מנין קורונה

שו"תמנין קורונה
סיני ועוקר שאל לפני 4 שנים

 א.1. מה דעתך לגבי מנין מרפסות? בפשטות זה סותר המון דינים של מנין, שעולים מן הגמרא (למשל כל דיני חצרות שנפרצו זו לזו, ובפסחים ש"העומד מן האגף ולחוץ כלחוץ" – כלומר אפילו מי שבדלת בית הכנסת לא מצטרף). וגם הראשונים שעסקו בתיבה של בית הכנסת, מתרצים ששם המחיצה עשויה לנוי ולכן אינה מפסיקה, מה שאין כן בגדרות של גינות או קירות של מרפסת. להעמיד את כל המקרים "כשאינם רואים אלו את אלו" נראה לי דוחק מאין כמוהו.
א.2. מלימודי שלי בסוגיא, בינתים נראה לי שההלכה שמנין מרפסות לא תופס. השאלה האם מותר לי להצטרף למנין כזה, בהינתן ששאר המתפללים סומכים על דעות המקילים. כמו כן, האם תפילה איתם נחשבת לי תפילה במנין, כיוון שלדידהו זה תקין הלכתית? [אינני רב או פוסק, ולא ידוע לי על הוראות ספציפיות של רב העיר או השכונה]
ב. האם מותר להתפלל במנין רחוב כעת?
מבחינת שכל ישר וסיכויי הידבקות, מדובר במקרה הספציפי באנשים מאד זהירים ושומרים על מרחקים של 3-4 מטרים בין אדם לאדם (במיוחד שכל אחד עומד על פתח ביתו).
מבחינת ההנחיות זה כמובן לא תופס, אם כי זה בתוך 100 מטרים ממקום מגוריהם של המתפללים. השאלה אם יש מחויבות לחוק במקרה הזה (עדיין אין סטנדרט ברור מתי "האזרח הרגיל מחפף", אבל כמו שאנשים יוצאים יותר מ100 מטר או מתפקדים בתוך סופר).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

א1. אני גם נוטה לחשוב שמניין מרפסות לא מועיל. לדעתי מניין בזום יותר מרווח (בשיעור האחרון על הלכה ומציאות2 הסברתי זאת)..
א2. מותר לך להצטרף ולשיטתם יש להם מניין. אתה עצמך לא יוצא יד"ח מניין. אני חושב שעדיף שלא תהיה שליח ציבור. אמנם יש בעיה של דבר שבקדושה שאין לאומרו בפחות מעשרה, אבל זה בעיניי דין תמוה מאד. בפשטות אין שום איסור לומר טקסטים שונים ביחיד (כל עוד אין ברכות וכדומה). ולכן אם הם אומרים ולשיטתם יש עשרה אין מניעה שגם אתה תצטרף ותענה אחריהם. אם תהיה ש"צ לומר חזרת הש"ץ זה מאד בעייתי. אבל לענות אמן אין בעיה.
ב. אני חושב שיש דינא דמלכותא ולא כדאי לעבור עליו. נכון שיש אנשים שמחפפים בחוקים שונים (וגם בזה) וגם לדעתי לא צריך להיות אורתודוקסי מדיי בדינא דמלכותא, אבל כאן זו פירצה שיש לה מדרון חלקלק בסיכוי לא רע, ובפרט שמדובר בדיני נפשות. כמו"כ יש רגישות ציבורית גדולה לזה, ויכול להיווצר חילול השם. היה כבר מספיק  מזה, והבו דלא לוסיף עלה.

סיני ועוקר הגיב לפני 4 שנים

השיעור המדובר עלה באיזשהו פורמט לרשת?

כי במבט ראשון הייתי אומר שזום מכל שכן לא יתפוס, כי הם אפילו לא רואים זה את זה במובן הפשוט. בין אם השיעור נגיש ובין אם לאו, אשמח לשמוע את החידוש הרלוונטי (ועל הדרך את כל התורה כולה) על רגל אחת, והאם אתה אומרו אפילו לענין חזרת הש"ץ וקריאת התורה וכדומה.

מיכי הגיב לפני 4 שנים

נמצא בהקלטה אודיו ווידאו באתר. הלכה ומציאות2

הפוסק האחרון הגיב לפני 4 שנים

מי שעוסק במניינים בזמן שאחרים מתים צריך לבדוק בעצמו האם שייך לעם היהודי.
וברור שהוא כופר בתורה ואף בתפילת עמידה עובר על לא תעמוד על דם רעיך.
שלא לדבר על עיסוק במניין ועל זה אומר הנביא:
יַעַן כִּי נִגַּשׁ הָעָם הַזֶּה בְּפִיו וּבִשְׂפָתָיו כִּבְּדוּנִי וְלִבּוֹ רִחַק מִמֶּנִּי וַתְּהִי יִרְאָתָם אֹתִי מִצְוַת אֲנָשִׁים מְלֻמָּדָה: {יד} לָכֵן הִנְנִי יוֹסִף לְהַפְלִיא אֶת הָעָם הַזֶּה הַפְלֵא וָפֶלֶא וְאָבְדָה חָכְמַת חֲכָמָיו וּבִינַת נְבֹנָיו תִּסְתַּתָּר:

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

וואו, איזה סחף היסטרי.

השאר תגובה

Back to top button