סימנים או רמזים שמיימיים

שו"תקטגוריה: אמונהסימנים או רמזים שמיימיים
מלכות שאל לפני חודש 1

האם הרב סבור שישנם מסרים שמימיים המועברים אלינו באמצעות מקרים שמתרחשים?
והאם עכ\"פ לדעת הרב, חז\"ל חשבו כך? [לדוגמא הם אומרים שאדם שיסורים באים עליו יפשפש במעשיו ואם לא מצא יתלה בביטול תורה, או כל מיני כאלו מאמרים]
נניח שהרצח הנורא שקרה לא היה קורה לשני יישובים הנמצאים גם הם על הגבול, ושני היישובים הללו הם שומרי שבת, האם סביר להניח שהקב\"ה רומז לנו (רק בפרט הזה) שעלינו להתחזק בשמירת שבת?
אני כותב \"נניח\", כי כך שמעתי, אבל איני סומך על המקורות כי אין לי מושג על רמת אמינותם [אגב, שמעתי כל מיני רבנים שאומרים שבמסיבה הזאת עברו על הג\' עבירות, אבל לדעתי זו שטויות].
אך שוב, ברצוני לדון על העיקרון – אם ולולא המקרה היה מתאים במדויק למסר שאותו אני רוצה לקבל [נניח שכל מי ששומר שבת לא ניזוק כלל], האם יש בזה משהו? 
אשמח לתשובה. תודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לדעתי לא. וגם אם כן – אף אחד לא יודע ולא יכול לפענח אותם (ואל תאמין לשום שטות שמנסים למכור לך על כך שמה שקרה מורה על משהו בבירור, כמו למשל האגדות על קיבוץ סעד ועלומים. שטויות). זו גם הסיבה מדוע אין טעם להעביר את המסרים הללו ולכן הם כנראה לא מועברים. לדעתי הניסיון לפענח מסרים כאלה הוא איסור דאורייתא של 'לא תנחשו' ו'תמים תהיה'.

מלכות הגיב לפני חודש 1

קודם כל, בא נדבר בהנחה שמשהו שקרה מורה על משהו בבירור, או עכ"פ זה מאוד סביר.
האם יוכל הרב בבקשה לבאר למה לדעתו זה נכלל באיסורים הנ"ל?
אני מדבר על לנסות להבין על איזה חטא ניתן עונש מסוים בעולם – וממילא במה להתחזק בהווה, ולא על ניסיון לקבל סימן משמיים על העתיד? [לפי הבנתי זה מה שנכלל בתמים תהיה ולא תנחשו. לא?]

מלכות הגיב לפני חודש 1

בהמשך להנ"ל – יש הרבה מאוד מקומות בחז"ל שמסבירים עונש מסוים על חטא מסוים.
האם לדעתך הם כן חשבו כך?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לא יודע. ייתכן שזה רק תימרוץ לקים את המצוות הללו.

באשר לשאלה הקודמת, פרשנות לכוונות של הקב"ה מתוך מה שקורה בעולם היא 'לא תנחשו". בפרט שכאן הפרשנות הזאת מביאה אותנו לעשות משהו (כי בלי מסקנה מעשית כנראה אין ממש איסור אלא זו סתם שטות).
יש הבדל בין לומר שמה שקרה אמור לעורר אותנו לחשבון נפש ולבדוק את מעשינו, שזה כמובן בסדר גמור, לבין תליית מה שקרה בסיבה ספציפית.

השאר תגובה

Back to top button