לימוד לקח מהתנ"ך

שו"תלימוד לקח מהתנ"ך
פרץ שאל לפני חודש 1

כתבת שהחלק הלא הלכתי בתנ"ך נועד ללמד לקחים, אבל זה כבר לא רלוונטי היום, כי יש מקורות יותר טובים ללמוד מהם. 
זה מעלה לפחות שתי שאלות. 
במה היה רלוונטי החלק הלא הלכתי עבור האנשים (לא בהרכח יהודים) שחיו לפני אלף או אלפיים שנים אך אינו רלוונטי היום? 
למה נושאים תנכיים כמו "האם שלטון יהודי-דתי בארץ ישראל לגיטימי" או "האם מעבר למצוות יש עניין להתיישבות יהודים על אדמת ארץ ישראל " – אינם לגיטימיים להפקת לקחים אם די ברור שעיון בתנ"ך מראה שהתשובות על שני נושאים אלו זה "כן"  ו-"כן"?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

הסברתי את הדברים הללו כבר עשרות פעמים. היו טורים וספרים.
בעבר העובדה היא שאנשים למדו מוסר מהתנ"ך. כיום זה לא נחוץ כי הלקחים כבר הופקו. מעבר לזה, אף אחד לא לומד מהתנ"ך מאומה שאינו מסכים לו מעיקרא. אף אחד לא ישנה ערך כלשהו שהוא דוגל בו בגלל שהשתכנע שהתנ"ך מתנגד לו.
שלטון יהודי בא"י הוא לגיטימי בלי קשר לתנ"ך. וכי שלטון בלגי בבלגיה אינו לגיטימי כי הוא לא כתוב בתנ"ך? גם את מציאות ה' ובריאת העולם אפשר ללמוד מתהנ"ך. אפשר גם ללמוד ממנו שראוי להיות ענוותן ואיש טוב. כל זה ידוע לכל (אולי בסיוע התנ"ך בעבר) ולכן לפחות כיום אין שום צורך בתנ"ך בשביל זה.
בקיצור, ביקשתי לא פעם מהקוראים להביא לי דוגמאות למשהו שלמדו מהתנ"ך, ובינתיים לא קיבלתי כאלה. אין לי כוח לדיון האינסופי והמיותר הזה.

פרץ הגיב לפני חודש 1

אני אשכלל את השאלה שלי.

האם התנ"ך כן היה הגושפנקא (משמעותית מאד) עבור אנשים לפעול?

ז"א, גם אם הוא לא העלה מאפס את "הרעיון הציוני" לאנשים כמו דוד בן גוריון וליאיר שטרן זכרם לברכה (וכמובן עוד רבים אחרים), אני מניח שתסכים שאין ספק שלחלקים הספרותיים בתנ"ך היתה השפעה עצומה על ההתנהלות שלהם.

באם אכן אתה מסכים שהיתה לו השפעה עצומה על ההתנהלות שלהם, אנשים בני ימנו (השפעה עצומה מעל כל ציווי הלכתי שכתוב בתורה), האם אפשר יכול לטעון כעת שיותר סביר להעניק לחלקים הספרותיים של התנ"ך את התואר "תורה בחפצא"?

לטובת הקוראים, אצטט את דברי בן גוריון ויאיר שטרן
"מאז באתי לארץ עוצבתי בעיקר מהתנ"ך, שרק פה, בארץ, החילותי להבין אותו בכל עומקו, והושפעתי ממנו יותר מכל ספר וספרות אחרים – יהודיים ולא יהודיים" (בן גוריון).

ושטרן (עיקרי התחייה) :
"העם – העם העברי הוא עם סגולה: יוצר דת היחוד, מחוקק מוסר הנביאים, נושא תרבות עולם; גדול במסורת הגבורה ומסירות הנפש; ברצון-החיים וכח-הסבל; באור רוחו; בביטחונו בגאולה.

המכורה- היא ארץ-ישראל בתחומיה המפורשים בתורה (בַּיּוֹם הַהוּא כָּרַת ה' אֶת אַבְרָם בְּרִית לֵאמֹר לְזַרְעֲךָ נָתַתִּי אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת מִנְּהַר מִצְרַיִם עַד הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר פְּרָת טו-יח) היא ארץ החיים בה ישכון לבטח העם העברי כולו.

העם ומכורתו- את ארץ-ישראל כבש ישראל בחרב. בה היה לעם ובה בלבד ישוב לתחיה. לפיכך יש לישראל, ורק לו, זכות הבעלות על ארץ-ישראל. זכות זו היא מוחלטת, היא לא פקעה ולא תוכל לפקוע עוד לעולם."

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

זו שאלה אחרת לגמרי. ברור שהוא משפיע. מה הקשר בין זה לבין תורה בחפצא או תורה בכלל?! ישהרבהאנשים שהשפיעו עליהם יצירות ספרותיות, אמנות, נאומים (צרציל, מרטין לותר קינג) ועוד. האם כל אלו תורה בחפצא?

אני למדתי ערך^ הגיב לפני חודש 1

כן אני למדתי שיש חשיבות בתנ"ך לנקמה באויבי עמ"י ונקמה קולקטיבית,
זה היה נראה לי ערך לא סביר, אבל נראה בתנ"ך נראה בכמה מקומות שהוא משמעותי.

א הגיב לפני חודש 1

דוגמה ללימוד מהמקרא:
אני מפנה את הקוראים לדיון ביני לבין הרב בטור 479 (https://mikyab.net/posts/76340). בשרשיר התגובות שם (לקראת הסוף נכון לעכשיו), הצעתי דוגמה ללימוד מהמקרא. אני ממליץ לקוראים להתבונן שם ולשפוט בעצמם אם לימוד מהמקרא הוא אפשרי.

השאר תגובה

Back to top button