למי אני צריך לקרוא בשם רב

שו”תקטגוריה: כללילמי אני צריך לקרוא בשם רב
נועם שאל לפני 3 שנים

שלום הרב, בשיחות רבות עם אנשים, אני מזכיר אישים יהודיים והצד השני בשיחה מתפלא למה איני מכבדו בשם “רב”. טענתם היא שהוא ת”ח/הסמכה/מקובל בציבור ולכן אני מחוייב לכנותו בתואר “הרב”. אני חש שאם אכנה כל אחד כזה בשם רב יווצר זילות בתואר זה.. מעבר לזה, שחלק מאותם “רבנים” אינם מקובלים עלי כלל ועיקר. היכן עובר הגבול? אפילו אשמח אם הרב ייתן קווים כלליים.

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שכל ת”ח שיש קבוצה שמתייחסת אליו כרב יש לכנותו הרב. גם אם אתה לא מחזיק ממנו. אם הוא אדם שלילי במובהק יש מקום לדון, אבל לא די בכך שאתה לא מסכים איתו.

אילון הגיב לפני 3 שנים

מי נחשב כת”ח לעניין זה ? סליחה שאני דן בזה אבל ראיתי שהרב בשתי עגלות קורא ל (רב ) אמנון יצחק ואחר זמן (אולי דמיינתי) כבר לא נתן לו כינוי זה.אני כשלעצמי לתומי בשנים הראשונות לחיי לא כיניתיהו בשם רב לא מתוך זלזול אלא משום שהוא לא היה מוכר ככזה (אלא כמחזיר בתשובה) וללא קשר להתרשמותי האישית מדרכו ואישיותו,אבל ראיתי שהרב עצמו נהג לכנותו כך ומאז הייתי בספק. ואף פה באתר יש חילופי גרסאות ביחס לרב יצחק יוסף (שהוא לדעתי בוודאי רב ללא קשר שוב להערכת דרכו ). כמו כן מה ביחס למי שמקובל בציבור לקרוא לו “מיכאל לייטמן” אף שאני אישית מכנהו בשם “רב” אף שאיני מתלמידיו כלל וכלל אבל יש בו חכמה והבנה בתורת הנסתר (אני באופן אישי יודע שיש בו חכמה בתחום זה ממה שלי יש הבנה בתחום זה ,אף שהכתבות שלו ברשת לציבור החילוני מנוסחות באופן ילדותי ואף כשהוא מתחיל לדבר על נושאים בהם אין לו רקע (כמו פיסיקה.שבהם הוא אומר הרבה שטויות.הוא למד ביולוגיה)).אבל בתחום ההלכתי הוא רק בוגר רגיל של איזה ישיבה חרדית קלאסית (והוא גם חוזר בתשובה).כלומר האם ת”ח בתחום האגדה והמחשבה (שלמד בוודאי גמרא והלכהולא עם הארץ בתחום זה) גם נחשב לזה ? ומה עם דקדוק ? האם לרוו”ה וולדנהיים צריך לקרוא רב ?
האם לאיזה חבר מהישיבה שמלמד בישיבה תיכונית או הסדר (שאני עולה עליו ,נניח, בהבנתי את התורה) גם צריך לקרוא כך בפני תלמידיו ? האם לרב חיים נבון אני צריך לקרוא לו רב אף שאני מכירו אישית בשם “חיימי” ? כשבשיחה שלי איתו שמעתי אותו קורא לרב י”צ רימון ,כשאני למדתי אצלו בשיעור א’ ,בשם “י”צ” ?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לרב יצחק יוסף, על אף כל הביקורות שלי, יש לקרוא רב. אם לא עשיתי זאת, זה כנראה מחוסר תשומת לב. כבר איני זוכר.
את אמנון יצחק איני מכיר, ואיני יודע מה טיב ידיעותיו. אבל הוא באמת ליצן ברמות שקשה להתייחס אליו כרב.
אין לי קריטריון חד כמובן. השכל הישר הוא הקובע.

Back to top button