נצרות

א שאל לפני חודש 1

שלום לרב! 
 
עלו לי תהיות לגבי הנצרות. האם לדעתך במסגרת חקירה פילוסופית יש לשקול את הדעה הנוצרית כמו כל דעה אחרת שהיא יותר ״פופולרית״ בקרבנו? כמו אתאיזם או דאיזם? במיוחד בהתחשב בעובדה שיש לאדם הדתי קושי פסיכולוגי עמוק יותר באימוץ דעה נוצרית מאשר פשוט להיות דתל״ש, כלומר האם הקושי הזה הוא שיקול כאן. 
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לא הבנתי את השאלה. הכל אמור להישקל, אבל עושים סלקציה אפריורית לפי מה שנראה על פניו. אם לדעתך זה שווה בדיקה אז בדוק. למה חשובה דעתי? אם יש לך קושי, אז כמובן יש לנסות ולנטרל אותו.

א הגיב לפני חודש 1

מהי בעצם אותה סלקציה?

והאם אתה טרחת לבדוק את הנצרות?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אתה שואל את עצמך עד כמה סביר שתמצא שם את האמת.
לי לא היה נראה שווה בדיקה מעמיקה יותר (אני מכיר עקרונות בסיסיים).

גימל הגיב לפני חודש 1

אם כל הרעיון של בדיקה ורציונליזציה של האמונות שלנו הוא רק כדי לספק לנו נחמה במה שאנחנו כבר נוטים להאמין בו, אבל אנחנו לא מבססים את האמונות שלנו באמת על בחינה רציונלית (רק על אינטואיציה גסה), מאשר מה כל הפואנטה של זה? זה בעצם לא יגיד שום דבר באופן אובייקטיבי על העולם וכו', מעבר להצדקת העמדה הנטייה שלו.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

נכון מאד.

גימל הגיב לפני חודש 1

יוצא, שאמונה (וחקירה) במהותה היא לא טענה עובדתית על העולם, אלא תירוץ למה אני לא משוגע לחשוב איכשהו?!
אבל מה אם מישהו (פסיכולוג/סוציולוג) יכול להמציא תירוצים טובים יותר למה אנחנו נוטים להיות בעלי אינטואיציות מסוימות – איזה ערך עדיין נושאת האינטואיציה הזאת – חוץ מהיותו המצאה שלי בלא סיבה לנטוש אותה?
האם לזה אתה קורא רציונלית?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

יוצא? איך יוצא? זה יוצא ממה שאתה כתבת, לא ממה שאני כתבתי.
אתה כתבת שאם אני מחפש רק כדי להצדיק את אמונתי האפריורית זה לא חיפוש ישר ואין לו הרבה ערך. כפי שכתבתי, זה לגמרי נכון. אבל מה זה קשור למה שאני כתבתי? אני לא כתבתי שהחיפוש נועד להצדיק את אמונותיי, אלא שאני מנווט את החיפוש לפי השכל הישר שלי ובוחר במה להתמקד (הרי אי אפשר לבדוק את כל האפשרויות עד הסוף). כך עושים בכל תחום בחיים, וכך גם באמונה. מה לזה ולמה שאתה כתבת?

השאר תגובה

Back to top button