מה בין ישיבות ד"ליות לישיבות חריידיות ?

שו”תקטגוריה: מוסרמה בין ישיבות ד"ליות לישיבות חריידיות ?
בנימין גורלין שאל לפני 2 חודשים

שלום וברכה,
מה בין ישיבות ד”ליות לישיבות חריידיות, מדוע אלימות היא נחלתן הבלעדית של הישיבות החריידיות ?
https://www.kikar.co.il/364560.html
בברכה, בנימין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

יש לכך כמה סיבות. א. כי להם זה חשוב יותר. ב. כי הם לא פונים למוסדות אכיפת החוק החיצוניים ולכן צריכים לפתור הכל בעצמם. ג. כי אין להם עיסוקים אחרים.

אלחנן הגיב לפני 2 חודשים

הרב מיכי,
מצטער, אבל פוסט גרוע וטיפשי שאמור להימחק במיידי.
רדוד ומרדד את הרמה של הפורום.

בנימין גורלין הגיב לפני 2 חודשים

אלחנן, אולי במקום להעיר לרב מיכי, תציע תשובה חלופית “עמוקה” ולא “רדודה” ?

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 חודשים

לחרדים כחברה כחברה יש התנהלות חשיבתית פומנדליסטית מאוד כול צעד קטן שמשקיפה סכנה לאידיאולוגיה שלהם הוא סימן לחורבן.לעילה למלחמה ונידוי.בין אם זה פסק שמתיר גיוס אפילו אם זה רק לאנשים מסיומים.בין אם זה פתיחת ישיבה שמציעה לצעירים להשלים בגריות שאז ההמקימחם הם רוצחים רוחניים של הדורות הבאים ובין אם זה ציטוט מסיום דרך אגבי של ויזל מנדלסון או אחד מהחברה האלה שמתברר שבמקרה נמצא בספר של אחד מגדולי הדורות.
לא אומר כמובן שכולם יצאו החוצה לרצוח בגלל דברים אלו או היו אלימים.אבל החשיבה הזו אכן מאפיינת חלקים גדולים ואדוקים של החברה הזו.במיוחד של האליטות התורניות
לכן יותר קל להם להידרדר למצב של אנרכיה אלימה פיזית ממש בישיבות מדי פעם.אף אל פי שזה מגונה .כך אני חושב.גם לפי החרדים עצמם.ולא ניראלי שיש פוסק או רב שם שהוא המיינסטרים ויתיר אלימות בישיבה או אלימות בכלל
כמדומני שזרמים אחרים שגם יש להם אותה צורת חשיבה.כמו הר מור .או ישיבת תורת חיים של הרב יצחק גינזבורג.שגם שם כול צעד שחורג מהתכנית להביא את הגאולה מפתח היסטריה אינסופית(יובל שרלו הוא רשע מרושע שמחפש להחדיר את טישטוש ההבדלים בין המינים כי התיר ללחוץ יד לאישה.הכנסת ספרי ילדים של עולם החול כמו ספריית פיג’מה לילדים הוא מזימה של הנוצרים והרפורמים וכהנה וכהנה).אצל גינזבורג.לדוגמא.הגאולה נמדדת בצעדים מאוד ספציפיים ועל פי תוכנית מדיוקת שנפרטת לחלקי חלקים.וסביר להניח שאם אחד מתלמידיו האדוקים יראו בעוד דור או שניים קולות שקצת מפריעים לאותה תוכנית.האלימות תתחיל לפרוץ.

כך שזה לא משהו בנימין אולי כפי שהייתה רוצה לחשוב שיכול לקרות רק לחרדים ואפילו לא רק לדתיים.גם אצל אידאולגיה חילונים או אנטי דתיים אתה יכול לראות קריאה נחרצת מאוד לאלימות. נגד חרדים שצריך לסגור אותם בערים משלהם ולהגביל להם את חופש התנועה.נגד מתנחלים שהם היטלריסטים קטנים שיביאו עלינו שואה שנייה.
וכהנה וכהנה .האמן לי שעם לאנשי הרוח האלו שאני מביא את דבריהם היה קהל חסידים משמעותי וגדול.הייתה נוצרת פה אלימות מהצד הזה ללא ספק

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 חודשים

סליחה ותיקון
לא שיביאו עלינו שואה שניה אלא שיחוללו פה שואה בארץ

מציאות בלתי אפשרית הגיב לפני 2 חודשים

בס”ד ל’ בסיון תש”פ

הסיפור העגום של פוניבז’, נובע ממצב חריג שבו שתי ישיבות אוחזות בבניין אחד, והחיכוך התמידי הוא בלתי נמנע. במקומות אחרים – פשוט מתפצלים.וכל אחד ‘על מקומו בא בשלום’.

בברכה, ש”צ

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

כנראה אין שם מוחזק, ולכן הווה כההיא ארבא דנקטינן כל דאלים גבר.

בס”ד ל’ בסיון תש”פ

לרמד”א – שלום רב,

שם הבעיה ששני הצדדים מוחזקים, אך אולי ס”ל שזו תפיסה אחר שנולד הספק 🙂

עכ”פ אזכיר כאן את קושייתו ‘על דרך צחות’ של הגר”ש גורן בפתיחתו לשיעור כללי על מסכת בבא בתרא, שמסר בישיבת מרכז הרב בחורף תש”מ.

אמר הרב גורן: מחו”מ אני יודע שהכי טוב זה להיות ‘מוחזק’. ואילו מספרי המוסר אני למד, שהמידה הכי גרועה היא הכעס.

ואינני מבין. ממה נפשך. אם אתה ‘מוחזק’ – הרי אתה מנצח גם בלי לכעוס; ואם אינך ‘מוחזק’ – הרי לא יועיל לך שתכעס. אם כן – כעס למה?

וצריך עיון להתיישב 🙂

בברכה, ש”צ

בנימין גורלין הגיב לפני 2 חודשים

“מוחזק” בסכין !!!
https://mobile.kikar.co.il/article/364753

ישיבע זוכער הגיב לפני חודש 1

על ישיבה חרדית יש מה לריב….

השאר תגובה