סליחה, רק הפניה

שו”תסליחה, רק הפניה
מנחם שאל לפני 3 שנים

מחפש להבין נושא תקנות וגזירות חז”ל בשני היבטים.

  1. יש גזירות משונות מאוד (שלא תלך אשה בשוק וילדה לפניה), עם טעמים עוד יותר מוזרים (מפני מעשה שהיה. עד כדי כך מוזר שאיני זוכר ברגע זה אם האיסור הוא לילך לפניה או לאחריה).
  2. גזירות חז”ל שאיכשהו אבדו ומאן דכר שמייהו. לא עניין הזוגות בלבד, ששם לא מוזכר שתיקנו, אבל פשוט לגמרא שכך הם ורק עוסקת בפרטים, דוגמאות וכדו’. יש ממש גזירות שתוקנו ופשוט אבדו (איני זוכר ברגע זה דוגמאות, אבל פעם עשיתי רשימה ארוכה של דברים כאלו.
  3. הנ”ל מעבר לנושא של מזל שיש או שאין למצוות, כך שמ”ע דאורייתא יכולה פשוט להיעלם ולא להיות מבוצעות (חדש, תפילין לאורך הרבה מאוד שנים – אם הבנתי נכון פשטם של דברים (אגב, אשמח להפניה לקרוא קצת על עניין זה של ביטול מ”ע דתפילין לאורך מאות שנים (לפחות מזמן הגמ’ ועד שר’ משה מקוצי העיד על עצמו שהשיב רבים מעוון) מפני טעם מוזר כשלעצמו (איך הגיעו לזה???), וגם כיום יש בובות בכל בית חרדי (כן, כמה בריסקערס קוטמים אפים. נו, באמת). מציין זאת כי גם על זה אולי כתבת פעם.
  4. בקיצור אשמח אם יש ‘מפתח’ לכתיבתך
  5. המון תודה וייש”כ (ששיברת…)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

קשה לכתוב כאן חיבור שלם על גזירות. לא זכור לי שכתבתי על ההיבטים הללו.
אם יש שאלה ספציפית שתרצה לדון, אנא העלה אותה. עדיף אחת אחת, אחרת יהיה קשה לנהל דיון.
גזירות משום מעשה שהיה, ראה כאן דוגמאות רבות וקצת דיון:
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=31852
קושייתך מבוססת על ההנחה שמטרת הגזירה היא למנוע את הנזק שאירע באותו מעשה. אבל באמת ברוב המקרים זה לא המצב, ולהיפך: המינוח “משום מעשה שהיה” מעיד כך. בכמה מקרים אולי אפשרי להסביר זאת כך, אבל לדעתי הדרך המרווחת יותר להבין גזירות כאלה היא שמטרתן לקבע בזיכרון ובתודעה את המעשה שהיה. אבל באמת אין עניין באיסור שנקבע מצד עצמו.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ולגבי הנחת תפילין, ראה כאן:
https://www.alysefer.com/tefilin/

השאר תגובה

Back to top button