נבואות החורבן האפיסטמי – בינה מלאכותית

שו"תקטגוריה: פילוסופיהנבואות החורבן האפיסטמי – בינה מלאכותית
. שאל לפני שנה 1

שלום,
רציתי לשאול מה דעת הרב על השלכות הבינה המלאכותית להבנות הרציונליות שלנו.
כיום כבר די ברור שהשילוב של הדיפ פייק ובינה מלאכותית יחדיו יוכל להתל בנו לחוות כל דבר. תוסיף לכך את הטרנס-המוניזם (שילוב של טכנלוגיות באדם) כמו אלון מאסק שהקים את נויראלניק.
אז מה הרב חושב על כך ברגע שקיים ספק פוזיטיבי בעניין קושיית ה-brain in a vat. מה יהיה דרך להחזיק באמונות שלנו עוד כ-20 שנה?
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא מבין את השאלה. לא הגדרת מצב ואתה שואל שאלה כללית. כל מצב דורש טיפול באפן המתאים לו. גם כיום יש לא מעט פייק ואנחנו צריכים לתמרן בתוכו. כך גם צריך יהיה לעשות בעתיד. אני גם לא רואה מדוע זה קשור לשאלת המוח בקופסה.

. הגיב לפני שנה 1

המצב הוא כזה, בעוד כ-20 שנה רבים מן חוקרי הבינה מלאכותית טוענים שהמציאות תשתנה.
יש טענות על כך ש-10% מהחוקרים חושבים שהתוצאות יהיו הרסניות. (ויש מייסגים את זה ל1%). החש הוא שבאותו זמן המחשבים ינצלו את הבנ"א במקרה הטוב ולא להפך. (כמשל המהדק שמישהו יתכנת את המחשב לייצר כמה שיותר מהדקים ותמורת זה ישמידו כל מה שזז כדי לגרום לזה לקרות ואם צריך לנצל גם בנ"א).

בכל אופן, יש טענה אחרת שאליה התמקדתי,
שבזמן ההוא יהיה ניתן ליצור דייפ פייק שלא ניתן להבדיל בינה לבין אמת, כפי שהיום כבר ניתן להשמיע קולות של אנשים בצורה שלא ניתן להבדיל. בשילוב עם טרנס-הומניזם שמתקשר ישירות לתודעה.

אם כן, לאדם שיחיה בתקופה ההיא ויודע שהמחשב יכול לתעתע בנו בצורה שלא ניתן להבדיל,
האם אדם שרואה כל דבר יוכל לתת אמון בעיניו? כי יש לו חשש פוזיטיבי מצויין למה לא.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

שאלה מוזרה. אם ההנחה היא שניתן יהיה לייצר דיפ פייק שאי אפשר היה להבחין בינו לבין מידע אמיתי אז אי אפשר להבחין בינו לבין מידע אמיתי. מה השאלה? השאלה האם אכן זה יהיה המצב (כלומר שלא יהיו דרכים להבחין). אם הוא יהיה אז הוא יהיה. איני רואה מה השאלה. אתה רוצה שאנבא באלו דרכים ינקטו כדי לעקוף את זה? נבואה אינה אחת ממעלותיי הרבות.

טירגיץ הגיב לפני שנה 1

נביא שניבא בשם ה' שבשנה הבאה יקום שד מתעתע כללי, וחלפה שנה ולא רואים שום שד, האם הופרכה הנבואה והנביא ייענש כנביא שקר, או שהוא יכול לטעון אמת ניבאתי והשד מתעתע בכם.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לשון אחר: האם נבואה שלא ניתנת להפרכה ניתנת לאימות, והאם נבואה שלא ניתנת לאימות היא נבואה.

טירגיץ הגיב לפני שנה 1

אם הלשון האחר עוסק בנבואה כללית ולכלל אז זה נראה יותר פשוט כי אפשר בידיעה סובייקטיבית. נבואה שלא ניתנת להפרכה ניתנת לאימות כגון נבואה שלפחות אחד מהקהל יחוש באופן פתאומי עיקצוץ בטחול בקצב מסוים – לחשי העיקצוץ תתאמת הנבואה (ואם כולם יעידו שלא חשו נראה לי סביר שאין קבלת עדות שמותנית בכך שכולם כאחד דיברו אמת). ונבואה שלא ניתנת לאימות ניתנת להפרכה כגון נבואה שכל הקהל לא יחושו עיקצוץ, לחשי העיקצוץ תופרך הנבואה. האמנם.

ולגבי השד הכללי, בפשטות הנביא הזה לא שונה מכל אחד אחר שיאמר אמנם נראה לכם שחיללתי שבת אבל שד מתעתע בכם, אבל יש איזו תחושת עיקצוץ בנושא שכנגד נביא יש כאן הנחת המבוקש. אם לדעתך זה אכן קצת שונה מכל אחד אחר שיטען שד מתעתע בכם אולי תוכל להבהיר. (כתבתי כאן כי נראה שהשואל שאל על שד מתעתע כללי וכשבתשובה התייחסת לנבואה היה נראה שדייקת בסוג הנבואה להניח שהתעתוע הוא מוגבל).

. הגיב לפני שנה 1

מעניין,
האם דעתך שאכן תרחישם של רבים מן העתידנים והחוקרים בעניין הדיפ פייק תממש?

השאר תגובה

Back to top button