על אלוקים ועל המוסר שלו.

שו"תקטגוריה: אמונהעל אלוקים ועל המוסר שלו.
אלחנן ריין. שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב.
קראתי את טור 547 על הרוע בעולם. בגלל ימים אפלים אלו.
תודה רבה על ההשקעה.ואני באמת חושב שהטור מקהה את השאלה, ועוזר להבין.
 
אבל יש לי כמה שאלות:
 
ובבקשה למרות שיצא לי קצת ארוך תענה לי בהרחבה ככל שתוכל.תודה.
 
1. הטור מתחיל בהנחה שאלוקים הוא טוב בגלל שכך כתוב בפסוקים.
ועל כך אני רוצה להקשות: מדוע זה שהעולם מלא בסבל לא מערער את ההנחה הזאת? לפחות שיהיה ספק.   ברור שאם לא היה סבל או לפחות ברמה נמוכה אין סיבה להסתפק כיון שאלוקים אומר שהוא טוב. אבל יש כל כך הרבה סבל נוראי אז למה זה לא מערער את ההנחה?
 
 
2. טענתך היא שהאלוקים צריך לקיים בחירה וכן חוקים קשוחים של הטבע. לגבי האפשרות של  התערבות מידי פעם, ענית שזה מדרון חלקלק, וכן מה ההבדל בין סבל של אדם אחד להרבה אנשים.
אני ממש לא מבין את זה:
ישנו רף של צער וסבל שהוא מובן והגיוני כדי לקיים את העולם וכדי שכולנו לא נהיה מפונקים ויהיה בחירה וכו'
אבל יש רף מסויים שיכול להחסם. זה שקשה להגדיר אותו לא אומר שלא אפשר לעשות אפילו קצת ממנו.
הרי אפילו אם היה מדיניות שכאשר מחבל מחליט שהוא פותח בטן של אשה בהריון הוא לא מצליח, לפחות היינו מונעים סבל קשה וחמור כזה ?
אז מה אם קשה להגדיר? לכן לשחרר את הבחירה של האדם עד הרעיונות הזוועתיים ביותר?
אני בכלל לא מבין מה שייך מדרון חלקלק אצל ישות כמו אלוקים. ולא מבין מה הבעיה שישות כמו אלוקים תצליח לפתור את הבעיה הזאת. הוא כל יכול לא?
אפילו וועדה אנושית לדעתי יכולה לקבל הכרעה בערך עד איזה גבול יתאפשר סבל והם יחשבנו לחומרא כדי לקיים את הבחירה. לפחות נמנע את הזוועות ממש.למה שלא תהיה הגדרה שמה שוודאי לא נצרך לקיום הבחירה, כמו התעללויות,  שלא יהיה  אפשרי?
וכן לגבי סבל של רבים, אנני מבין מדוע זה לא יכול להיות מדד לכך שאלוקים מתערב? כיון שהרי אנו מניחים שאלוקים לא מעוניין בכלל בסבל בעיקרון? אז כמו שהגיוני להרוג אדם אחד כדי להציל מאה, כך הגיוני בשביל סבל של עם שלם להתערב, יש לזה משקל גדול יותר.  וכמו שלדוגמה לדעתי הרבה אנשים היו מוכנים למות בעד שלא יקרה למשל שואה. אבל לא הרבה אנשים מוכנים למות בעד חיים של אדם אחד.אפשר להבין את זה שסבל של רבים ידרוש התערבות.
 
 
3. לגבי חוקי הטבע זה עוד יותר קשה לי. כי באמת אני לא מבין איך זה פוגע בחוקים קשיחים כשרוב הזמן לא מתערבים? 
ניקח לדוגמה את רעידת האדמה בטורקיה אלוקים יכל להתערב ואף אחד לא היה יודע. 50 אלף איש היו נשארים בחיים. ועוד מליונים לא היו מאבדים בני משפחה. איפה המדע וכלי החשיבה  היה נפגע? זה שינוי קטן שאף אחד לא היה מרגיש והעולם היה ממשיך עם חוקים קשוחים ללא שום בעיה.לא נראה לי שהמדע היה קורס.אז איזה חלקיק באדמה היה זז ימינה במקום שמאלה וכדומה.
וכן לגבי המוטציה של הקורונה. זאת התערבות קטנה שלא היתה משנה כלום בחיים שלנו מבחינת החוקים, והיתה מונעת צער שאין לתאר.בסך הכל אי שם בסין היה נעלם מבטן של עטלף חיידק קטן. איפה הנזק?
ושוב פעם: גם אם אי אפשר להתערב כל פעם, למה המדיניות  לא להתערב תמיד? למה לא למנוע את מה שאפשר? לפחות קצת, חלק.
זה משול לחייל צה"ל שיגיד עכשיו שהוא לא מגן על המדינה כי מימלא מתו כבר הרבה.
 
 
4. לגבי הטענה של עונש קולקטיבי .
כמה שחשבתי על זה לא הבנתי איך זה יכול להיות מוסרי?
מילא אם היית טוען שעם ישראל או העולם כולו זה נשמה אחת שהתפצלה ולכן זה ישות אחת שסובלת על מה שחלק אחר עשה, כמו יד שסובלת בגלל החלטה של המוח.
 
אבל אתה לא טוען זאת. ובהרגשה אינטואיטיבית אינני מבין איך אפשר להעניש מישהו על משהו שהוא לא עשה? אז מה אם הוא חלק מציבור? זה ממש מרגיש שגוי. אם לא חטאתי ולא יכולתי בשום אופן למנוע את החטא של השני מדוע שאסבול?
 
