מעורבות של הקב"ה במחשבותינו

שו"תקטגוריה: פילוסופיהמעורבות של הקב"ה במחשבותינו
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
 
לאחרונה עלה לי רעיון לגבי אפשרות של הקב"ה להתערב בעולם מבלי לפגוע בחוקי הטבע או בדטרמיניזם. הקב"ה יכול להתערב בנקודת הגבול שבין מישור התודעה לבין העולם שלנו. הגבול הזה מתואר בבעיה הפסיכופיסית. כלומר ישנם ארועים פיסיקליים כלשהם בעולם שקורים בגלל החלטה תודעתית שהיא תופעה לא פיסיקלית. הקב"ה יכול להשתמש במנגנון דומה כדי להשפיע על העולם שלנו. כלומר, לעורר רעיונות ומחשבות במוחותיהם של בני האדם כדי לדחוף אותם לפעולה בכיוון מסוים. שמא היית אומר שזה סותר את עיקרון הבחירה החופשית, ניתן לענות שהקב"ה רק מעורר את המחשבה אך לא מכריח את האדם לפעול בהתאם לה, וזה עדיין מותר לבחירתו. 
 
ניתן דוגמא:
נניח יש אדם עני שזועק לשם שיושיע אותו מצרותיו הכלכליות. הקב"ה יכול להעלות רעיון במוחו של נדבן כלשהו להסיט את כספי המעשר שלו ממטרה א' למטרה ב' כדי שאותו עני יוושע. 
 
עוד דוגמא: נניח יש חולה שזועק לשם שיציל אותו מייסוריו. הקב"ה יכול להעלות רעיון במוחו של הרופא המטפל שלו שיקל מעל ייסורי החולה. 
 
מה דעתך על הרעיון הזה? 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

כך או אחרת יש כאן התערבות. לולא ההתערבות העולם היה מתנהל לפי חוקי הטבע + הכרעות של בני אדם. כשהקב"ה מתערב, גם אם אינו מכריח בכך את התוצאה יש כאן חריגה מההתנהלות הטבעית. זה כמובן אפשרי, אבל עדיין זו חריגה. כעין זה כתבו המפרשים על הכבדת לב פרעה. יש מהם שהבינו שזו רק הכבדת המשקולות אבל הותירו לו בחירה. 
——————————————————————————————
שואל:
אני מסכים שיש פה חריגה. פשוט למיטב הבנתי, הסיבה שאתה סובר שבימינו אין השגחה או שהיא מאוד נדירה, היא בגלל שאתה רואה שבעולם אין חריגות מחוקי הטבע הפיסיקליים. אבל אם נרחיב את ההסתכלות מעבר לחריגה מחוקי הטבע הפיסיקליים, נראה שייתכנו חריגות רבות בחיי היומיום מהמהלך הטבעי, רק שלא ניתן להבחין בחריגות האלו כי הן קורות בתודעת בני האדם, והתחום הזה אינו אמפירי.
 
