מהלכים בין העובדים

שו"תקטגוריה: הלכהמהלכים בין העובדים
מ׳ שאל לפני חודש 1

לכבוד הרב ד"ר מיכאל אברהם.
 
 
 
בשנה וחצי האחרונות קראתי בטרילוגיה "מהלכים בין העומדים" ובבוקרו של ר"ה סיימתי את הספר השלישי. קראתי מדי יום עמוד או שניים. 
 
מאוד התפעלתי מתוכן הספרים. חלק מהדברים ביטאו ממש את מחשבותי.
 
לענ"ד מצאתי בו רק טעות סופר אחד: בחלק ג של "מהלכים בין העומדים"  בעמוד 589 הערה 25 הזכרת את הקרב במתלה וציינת שהיה בפיקודו של רפול. למיטב ידיעתי הקרב הזה היה בפיקודו של אריאל שרון. 
 
שאלות: כתבת על הומוסקסואליות שאינה קביעה מדעית אלא ערכית. נניח שכך. גם אם זאת מחלה או סטייה, האם ההלכה גוזרת על ההומוסקסואל בדידות ואי קיום יחסי מין בכלל? האם אין זה דומה במקצת למי שמאבד עצמו לדעת ודנים אותו לכף זכות שהמחלה גברה עליו ולכן התאבד ומשום כך היחס אליו הוא כמו אל כל מת? הלא זה כאין אדם שהוא אנוס? וכידוע האנוס פטור. 
 
מדבריך עולה שיש לעדכן את ההלכה. אם הבנתי אותך נכון, הרי שכבודו מתכוון להלכות כגון: יום ב של ר"ה שלא היה נהוג בארץ ישראל עד ימות הביניים, עת הגיעו 300 רבנים מצרפת דאז והנהיגו את מנהגם.  
 
תקיעת שופר בשבת, שהרי יש לנו בכל ערי ישראל ערוב וממה החשש? [הרב אריאל].
 
יין נסך. המציאות השתנתה, שוב אין בית מקדש ובימינו בארצות המערב המפותחות אין כל חשש שהיין מיוצר לצרכי עבודה זרה. גם אין חשש שבגלל קרבה לגויים האלכהול יחבר בינינו. שהרי באותה חנות שבה מוכרים יין מוכרים גם כן בירה. אז יין של גויים אסור אבל בירה של גויים מותר? אתמהה!
 
חשמל. יש כיום תאורת לד שאינה דומה כלל לתאורה של מנורות להט. מדוע אין פסיקה בעניין זה? הלא יש כאן שינוי במציאות החשמלית?!
 
קטניות בפסח.
 
מדי שנה יש לי ויכוח עם קרובי. ההגיון אומר שהמציאות השתנתה וכל נושא הקטניות מיותר הוא. אורז אינו נכלל בקטניות. אז מדוע להחמיר. עד היום עניתי שמסיבות סוציולוגיות אני שומר מנהג זה. על אף שמוצאי מהולנד וגם ככה אלה נוהגים לא לאכול קטנית שבעין [כגון חומוס]. אך קטנית מעובדת אין בעיה [נניח מילקי שכתוב על האריזה לאוכלי קטניות בלבד]. אני מכיר את דעתך [ראיתי ביוטוב וגם מה שכתבת]. 
 
משפחתי ואני מעוניינים להפר את הנדר הזה. האם מספיק שכבודו יורה בכתב או יאמר לי שמעתה אינכם חייבים לשמור מנהג זה?
 
בברכה ובכבוד
 
אשמח לתשובה. 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

אני אכן חושב שצריך לעשות שינויים בהלכה, אבל כל שינוי צריך עיון לגופו. הסברתי שם שיש מגבלות של טעמים ויש של סמכות והסכמה וכו'. לא הבנתי האם כל הדוגמאות שהבאת הן שאלות או רק הדגמות.
ספציפית לגבי קטניות לדעתי זה אינו דין ולא מנהג אלא חשש, ולכן אין צורך בהתרה. ראה באתר שלי בטור 2:
https://mikyab.net/posts/732

השאר תגובה

Back to top button