סיבת הסבל בעולם

שו"תקטגוריה: אמונהסיבת הסבל בעולם
שואל שאל לפני 8 שנים

שלום הרב מיכאל,
לאחרונה שמעתי שיעור מוקלט שלך על שלמות והשתלמות במשנת הרב קוק, ושם אמרת איזה רעיון שהעולם נברא חסר כדי לאפשר לו להשתלם (או משהו בסגנון הזה). בשיעור אחר אמרת שהסיבה לסבל בעולם היא כנראה בגלל שהקב"ה לא יכול לעשות עולם יותר טוב מזה תחת אילוצים כלשהם. 
למה שלא נגיד שהסבל בעולם נברא בכוונה כחלק מה"חסר" הזה, כדי שהעולם יוכל להתעלות ולמגר את הסבל (באמצעות תרופות, חיסונים, מזגנים וכו)?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

אולי כן, ועדיין קשה לי לקבל שהקב"ה מאפשר שואה ולא מתערב רק כדי שהעולם יתקדם. שישעה את ההתקדמות הזאת לשש שנים.
נכון שאפשר לטעון זאת גם לגביי, שהקב"ה ברא עולם עם חוקים ועזב אותו. ועדיין תחושתי היא שהחלטה אסטרטגית לעזוב שונה מאשר אלוהים מעורב שנותן אפשרות להתקדם. אם הוא עוד כאן – אז שיתערב. אם הוא איננו – אז בסדר.
———————————————————————————————————————-
שואל: 
אני חושב שאחד ממנועי ההתקדמות הכי חזקים הם דווקא הארועים הקשים בהיסטוריה (כמו שואה, מלחמות, אסונות טבע, מגפות וכו). בלי אירועים כאלו, היינו מתנהלים הרבה יותר על מי מנוחות. אם היינו יודעים שתמיד יש מי שיציל את המצב ברגע האחרון, אז לא הייתה סיבה להתאמץ מלהימנע מלהדרדר ל"רגע האחרון" הזה (ראה ערך המאמץ למנוע התפשטות מגיפות כמו איידס, המאמץ למנוע את התחממות כדור הארץ, המאמץ למנוע הישנות שואה שניה, המאמץ להימנע מלהידרדר למלחמה גרעינית, המאמץ לשימור השלום העולמי, המאמץ לפיתוח תרופות וכן על זה הדרך). זה קצת דומה לזה שחייבים לתת לילד ליפול כדי שילמד ללכת.
———————————————————————————————————————-
הרב: 
טוב, זו כבר שאלה של מינונים. יש מצבים חריגים שבהם לא הייתי נותן לילד שלי להיכשל רק כדי שילמד. נכון שזה גם קצת קשה על שיטתי, כפי שכתבתי.
מה עוד שאם הנאצים הם שגרמו לסבל, אז למה לומר שהוא "נברא" מהקב"ה? הוא מעשה ידי אדם. הוא לכל היותר לא מציל אבל לא שהוא יצר את הסבל. אבל יש לחלק בין סבל מעשה ידי אדם לסבל טבעי.

השאר תגובה

Back to top button