למה אני מתפלל שיבנה בית המקדש

שו"תקטגוריה: פילוסופיהלמה אני מתפלל שיבנה בית המקדש
שי שאל לפני 7 שנים

סליחה על ההתבטאות אבל כשאני מדמיין את בית המקדש זה קצת מרתיע אותי, אני מדמיין אותו כבית מטבחיים… לשם מה צריכים את בית המקדש ?  מן הסתם התשובה תהיה \"כי שם תשרה השכינה\" מה זה אומר ששם שוכנת השכינה ? הרי גם בעשרה הלומדים תורה השכינה שורה (כמאמר חז\"ל) ואני לא  מרגיש או רואה משהו מיוחד… אז בעצם אני שואל: מה יש בבית המקדש שאנו מתפללים עליו כ\"כ ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

זה מרתיע אותי באותה מידה. אולי כשנחיה את זה נבין איזה ערך מוסף יש לביהמ"ק כמשרה שכינה. יש מצבים שאותם אי אפשר להבין עד שחיים אותם.

חנן הגיב לפני 7 שנים

אם יורשה לי להוסיף – זה לא בדיוק עונה על השאלה, אבל בכל זאת: חלק מהעניין הוא המרכזיות של בית המקדש בתורה ובמצוות. קרוב לשליש מהמצוות בתורה. בלעדיו יש לנו חוסר גדול מאוד בעבודת ה', ולו רק מהבחינה הטכנית הצרה. סביר להניח שאם לא היינו יכולים לקיים הרבה מהמצוות המוכרות לנו כיום, כמו תפילין, ציצית, נטילת לולב, סוכה וכדומה, גם אז היינו מתפללים לחזרתן. עוד משהו: עובדת ה' שלנו היום היא העבודה הפרטיית של כל אחד ואחד. מה שחסר לנו במקדש ומה שקשור אליו זו העבודה ברמה הלאומית.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אני לא יודע עד כמה העבודה במקדש היא לאומית. קרבנות ציבור הם כמובן של הציבור, אבל עדיין הציבור לא באמת מעורב בהקרבתם (למעט תרומת מחצית השקל).
מעבר לזה, קשה לקבל מערכת מצוות שכשלעצמה איני רוצה בה ולא מייחל אליה רק כאמצעי לייצר אווירה של עבודת ה' ציבורית.
כעין זה גם תחושתי לגבי תפילה לחזרתן של מצוות. מבחינתי בהדי כבשי דרחמנא למה לך. אם כעת אי אפשר לקיים את המצוות הללו, אז אין לי בעייה עם זה. למעט מצוות שאני מבין את התועלת שלהן.

מושה הגיב לפני 7 שנים

כמה חיכיתי לשאלה כזאת,
השכינה מביאה אחדות, תהא הלכה אחת – מי לא מסכים איתי?

נהיה יותר קדושים ולא נחשב טמאי מתים (טהרה אמיתית אפר פרה אדומה)
תהיה נבואה.
ובכלל בית המקדש השלישי, יהא בתפארתו ובצביונו ובמלוא הדרו ושעריו כאבני אקדח. https://maagbible.wordpress.com/tag/%d7%99%d7%a9%d7%a2%d7%99%d7%94%d7%95/
יהא שלום בעולם, לא יהיו נטרפים, כולם יאכלו עשב. פירות. תהא ברכה . לא יהיו מחלוקות בכלל. נבין את התורה בשלמות. נחיה את האמת באמת. תהא כשרות אחת.

נ הגיב לפני 7 שנים

לטעמי, לדבר על בית המקדש בימינו זה כמו להסביר לעיוור מלידה מה זה צבע. למי ששיכול לראות אין קושייה ולמי שלא יכול לראות לא מבין מה הבעיה.
הנמשל כמובן מתאים במידה וכולנו עיוורים מלידה, אלא שהגיעו לידנו קלטות מהעבר שמתארים את הצבעים ומספרים שפעם בנ"א יכלו לראות. ומן הסתם היו אז אנשים ששאלו בשביל מה להתפלל ולחזור לראות? מה חסר? אלא מי שיכול ראות ברור לו מה חסר וד"ל.

חרדי בישיבה הגיב לפני 2 שנים

אולי זה נכון יותר לדבר על גאולה, על שלמות, ואת זה אין אדם שלא יכול להבין ולראות איזה עולם מלא רוע אוול וכאב יש כאן וכשהגאולה הגיע כל הרוע ייגמר.
ונבין לאן אנחנו רצים, לאיפה העולם הזה רץ, ולמה כל מה שעושים פה.

השאר תגובה

Back to top button