מוסר אוניברסלי ומוסר יהודי

שו"תקטגוריה: מוסרמוסר אוניברסלי ומוסר יהודי
יאיר שאל לפני חודש 1

שלום,
קראתי שלשיטתך אין מוסר יהודי, אבל למשל במקרה של יהרג ואל יעבור בדיני רוצח, יש לאדם שתי ברירות ליהרג או להרוג, ההלכה אומרת שיהרג ואל יעבור, אבל, לפי המוסר האוניברסלי ניתן לומר שאין בעיה מהותית להרוג על מנת להציל את עצמי.
לתורה יש הנחה בסיסית שהפעולה עצמה של ההריגה היא לא מוסרית כי יש לאדם נשמה "שופך דם האדם באדם דמו ישפך כי בצלם אלוהים עשה את האדם".
ובנוסף ישנה הנחה שהדם שלי לא אדום יותר ממי שאני צריך להרוג – ולכן שב ואל תעשה.
אבל, אם לא מקבלים את ההנחה שיש לאדם נשמה, אז ממילא פעולת ההריגה עצמה אינה נכנסת אוטומטית תחת הקטגוריה של מעשה לא מוסרי, ולכן ניתן לטעון שהכל תלוי בנסיבות, ואם יש סיבה מספיק טובה להרוג אדם אחר (כדי להציל את עצמי), אזי אין בעיה גם לפעול אקטיבית על מנת להינצל, מאחר וטענת הדם האדום יכולה לעבוד לכיוון השני.
מכאן יוצא שניתן לומר שיש מוסר יהודי ומוסר אוניברסלי, (לשיטתך אין מוסר תקף ללא אלוהים, אבל אלוהים לא בהכרח גורר נשמה, או צלם אלוהים, יכול להיות שאנחנו סתם קופי אדם מפותחים).
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

כל ההנחות שלך לא מבוססות, ולכן קשה לי לראות כיצד אתה מבסס עליהן קושיא כלשהי. זה בבחינת יש להקשות בדוחק.
1. העקרונות שציינת משותפים גם למערכות המוסר המקובלות, כמו להלכה.
2. גם אם הם לא היו משותפים, אז זו הייתה הלכה אלא מוסר, וממילא שוב אין כאן מוסר יהודי אחר אלא הלכה שאינה תואמת למוסר (וכאלה יש כמה וכמה). המוסר משותף לכל באי עולם, אבל לא ההלכה.
3. גם אם יש אחרים שחושבים אחרת מהעקרונות הללו, אז הם טועים. זה לא אומר שיש כמה מערכות מוסר שונות. וכי מישהו מעלה בדעתו לטעון שאין מחלוקות בתחום המוסר? וכי בהלכה עצמה אין מחלוקות?
4. את המשפט האחרון שלך אני מקווה שאתה עצמך הבנתי. אני לא הצלחתי לחבר שם שתי מילים רצופות.

השאר תגובה

Back to top button