על דטרמיניזם רוחני

שו"תקטגוריה: אמונהעל דטרמיניזם רוחני
ראובן שאל לפני 7 שנים

שלום רב, קראתי את סיפרך "מדעי החופש", ולא מצאתי בו מענה לתפיסתי (לא מתלונן, זו לא תפיסה נפוצה), אשמח לתגובה ואולי הרב יאיר את עיני בנוגע לכשלים\חוסר כנות בתפיסה זו (אני פחות מוכשר בניתוח מושגים ולוגיקה).
לדעתי, הקב"ה כאשר ברא את העולם יצר חוקים פיזיקליים, שבהם, כמו שהרב הוכיח בספרו, אין מקום "לדחוף" את חופש הרצון, כמו כן הוא קבע חוקים רוחניים, שאליהם כל הצד הרוחני בעולם (ובכללו, רוח האדם) מכופף. גם התודעה\רוח של האדם כפופה לחוקים שאפשר לקרוא להם "מטא-פסיכולוגיים" והם מכתיבים את המחשבה של האדם.
אז איפה חופש הרצון נכנס? זו שאלה הגדרתית, חז"ל כבר אצרו "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה", "חרות" היא ערך שניתן לפעולה, (כמו ערך "אמת" לטענה), פעולה ש"זורמת" עם הרצון האלקי היא פעולה "חרותית" ופעולה שמנוגדת, היא "עבדותית".
כך אני מבין את ריה"ל ב"עבדי הזמן עבדי עבדים הם, עבד ה' הוא לבדו חופשי", לא מדובר פה על רעיון, אלא על הגדרה מושגית.
תודה רבה וכל טוב…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
כל זה מוסבר בספרי. זה לא נכנס בשום מקום בתמונה שלך. דטרמיניזם לא מאפשר רצון חופשי, גם אם הוא דטרמיניזם לא פיסיקלי. בסופו של דבר אלקטרון צריך להתחיל לנוע כדי לבצע פעולה של האדם. השאלה מי מניע אותו? להיפך, התמונה שלך עוד יותר דטרמיניסטית מהרגילה, שכן לשיטתך אפילו אם נניח את קיומה של רוח וממד רוחני באדם עדיין אנחנו כבולים לחוקים מוכתבים מראש.

השאר תגובה

Back to top button