מעשר כספים ללומדי תורה

שו"תקטגוריה: הלכהמעשר כספים ללומדי תורה
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
 
שמעתי בשיעור האחרון שלך שדיברת על מעשר כספים ללומדי תורה. אבל באחד מהשותים באתר כתבת כך: "יש שנהגו להתיר לתרום אותו גם ללימוד תורה, אבל לענ"ד זה היתר מפוקפק (אלא אם מדובר בלומדי תורה עניים כמובן)."
 
לכן רציתי לשאול שוב למען הסר ספק, האם מותר להפריש מעשר כספים להחזקת ת"ח, או שלא יוצאים בכך ידי חובת מעשר?
 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

כל המעשר כספים לא ברור אם הוא חובה או מנהג (נחלקו בזה הפוסקים). אם מדובר בלומדים עניים זה כמובן אפשרי. אם הם לא עניים לדעתי עדיף שלא. ובפרט אם לא בדקת האם ראוי שיישארו ללמוד ולא ייצאו לעבוד (כלומר מוכשרים לזה ושוקדים וצומחים בתורה. לאפוקי צדיקים שנשארים ללמוד כי צריך. אותם מצווה לשלח מן הקן, ולהערכתי אלה הרוב הגדול).
הכי מומלץ לדעתי אם אתה מכיר מישהו שמוכשר ושוקד ולהערכתך יצמח והוא זקוק. בחר אחד כזה ותמוך בו (בכך תאפשר לא להימנע מאלתורי פרנסה שמונעים צמיחה). לדעתי זו משימת הדור.

——————————————————————————————
שואל:
אם נניח אני מכיר מישהו מוכשר וזקוק, כמה עני הוא צריך להיות כדי שההפרשה תהיה מעשר חוקי? יש לזה איזשהם כללי אצבע?
 
בנוסף, מבחינת קדימות מצוות, האם לא עדיף להשתמש במעשר לפרנסת עניים שפחות מסוגלים לדאוג לעצמם (מחלות, נכויות, חובות וכו), על חשבון האברך העני שכן מסוגל לדאוג לעצמו (על חשבון פגיעה בלימוד)?, או שאולי תגיד שהערך המוסף בהחזקת התורה יותר גדול מהערך שבהצלת העניים?
——————————————————————————————
הרב:
המבט שלי הוא שהחזקתו היא תרומה לדורות ולא רק עבורו (בעיקר מישהו שתהיה לו תרומה ייחודית בחידושים וצורת לימוד משלו).
לדעתי השיעור במקרה של לומד עני זה קל; שבלי תמיכתך הוא לא יוכל להמשיך ללמוד. דומני שבעני רגיל השיעור מופיע בשו"ע וגם בשיעוריי שם. אבל אינו תחת ידי כעת.

השאר תגובה

Back to top button