מידת הסובלנות כלפי הפלות

שו"תקטגוריה: פילוסופיהמידת הסובלנות כלפי הפלות
אורן שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
בהנחה שהפלות זה עוול מוסרי, האם יהיה ראוי לנקוט באמצעים אלימים כדי למנוע אותן? או שאולי נגיד שמכיוון שהדעה שמתירה הפלות (pro choice) היא דעה לגיטימית שנמצאת בתוך "רדיוס הסובלנות", יש לכבד את האוטונומיה הבחירית של אלו שאוחזים בה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שאלה טובה. עקרונית כן, כמו כל רצח. יש גם דעות שראוי להרוג יהודים, ואני לא רואה אותן בתוך רדיוס הלגיטימיות. השאלה האם מניעה אלימה תועיל או דווקא תביא נזק. הנחתי שזה יזיק, וזו הסיבה מדוע אני חושב שלא נכון להפעיל אלימות.

אורן הגיב לפני 7 שנים

לגבי הדעות שראוי להרוג יהודים שם ברור שהיא מחוץ ל"רדיוס הסובלנות" מכיוון שהיא משוללת היגיון לחלוטין (ולכן גם לא לגיטימית). אבל כפי שכתבת במאמר "מחירה של הסובלנות" לעיתים ישנן דעות מנוגדות ששתיהן יכולות להיות הגיוניות ולגיטימיות (בבחינת אלו ואלו דברי אלוהים חיים) ועדיין רק אחת מהן נכונה. במקרה כגון זה טענת שיש לכבד את הדעה המנוגדת לשלך, כדי לשמור על ערך האוטונומיה של הזולת. לפיכך אם נגיד שדעת ה"pro choice" היא דעה לגיטימית, האם יהיה נכון להגיד שצריך לכבד את הדעה הזאת והאוחזים בה, או שמא נגיד ש"רדיוס הסובלנות" מצטמצם באופן פרופורציוני-הופכי למחיר הסובלנות (במקרה הזה המחיר הוא גבוה מכיוון שמדובר בחיי אדם) ולכן, המחיר הגבוהה יביא לדחיקת דעת ה"pro choice" מחוץ למעגל הסובלנות.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

למה להרוג עובר נראה לך לגיטימי? זה לא כמו להרוג אדם אבל לדעתי זה ממש לא לגיטימי. הסיבה היחידה לראות זאת כלגיטימי הוא מספר הטועים בזה. אבל אני לא בטוח שזה קריטריון רלוונטי. בעיניי זה לא בתוך רדיוס הסובלנות בגלל שני הקריטריונים: 1. המחיר. 2. הסבירות של השיקול. אבל כמובן קשה לנתק ביניהם, כי השיקול אינו סביר גם בגלל שמדובר בדיני נפשות.

יוני הגיב לפני 7 שנים

ראשית יישר כוח על התשובה הכנה והאמיצה. עם זאת לפני שחסידיך יעשו מעשה אלים אני רוצה לטעון שלפעמים הפלה היא מעשה סביר כמו צפי לטריפה או למום בו ניתן לאמוד שאדם היה מעדיף לא להיוולד או חשד לבריאות הנפשית של האם

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

שלום יוני. ראשית, כיום מקובל לצדד בהפלות סתם בגלל זכות האישה על גופה ולא כדי להיטיב עם העובר עצמו. אני מבין שעל כך אין לנו ויכוח, וחסידיי הנלהבים קיבלו בזאת משנינו סמכות של 007.

אבל גם לגבי בעל מום יש לדון בדבריך. האם לרצוח בעל מום קשה זה לא רצח? האם כשאדם קץ בחייו מסיבה כלשהי ואתה הורג אותו זה לא רצח? מה עוד שמדובר באדם שלא אמר לך שזה מה שהוא רוצה. זו רק הערכה שלך. מעבר לזה קיימת כאן הבעיה הפילוסופית שקיימת בהולדה בעוולה. אם אותו אדם לא יבוא לעולם אז אין לעמדתו משקל. ראה על כך במאמרי כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%9B%D7%A8%D7%AA-%D7%98%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%A8-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%98%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94/

יוני הגיב לפני 7 שנים

אין מחלוקת שמדובר במעשה ברברי ואכזרי. אך יש מציאויות בהן נאלצים לעשות מעשים ברבריים ואכזריים. אגב, זכות האשה על גופה אינו טיעון חסר ערך. אמנם הוא בטל לעומת זכות העובר לחיות אך הוא חזי לאיצטרופי…

אורן הגיב לפני 7 שנים

בהמשך לשאלה זו, מה יהיה הדין לגבי הפלות של עוברים בעלי מומים גופניים חמורים?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

קשה לקבוע משהו חד וברור, ועדיין דומני שאסור. הלכתית יש מקום להתיר ודווקא מוסרית קשה להתיר.

אורן הגיב לפני 7 שנים

בהמשך לשאלה הזו, האם לדעתך ניתן להגיש בג"ץ נגד הפלות? שהרי חוק כבוד האדם וחירותו אוסר פגיעה בחייו של אדם, והחוק עצמו לא הגדיר את המונח אדם (למיטב ידיעתי והבנתי). כל עוד החוק לא הגדיר מי הוא אדם, וגם לא החריג במפורש את העובר מקבוצת בני האדם, לכאורה אין אמירה מפורשת של המחוקק שהעובר אינו אדם, ולכן חוק כבוד האדם וחירותו חל עליו כל עוד לא יוכח אחרת. ניתן לטעון שיש חוק שמתיר הפלות במפורש, אבל פעם שמעתי את השופט אהרן ברק אומר שמכיוון שחוק כבוד האדם וחירותו הינו חוק יסוד, בהינתן התנגשות בינו לבין חוק אחר רגיל, חוק היסוד מכריע את החוק הרגיל. מה דעתך?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אכן, זה תוכנה של "המהפכה החוקתית" של ברק. לעצם העניין, אני בספק רב, אם כי כמובן איני משפטן. לדעתי אין שום סיכוי לזכות בבג"צ כזה. מה יהיו הטיעונים המשפטיים? איני יודע. אולי זכות האישה על גופה (בהנחה שעובר ודאי אינו אדם גם בלי הגדרה בחוק. כמו שכיסא אינו אדם, גם בלי הגדרה בחוק). ואולי ניתן להיתלות בהתנגשות בין האינטרס של האישה לזה של העובר (היא לא רוצה להחיות אותו בגופה, כמו שאם איני רוצה לתת כסף למישהו איני חייב גם אם הוא רעב על סף מוות).

השאר תגובה

Back to top button