על ערך האוטונומיה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהעל ערך האוטונומיה
רפי שאל לפני 7 שנים

שמעתי היום שיעור של הרב (בעניין תורה ומוסר) והרב מדבר שם על ערך ה"אוטונומיה" ועל כך שמקורו מ"הפרוססטנטיות" ולא נראה שהינו מה"קורפוס" היהודי, אבל מ"מ הרב מקבל את הערך ולא משנה מה מקורו.
מדברי הרב ניכר שאם היינו גדלים בתרבות אחרת מסתבר שהתפיסה שונה.
והתבוננתי בדברים שאם כן כיצד ניתן לתת משמעות לחשיבה שכזו כיוון שידוע לי מה הסיבה שהיא קיימת, וכמו שאם אני ישכנע את הסכיזופרן בכך שמחשבותיו הינם מחשבות שוא והוא יקבל את זה, לא יהיה הגיוני לומר שעליו לפעול כפי דעתו כיוון שאין ערך לדעה מסוג זה.
 אמנם האדם עצמו אין לי בעיה שיפעל כפי ההזדהות בעניינים שהינם שלו בלבד  מאיזה סיבה שהוא רוצה כיוון שאין שום הכרח לפעולותיו, אבל בדברים שעניינם ברצון ה' מה ערך יש לנקודת ההזדהות, סוף סוף השאלה הינה מה רצון ה'
וחשבתי על 3 דרכים שייתכן להבין מדוע ללכת אחרי תפיסה זו אף שהיא תלויית תרבות
א. ייתכן ואע"פ שהיא התחדשה בתרבות מסויימת, מ"מ ניתן להוכיח אותה גם לאדם מתפיסה תרבותית אחרת. ( וא"כ צריך להביא את ההוכחה לזה)
ב. או שניגש לעניין ממבט אמוני שהערכים והתרבות מתפתחים לפי רצון ה', ויחד איתם צורת התורה משתנה מדור לדור.
ג. שישנו ערך תורני שהתורה תתקיים ממקום של הזדהות עם קיום התורה, ולכן בכל דור צורת ההזדהות תהיה כפי צורת המבט של הדור הנוכחי, וכיוון שכן מי שחי בתרבות שמקדשת את ה"אוטונומיה" יחוייב לקיום ממקום של חשיבה עצמית.
אשמח לקבל את תגובת הרב על דיון זה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

רפי שלום.
אני כבר לא זוכר את השיעור ואת דבריי, אבל דומני שאכן יש בערך האוטונומיה ממד פרוטסטנטי כלשהו. בכל אופן, דומני שאני מקבל את הערך הזה והוא נטוע היטב גם במקורותינו. ייתכן שהיה צורך בפרוטסטנטיות כדי שנגלה אותו ונבין שהוא נכון. כך מתפתחת התפיסה והתרבות שלנו. לכן זה שמשהו שאוב מבחוץ לא פוסל אותו. כל עוד אתה חושב שהוא נכון, אז מבחינתך הוא נכון. העובדה שהיתה עליך השפעה היא עובדה שאינך יכול להימלט ממנה וגם לא צריך להימלט ממנה. האדם הוא סך הכל כולל כל ההשפעות עליו, וכך הקב"ה ברא אותו (גם אם לא הוא המקור להשפעות, כפי שכתבת בהצעה ב, הוא ודאי מי שברא אותנו כפי שאנחנו – מושפעים). וכי ניתן לחשוב במנותק מההשפעות שהיו וישנן עלינו? לכן כש"אתה" חושב כך וכך, פירושו של דבר האתה מולד + כל ההשפעות.
בכל אופן, דומני ששלוש ההצעות שלך נכונות וסבירות (למעט ב, ששם אני נוטה לחשוב שהקב"ה כבר לא מעורב בעולם בדורותינו). 
רק אומר שדבריי נכתבו באופן כללי מדיי, שכן ערך האוטונומיה זוקק ביאור. הוא יכול להיות כותרת להרבה דברים. אבל ברור לגמרי שאדם אמור לקבל את החלטותיו בעצמו ולפעול בהתאם. גם אין לנו אופציה אחרת. גם אם נחליט להכפיף את עצמנו לגמרי לפלוני או לספר כלשהו, גם זו החלטה שלנו.

השאר תגובה

Back to top button