מדעי החופש-תורת הקוונטים

שו"תקטגוריה: תורה ומדעמדעי החופש-תורת הקוונטים
מנחם שאל לפני 4 חודשים

קראתי עכשיו את הפרק המדעי החופש בה אתה דוחה את הטענה שתורת הקוונטים יכול להוות הסבר לבחירה חופשית. אחת הטענות הייתה שתורת הקוונטים מצביעה על אקראיות ולא על בחירה. למה לא ניתן לומר שזה נראה כמו אקראיות אבל מה שעומד מאחורי זה זה בחירה? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אפשר גם לומר שהמכניקה רק נראית דטרמיניסטית אבל מאחוריה יש בחירה. אקראיות אינה בחירה. האקראיות בקוונטים מתפלגת לפי פונקציית הגל ולא לפי בחירות של האדם. האם הטלת קוביה יכולה לבטא בחירה חופשית של הקוביה? אז למה היא תמיד 'בוחרת' ליפול בשווה על כל הצדדים?

מנחם הגיב לפני 4 חודשים

לא הבנתי. המכניקה נראית דטרמיניסטית ולכן אין שם בחירה. אני מבין שאקראיות אינה בחירה אבל אם אנחנו רואים אקראיות המשמעות היא שאנחנו לא יודעים את הסיבה שיוצא תוצאה מסוימת, למה לומר שזה אקראיות מהותית?
לגבי הטלת קוביה, כוונתי שזה מבטא בחירה חופשית של הקב"ה ולא של הקוביה.
תודה

מנחם הגיב לפני 4 חודשים

והיא נופלת בשווה על כל הצדדים בדיוק כמו שהרב הסביר על סטטיסטיקה בבני אדם אע"פ שיש להם בחירה (בתחילת הספר).

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

גם במכניקה ייתכן שיש בחירה אלא שבמקרה הגוף תמיד בוחר לנוע לפי חוקי ניוטון. כך בא לו.

מנחם הגיב לפני 4 חודשים

כן, אבל במכניקה אני רואה תמיד אותה תוצאה, כאן אני רואה תוצאות שונות לאותם נתונים. אני לא יודע את הסיבה שזה יוצא ככה ולא אחרת, כלומר אם זה אקראיות מהותית אז זה בעצם קורה 'בלי סיבה', למה לא לומר שיש יד שמכוונת את התוצאות? כלומר שרצון האדם/אלוקים מכוונת את התוצאה בתוך מרווח האפשרויות (במכניקה אין את האפשרויות האלה). יש כאן משהו שאני לא מצליח להבין.

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

אתה רואה אותה תוצאה כי ההתפלגות מכתיבה תוצאה אחת. בקוביה אתה רואה כמה תוצאות כי ההתפלגות היא אחידה. אין הבדל עקרוני. חשוב על קוביה שצד אחד שלה כבד הרבה יותר מכל האחרים. היא תמיד תיפול עליו, סתם כי זו התפלגות שונה.

א הגיב לפני 4 חודשים

יכול להיות שהוא מתכוון שיש דברים שאינם דטרמניסטים במכניקת הקוונטים ומשליך את זה על הבחירה.
כמו שבתצפית בודדת לא ניתן לחזות התנהגות של חלקיק מסויים למרות שאם מסתכלים מנקודת מבט הסתברותית על מדגם מסויים אז יודעים את ההתפלגות. אבל כשמסתכלים על המקרה הבודד כאן כבר יש אי וודאות.

השאר תגובה

Back to top button