נושא הצלם בהלכה

שו"תקטגוריה: הלכהנושא הצלם בהלכה
מ' שאל לפני 7 שנים

ב. ה. 
שלום כבוד הרב.
 
יוצא לי לשמוע הרבה את הרב (דרך שיעורי האודיו שבאתר) ורציתי דבר ראשון להודות על כך. אני חש שהם מוסיפים לי המון ובהרבה תחומים. 
 
לאחרונה אני חושב קצת על האמירה שהאדם נברא בצלם אלוהים ועל ההשלכות האתיות שרגילים להקנות לה. כחלק מתהליך המחשבה ניסיתי לראות כיצד חזל הבינו את המושג הזה והאם ובאיזה אופן השתמשו בו כשיקול לפסיקה הלכתית. 
 
שאלתי היא, כיצד הרב מבין את תפיסת חז"ל בנושא והאם הם השתמשו בעיקרון הצלם כשיקול פסיקה (לא רק כאמצעי להסביר הלכות קיימות)? 
 
בנוסף, כיצד הרב מבין את דברי רבי עקיבא הבאים: רבי עקיבא אומר כל השופך דמים הרי זה מבטל את הדמות, שנאמר "שוכך דם האדם באדם דמו ישפך [כי בצלם עשה את האדם (בראשית ט 6)]" (תוספתא, יבמות ח)?  מה זאת אומרת 'מבטל את הדמות'? זו סתם מטאפורה שנועדה לרגש או שיש כאן אמירה משמעותית, אולי מטאפיזית? 
 
תודה רבה
ושוב תודה על השיעורים והמאמרים המחכימים

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אין לי תשובה ברורה על נושא הצלם בהלכה שכן לא עשיתי מחקר על כך (זכורני שיש ספר מקיף של יאיר לורברבוים על סמך הדוקטורט שלו. שם יש את כל החומר והניתוח).
 
אבל לא ברורות לי האלטרנטיבות שביניהן אתה מתלבט. די ברור שחז"ל התכוונו לומר שמי שרוצח פוגע בצלם אלוקים. זו לא רק אמירה אמוציונלית אלא נימוק מהותי. למשל, אלוקים ברא אנשים ואתה מחסל אותם.

השאר תגובה

Back to top button