תודה רבה.השקעתך ניכרת, והתועלת גדולה מאוד.
 
 
 
י

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים
  1. זה מערער, אבל עדיין יש סיבות טובות להניח את טובו (גם מבחינת מה שהוא דורש מאיתנו וגם הפסוקים). לכן בסוף אם יש הסבר שמיישב את הקושי הגיוני יותר להישאר עם ההנחה שהוא טוב.
  2. טענת המדרון החלקלק היסודית אינה ביחס לאלוהים אלא ביחס אלינו. מתי לנו כבר לא יהיה קשה עליו? איזו התערבות תצדיק את טובו? מעבר לזה, גם ביחס לאלוהים עצמו אני טוען שהוא לא מתערב בכלל וכנראה שיקוליו עמו. ואם הוא כן היה מתערב למה שלא ימנע כל רוע? הרי ההתערבות אינה קשה עליו. כנראה השיקול להותיר לנו בחירה גובר. כפי שכתבתי זה אינו הסבר מושלם אבל הוא מקהה את הקושי.
  3. כנ"ל. למה להתערב לרוע גדול ולא לרוע קטן? או שמונעים רוע או שלא. אגב, ייתכן שהוא כן מתערב לפעמים. איני יכול לשלול זאת.
  4. לא הבנתי על מה אתה מדבר. מה כתבתי על עונש קולקטיבי?
מ"ע הגיב לפני 2 חודשים

לא כ"כ הבנתי מה מועילה ההנחה שהקב"ה איננו מתערב בעולם, שכן לגבי הקב"ה אי-התערבות כמותה כדבר הנעשה ב'אישורו', וסוף סוף בעיית הרוע בעולם (מבחינה פילוסופית) קיימת.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

טענתי שהוא לא מעורב לא נאמרת כדי לפתור את בעיית הרוע. זו תוצאה של התבוננות על מה שקורה בעולם. נראה ברור שהוא מתנהל לפי חוקי הטבע. לבעיית הרוע הצעתי תשובות שתוכל למצוא באתר.

אלחנן ריין. הגיב לפני 2 חודשים

תודה.

1.אז באיזה רמת סבירות אלוקים הוא טוב? כמו הסבירות שהוא קיים? כמו הסבירות של התרחשות מעמד הר סיני?
וכן אם במידה והוא רע. יש משקל למוסר בכלל?

2.אנני מבין את הטענה "מתי לא יהיה לנו קשה עליו" , כרגע במבט מפוקח הסבל הוא מוגזם ונראה שאפשר להמעיט ממנו. כמה??? לא יודע.
אבל זאת קושיה חמורה מדוע לא מפחיתים חלק ממנו.

זה שאני לא יודע להצביע בדיוק על הקו, לא אומר שאין רמת סבל שכולם יסכימו שאפשר לוותר עליה. ונעשה לפחות את זה.זאת קושיה.

אני לא מבין מה השיקול של הבחירה קשור לכאן?

אם אנו יכולים לקיים את הבחירה לדוגמא 80% מהזמן ואת שאר הבחירה לבטל כדי למנוע צער שהוא באמת לא נכון וראוי, אז צריך לעשות זאת.
ואם לא עושים זאת ונותנים לרוע להשתולל זאת קושיא.
וכן בעניין רוע טבעי לעניין חוקי הטבע.

3. יש מקום להתערב למען רוע גדול: כיון שצער עמוק יותר אפילו לאדם אחד או גדול יותר מבחינת כמות האנשים מובן להרבה אנשים כסיבה לפעולות רציניות יותר. כמו תרומה או עשיה רצינית.

וכמו הדוגמאות שציינתי שהורגים אדם אחד כדי להציל מאה. וכן שאדם ימסור נפש להציל רבבות ולא אדם אחד.

4. אתה כתבת גם לגבי רודף קולקטיבי וגם לגבי הבחירה שאלוקים מסר את העולם לאנושות ולכן אם הנאצים בוחרים ברע אני סובל בגלל התנהגות של הקולקטיב האנושי.

זה ממש לא מובן לי?
כמה שחשבתי על זה לא הבנתי איך זה יכול להיות מוסרי?
מילא אם היית טוען שעם ישראל או העולם כולו זה נשמה אחת שהתפצלה ולכן זה ישות אחת שסובלת על מה שחלק אחר עשה, כמו יד שסובלת בגלל החלטה של המוח.

אבל אתה לא טוען זאת. ובהרגשה אינטואיטיבית אינני מבין איך אפשר להעניש מישהו על משהו שהוא לא עשה? אז מה אם הוא חלק מציבור? זה ממש מרגיש שגוי. אם לא חטאתי ולא יכולתי בשום אופן למנוע את החטא של השני מדוע שאסבול?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אנחנו חוזרים על עצמנו. הסברתי מה שהיה לי לומר, והוספתי שזה לא פתרון מושלם לקושי אבל בהחלט ממעט אותו מאד. זה הכל.
לגבי האנושות כקולקטיב, זה לא תלוי במטפיזיקה (האם רואים אותה כיישות אחת). גם אם היא לא יישות אחת, עדיין ניתן להתייחס אליה כקבוצת אחריות. כמו כיתה או קהילה או עיר.

אלחנן ריין הגיב לפני 2 חודשים

תודה רבה.

השאר תגובה

Back to top button