מאלוהים בורא למתגלה

שו"תקטגוריה: אמונהמאלוהים בורא למתגלה
אריאל בר תקוה שאל לפני חודש 1

שלום הרב!
אכן הגעתי למסקנה כי יש בורא לעולם, אך עדיין זה לא בטוח שישנה מטרה כלשהי לעולם, כיוון שדעתו נשגבת מבינתי. מעבר לכך, גם אם יש מטרה, ממש לא בטוח שהיא בכדור הארץ, כמו שאין לנו ידע על מטרה ספצפיפית לכוכב E3205. מעבר לכך, נגיד שהייתה מטרה כלשהי לחיים בכדור הארץ, מי אמר שזה בדווקא לבני האדם? אולי הוא מחכה עד שיבואו זן חדיש על ידי האבולוציה עוד כ2 מיליארד שנים? כמו שהחיות שנוצרו לפני האדם חיכו עד לבני האדם ובראו בשבילו לשיטתנו, יכול מאוד להיות שאנחנו נבראנו בשביל מישהו אחר. וגם אם אכן נניח את כל ההנחות הדחוקות הללו, לטעון שהמטרה שלנו חייבת להיות ע"י התגלות דווקא, ולא על ידי המוסר הבסיסי שלנו לדוגמא או לא יודע מה, זה בכלל תהליך קיצוני. אשמח להבין מדוע טיעון זה סביר. (ולא בגלל טיעון העד, כי כפי שציינת בספרך, טיעון העד מקבל את תוקפו גם מהעובדה שהתגלות אלוהית זה לא דבר כל כך מופרך. מכאן זה נראה שמאד מופרך.)
בתודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

כתבתי על כך בהרחבה במצוי הראשון. בקצרה, אני ממש לא מסכים שזהו דוחק. להיפך, ההנחה היא שהוא מתנהל בצורה סבירה כמו שאנחנו עושים, אבל אפשר לערער ולטעון שאיננו מבינים אותו. נקודת המוצא היא שמה שסביר נכון גם לגביו. לכן מה שאתה מעלה הוא אוסף דחקים.
מעבר לזה, אתה מתעלם מהמשמעות של המסורת שהגיעה אלינו, שביחד עם המסקנה שיש אלוהים מצטרפת לכך שהמסקנה שהוא אמר לנו מה שנאמר בהתגלות היא מאד סבירה.  

אריאל הגיב לפני חודש 1

אשמח להבין איפה זה במצוי הראשון, לא מצאתי את הפרק על כך.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

בשיחה החמישית כולה.

אריאל הגיב לפני חודש 1

בשיחה החמישית בעמוד 478 הלל שואל "אמנם בשיחתנו הקודמת כבר הסברת שלאור האמונה באלוהים פילוסופי, אירוע של התגלות הוא סביר ואף צפוי". לא מצאתי יותר מידי לגבי זה בשיחה החמישית, ואף לא בשיחה הרביעית..

שלמה בן יעקב הגיב לפני חודש 1

לאוריאל היקר שלי, איך הגעתה למסקנה כזה שאכן יש מישהו שברא הכול?, סתם מעניין לדעת אני עוד מסבך בזה. תודה

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

זה כל השיחה החמישית.

אריאל הגיב לפני חודש 1

בספר העלת את המשל לנשיא השחור של ארצות הברית. נציב שלושה מקרים:
– אין נשיא שחור, ומישהו מסביר לי שנשיא שחור העביר רפורמת בריאות. במקביל, הגזענות חוגגת בארהב.
– יש נשיא שחור, ומישהו מסביר לי שהנשיא השחור העביר רפורמת בריאות
– יש נשיא שחור, אך מישהו אמר לי שהוא הורה להרוג את כל השחורים בארצות הברית.
אכן, המקרה הראשון איננו סביר, בטח פחות מהמקרה השני. אך, לגבי הסבירות של המקרה השלישי, יש שיאמרו שהוא אפילו פחות סביר מהראשון!
אכן, במבט פשוט, אם אני סובר שיש אלוהים יהיה לי יותר קל 'לעכל' את זה שהייתה התגלות, לפחות יותר קל ממקרה בו אני לא חושב שיש אלוהים.
אך, טענתי היא שמאוד לא בהכרח. אם אני מאמין באלוהים בורא, (את הטענה מן המוסר אני לא מקבל, כיוון שאני באמת לא טוען שלמוסר יש כזה תוקף, אך זה כבר דיון אחר.) הדבר הסביר ביותר הוא שכמו שהיה עד עכשיו איזשהי מערכת חוקי טבע, כך היא תישאר. גם אם נאמר שיש לו רצון, דבר שאיננו בטוח כלל, מאוד לא נראה שזה יהיה קשור בבני האדם, כי זה יכול להיות לעוד מלא דברים אחרים, כולל דומם. הסבירות לכך היא קטנה מאוד. וגם אם לבני האדם- אז בהתגלות דווקא?? הדברים הם ארוכים מאוד, באופן כללי אני יכול לומר שהסיכוי שהוא יתגלה לבני האדם בדווקא מוטל אצלי בספק ביותר, ולכן ממש לא אמהר להאמין באלוהים מתגלה, ואף אם אשמע מסורת על כך- וודאי שאפקפק בכך.
(וודאי שהתגלות איננה חסרת סבירות כמו שנשיא שחור יורה להרוג את כל השחורים, אך רק הבאתי פה משל לכך שגם אם אני מאמין במשהו, יש דבר שמאוד לא סביר שהוא ייעשה, ואם מישהו יאמר לי על כך לא אמהר כלל וכלל להאמין לו, בניגוד לאיך שמוצג בספר שהתגלות זה כמו רפורמת בריאות.)

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

זו נראית לי התעקשות בעלמא. מיציתי.

השאר תגובה

Back to top button