על אביוגנזה ובחירה חופשית

שו"תקטגוריה: תורה ומדעעל אביוגנזה ובחירה חופשית
אורי שאל לפני 2 שבועות

שלום, בדיון ארוך עם חבר שטען נגד הבחירה החופשית ובעד דטרמיניזם, הגענו למסקנה שהמחלוקת בינינו היא אביוגנזה, ורציתי לשאול על זה, אבל קודם אסביר:
הוא טען שאם היה לו מידע מוחלט רגעי של כל האטומים והקשרים ביניהם ותכונותיהם הפיזיקליות והכימיות בעולם, הוא היה יכול לדעת בדיוק מוחלט מה יקרה ברגע הבא, וזה שאחריו וכו'. בעצם כולנו מעין רובוטים מאוד מורכבים, אבל עם מספיק ידע וחישובים פיזיקליים-כימיים אפשר לדעת באופן מוחלט מה נחשוב ואיך נפעל בכל רגע נתון. אם ככה – אין בעצם בחירה חופשית, רק חוקי הטבע ומנגנונים מסובכים בפועלים בתוכם.
אני טענתי שאמנם זה נכון, אבל יש הטיות לכאן ולכאן מה"נשמה". כלומר יש עולם רוחני שהמדע לא רואה ולא מתעסק בו, והוא משפיע על מחשבות ופעולות, וכך בעצם יש בחירה חופשית.
(במחשבה לאחור נראה שאני משתמש באיזו הנחה חסרת ביסוס, שיש נשמה (אני לא מגדיר מה זה אומר), והאמת שכנראה אסתבך בהסברים בהם היא מתערבת בחוקי הטבע או משפיעה עליהם…)
בסופו של דבר הגענו למסקנה שאפשר לבודד את הנשמה מהגוף בניסוי תיאורטי שבו נעתיק באופן מלא את כל החלקיקים של גוף אדם מסוים למקום אחר, וכך – אם הוא יחיה ויפעל, נראה שאין נשמה, אלא זו אשליה של מודעות, ואחרת – זה יהיה גופה דוממת.
רציתי לשאול באופן כללי מה דעתך על זה, לא חייב באריכות (יש לי תחושה שתאמר ששנינו טועים). אם תעדיף להפנות אותי לפרקים מספריך, זה גם יהיה טוב. האם אתה מתייחס לשאלה הספציפית הזו בספר שלך על הבחירה החופשית? יכול להיות שזה כל הספר, לא הספקתי לקרוא אותו עדיין.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שבועות

זה אכן כל הספר. יש מאמר שמתמצת אותו כאן באתר: https://mikyab.net/%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8%d7%99%d7%9d/%d7%9e%d7%91%d7%98-%d7%a9%d7%99%d7%98%d7%aa%d7%99-%d7%a2%d7%9c-%d7%97%d7%95%d7%a4%d7%a9-%d7%94%d7%a8%d7%a6%d7%95%d7%9f/
בקצרה, אם אתה לא מקבל את הדטרמיניזם, בהכרח עליך להניח שחוקי הטבע נשברים בנקודה שבה מתחיל תהליך שיסודו ברצון שלנו. יש אלקטרון שזז ללא כוח פיזיקלי שפועל עליו. אתה לא מסתבך בכלום, אלא פשוט טוען את זה. הטענה שאין אלקטרון כזה מניחה שחוקי הטבע שולטים בכל המציאות ושאין נשמה ורוח, וזו הנחה חסרת ביסוס. יתר על כן, תוכל לראות שם שדטרמיניזם ואקראיות הן שתי תזות לא מבוססות שאין לנו שום מידע תצפיתי לגביהן. לעומת זאת, בחירה חופשית היא הדבר שיש לנו לגביו את החוויה הכי אינטימית. תמיד אפשר לומר שהחוויה הזאת היא אשליה, כך גם אפשר לומר על הדטרמיניזם ועל המדע שבעצמם מבוססים על הנחות אפריוריות שלנו.
הניסוי שחשבת עליו לא יועיל לכם. ייתכן שבמבנה נתון של גוף נכנסת לתוכו נשמה. כך הרי קורה גם בעולם הביולוגי.
וכל זה כמובן לא קשור בשום צורה לאביוגנזה. לא הבנתי איך זה השתרבב לכאן.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

ראה גם בטורים 645-6.

השאר תגובה

Back to top button