כלומר מה שאני מנסה לברר הוא האם סביר מבחינתך שחריגות כמו שתיארתי קורות בימינו? ואם לא למה?
——————————————————————————————
הרב:
עקרונית המחשבות והרצונות שלנו מלווים בתהליכים פיסיים במוח. אבל אתה צודק שכמעט אי אפשר להבחין בזה אמפירית ולכן ההתערבות שם האפשרית. מכניזם דומה אפשרי גם במסגרת אי הוודאות הקוונטית (אם כי זה רק בסקלות קטנות מאד).
——————————————————————————————
שואל:
בכלל, מאיפה לדעתך צצים רעיונות ראשוניים בראש שלנו? אני מתכוון לרעיונות שמקורם מתוך האדם עצמו ולא מגיעים בתגובה לגירוי חיצוני כלשהו. מאיפה מגיעים הרעיונות הללו למוחנו? ולמה דווקא רעיון X ולא Y מגיע?
——————————————————————————————
הרב:
על כך אמרו חז"ל שתורה באה לאדם בהיסח הדעת, כמו מציאה. הרעיונות עולים בצורה שהשליטה שלנו בה מוגבלת (אם כי לא לגמרי). הם תוצאה של הניסיון שלנו ושל יצירתיות שיש בה ממד  מכוון ביחד עם ממד מקרי. הבחירה בין הרעיונות נעשית באופן מבוקר ועם שיקול דעת. כאמור במייל הקודם, ייתכן שהקב"ה גם הוא מכניס לנו רעיונות לראש.
——————————————————————————————
אביעד ברון:
אם כן אולי ניתן לטעון שיש ערך מסויים לתפילה כי הקב"ה אולי מתערב בהחלטות ובמחשבות בני אדם. נניח אני מתפלל לרפואת מישהו אז ייתכן והקב"ה ישלול מהרופא בחירה חופשית כדי שייעשו הצעדים הנכונים לרפואתה..?
——————————————————————————————
הרב:
ראשית, ההצעה לא היתה שהקב"ה ישלול ממישהו בחירה, אלא שיעלה בראשו אפשרויות שיאפשרו בחירות שלא היו נעשות בלי זה. לשלול בחירה זה כמו להתערב בחוקי הטבע. מה הרווחנו משלילת הבחירה לעומת התערבות בטבע עצמו.
בכל אופן, מה שאתה אומר נכון גם בלי המהלך הזה. ייתכן שהוא מתערב מדי פעם גם בחוקי הטבע עצמם (כנראה שגם אם זה קורה זה די נדיר ולכן איננו רואים זאת), ולכן אם אין לך מוצא בדרך הטבע יש טעם להתפלל. רק אל תבנה על כך שזה יעזור.
כדי לבחון זאת שיטתית יש לערוך ניסוי באוכלוסיה שהתפללו עליה מול אוכלוסיות שלא התפללו עליהן ולראות הבדלים באחוזי הריפוי (מה שאסור כמובן. יש איסור לנסות את הקב"ה פרט למעשר. וגם שם לדעתי זה לא עובד). נעשו כמה ניסויים כאלה וכנראה הם בעייתיים (ראה בנספח לספרי אלוהים משחק בקוביות). מניסיוני אני לא חש שהתפילה משנה משהו.
——————————————————————————————
אביעד ברון:
לא התכוונתי שיש רווח בזה אלא פשוט שלא כמו בחוקי הטבע ששם לכאורה אין התערבות כי הכל פועל בחוקיות דטרמיניסטית על האדם שבחירתו חופשית אין חוקיות קבועה ולא ניתן לקבוע בהסתברות של 1 מה יהיו צעדיו. לכן אפשר אולי לומר ששם הקב"ה כן מתערב.. אבל זאת סתם הצעה כדי להפוך את התפילה ליותר אטרקטיבית
——————————————————————————————
הרב:
כאמור, אני לא רואה הבדל. השאלה האם ניתן או לא ניתן לקבוע את העתיד לא קשורה בכלל לשאלת ההתערבות. גם בתורת הקוונטים שאינה דטרמיניסטית במובן המקובל ההתערבות "לא חוקית" (אם כי יכולה לקרות, כמו גם בחוקי הטבע הרגילים). אבל כל התערבות כזאת היא חריגה, בין אם חריגה מהאקראיות ובין אם מהבחירה ובין אם מהחוקיות הטבעית. ראה על כך במדעי החופש בפרק על הקוונטים.

רפאל הגיב לפני 6 שנים

שלום הרב,
עלה לי רעיון אחר לגבי אפשרות של הקב”ה "להתערב" בעולם מבלי לפגוע בחוקי הטבע או בדטרמיניזם.
אלוהים לא נמצא בזמן שלנו ומתערב ישירות, אלא הוא ברא יקום דטרמיניסטי עם חריגה אחת- בחירתו החופשית של האדם. מספר אפשרויות הבחירה שיש לכל אדם במצב מסוים הוא סופי, ומכאן, שמספר אפשרויות הבחירה שהיו, הווים ויהיו לכל אדם ואדם לאורך ההיסטוריה האנושית הוא סופי. מעבר לכך היקום מתנהל באופן דטרמיניסטי. אלוהים, אשר ברא היקום ואת חוקיו, ברא בעצם את עץ האפשרויות (שבסופו של דבר רק 'שביל' אחד יתממש, אך איזה שביל, אף אלוהים אינו יודע).
בעצם, "התערבות" אלוהים היא בהחלטתו לברוא דווקא את חוקי הפיזיקה האלה אשר "יצרו" עץ זה ולא עץ אחר.
אשמח לדעת מה אתה חושב על רעיון זה.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

לא הבנתי. אם הוא החליט מה יהיו חוקי הטבע וכעת הם פועלים לפי דרכם, היכן ההתערבות?

רפאל הגיב לפני 6 שנים

טעות שלי. שנה את המילה "התערבות" בצורותיה השונות, למילה "השגחה" בצורותיה השונות.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

עדיין לא מבין

השאר תגובה

Back to top button