על שימוש חכמים והבעת מחאות

שו"תקטגוריה: כלליעל שימוש חכמים והבעת מחאות
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכי

בהמשך לדיאלוג הזה:

בעז"ה תתקיים עלייה להר הבית ביום שלישי הקרוב

העליה מוגדרת כעליית ילדים (אך כמובן בני כל הגילאים מוזמנים כתמיד בכל מקרה).

כמובן כל ילד בא עם הוריו או מלווה מבוגר.

כידוע הר הבית לא בידינו ולכן אי אפשר לדעת מראש מי וכמה ואיך יהיה, עושים את ההשתדלות שלנו….

יש להיות מוכנים לעמידה ממושכת עד שנכנסים.

מי שמתכוון לעלות – חייבים ליצור קשר מראש לתיאום, לעדכונים הלכתיים וטכניים וכד' פרטים נחוצים.

——————————————————————————————

כיון שאני למדתי אצל תלמידי חכמים שמתנגדים לעלייה

ראיתי לנכון להביע את מחאתי על הפרסום הזה 

——————————————————————————————

ומנגד כיוון שישנם תלמידי חכמים המעודדים את העליה להר לאחר למידת ההלכות הנדרשות, ראיתי לנכון להביע את מחאתי על הערתך

——————————————————————————————

הרב:

מכיון שאני נוהג לגבש את עמדותיי לבד, ואם אין לי עמדה איני מוחה בשם עמדות של אחרים, אני מביע את מחאתי על המחאות שהובעו כאן.

אני שואל מסקרנות איך אתה רואה את העניין של שימוש ת"ח 

שכמדומני הוא מקור תלמודי/ משנה  ?

אני לא שואל בהתרסה .

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
יש להאריך טובא בעניין שימוש ת"ח. כאן אנסה להסביר את דעתי בקצרה.
ראשית, מהות העניין: לימוד תורה מורכב משני דברים: א. ידיעת הפרטים והכללים. ב. דרכי הניתוח והפסיקה. שימוש ת"ח עניינו הוא אך ורק לימוד דרכי הפסיקה ורכישת אינטואיציות טובות וישרות, ולא למידת פרטי הלכה (שנמצאים כיום בספרים. לכן כתב הרמ"א שבימינו אין דין רבו מובהק).
מסקנה: כשאתה שומע מרב כלשהו פסק הלכה, אין כאן אלא הכוונה עבורך כיצד לנתח ואיך לחשוב. בעצם אתה לא אמור לשמוע ממנו מה ההלכה אלא איך מגיעים אליה. מה שמוטל עליך כעת הוא לגבש עמדה משלך תוך שאתה נעזר בדבריו. זהו השימוש האמיתי. לקבל את דבריו כפי שהם (as is) אינו שימוש ת"ח אלא מעשה קוף בעלמא. אתה משתמש ברבך כספר, ואפילו בספר לא נכון להשתמש כך. 
מסקנה נוספת: אם רבך שבחרת ללמוד אצלו אומר משהו אחד, אבל יש דעות אחרות, אתה לא יכול למחות בהן אלא אם גם אתה גיבשת את דעתך לכיוון הזה. אין מחאות בשם דעות של אחרים. להם יש את הרב שלהם ואת דעתם שלהם. אם זו דעתך שלך, אתה יכול למחות כי לדעתך יש כאן טעות. כך גם רבך כמובן כי יש לו דעה משלו. אבל למחות בשם הדעה ששמעת מרבך זה מעשה קוף מתחסד בעלמא. האם הם אשמים שאתה בחרת ללמוד אצלו? וכי כולם צריכים ללמוד אצלו ולקבל את דעתו? כעין זה תוכל למחות בידי יוצאי תימן על כך שהם נוהגים כרמב"ם כי אתה שמעת מרבותיך או מקהילתך שפוסקים כשו"ע. או למחות ביד מזרחיים שפוסקים כשו"ע כי רבך פוסק כרמ"א. הרי זו איוולת, לא? האם לדעתך זה שימוש ת"ח? זה  ההיפך משימוש ת"ח כי זה אומר שלא למדת מהם ללמוד ולפסוק, אז איזה שימוש עשית? וכל זה כמובן גם אם שימוש ת"ח היה  לקבל את דעת רבך כפי שהיא, שזה בעצמו טעות וכנ"ל.
לי היה רב (ליטאי מבני ברק) שכיום אני לא מסכים איתו כמעט על שום דבר. אבל מראש הוא נהג כלפיי בדרך הנכונה, כלומר לא נתן לי הוראות ופסיקות אלא לימד אותי לחשוב ולנתח. הוא לימד אותי מה נקרא שימוש ת"ח, אם כי אני מניח שאם תשאל אותו הוא היה אומר לך לשמוע לרבך as is. סו"ס הוא חרדי ליטאי. אני אסיר תודה לו על יחסו ועל הדרך שבה הוא בחר לנהוג איתי. הלוואי שכל הרבנים היו נוהגים כך כלפי תלמידיהם ומאפשרים להם לשמש ת""ח ולא להעתיק את דבריהם כקופים. ככלל, תפקידו של הרב הוא להצמיח את התלמיד שיהיה הוא עצמו מגובש ושלם ולא לשכפל את עצמו (=את הרב). זה שימוש ת"ח אמיתי. ומי שחושב אחרת אני מוחה בידו בזאת. 

שחר הגיב לפני 3 שנים

שלום הרב

כתבת:
"שימוש ת”ח עניינו הוא אך ורק לימוד דרכי הפסיקה ורכישת אינטואיציות טובות וישרות, ולא למידת פרטי הלכה"

האם יש מקום שאתה מאריך על זה?
פשוט כל הזמן שמדברים על שימוש תלמידי חכמים אינני מצליח להבין מה הם אותם הכלים. אם אני לומד את הספר השלישי בטרילוגיה אני יכול לפסוק בעצמי? מה זה אומר אינטואיציות? אינני מצליח להבין.

שחר הגיב לפני 3 שנים

מצטער אבל אשמח לחדד עוד את שאלתי – האם באמת יש פה איזשהו משהו היולי כזה שבאמת עובר אצל כולם, ולא מדובר בכלל על שיטות לימוד שונות לגמרי? משתמע לפחות מרוב הרבנים שזה הכל אותו המקור, ואני תמה אם כן איך יש כל כך הרבה פסיקות ודרכי למידה שונות

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא לקחת את זה קשה מדיי. כמו שעושים סטאז' ברפואה או במשפטים, כך גם בפסיקת הלכה. יש פער בין התיאוריה לבין הפרקטיקה. כשאתה מגיע למקרה ודן בו, כדאי לרכוש מיומנות איך מנתחים אותו ואיך ניגשים אליו ולבסוף אין מכריעים. זה דורש היצמדות לפוסק ומעקב אחרי דרך התנהלותו. זה לא אומר שכולם פוסקים אותו דבר או שמדובר במדע מדויק, כמו שברפואה ובמשפטים זה לא כך.
אגב, לקרוא שו"תים זה שימוש לא רע.

שחר הגיב לפני 3 שנים

אז רק לחדד – זה לא איזה משהו מטאפיזי שעובר בצינור מהחכמים? זה פשוט מיומנות ואינטואיציה שצריך לרכוש תוך היצמדות לתלמיד חכם ותפיסת דרך המחשבה שלו?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אכן

השאר תגובה

Back to top button