על תופעות גזעניות

שו"תקטגוריה: כלליעל תופעות גזעניות
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
מה דעתך על הכתבה הזאת:
http://www.maariv.co.il/journalists/Article-551622

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

על כך נאמר אם שוטים לא נוהגים.
——————————————————————————————
שואל:
אחרי הפוסט המתומתם של החכית, כולנו יכולים להיות רגועים. אין גזענות בארץ. לפני שבוע, ראש המועצה האיזורית גליל תחתון הודיע ברדיו שהוא לא ייתן לערבים להיכנס לבריכה איזורית כי הם מלכלכים!. רבנים מאד מרכזים קוראים לא להשכיר דירות לערבים ולא לקנות בבתי עסק שלהם. אבל כנראה שלקלמן זה לא כל כך מפריע…
——————————————————————————————
הרב:
לעומת זאת לזנדברג זה יותר מדיי מפריע. אז כל אחד והשריטה שלו.
אגב, איני יודע מה האמת העובדתית (ואני גם לא בטוח שאתה יודע), אבל אולי באמת הערבים מלכלכים שם את הבריכה? בדקת? נכון שגם אם הם מלכלכים צריך לחשוב כיצד לפעול נגד המלכלכים בלי לפגוע בחפים מפשע, אבל אם זו תופעה כללית אז אולי קל מאד לבקר את ראש המועצה מהכורסה אבל נראה אותך מציע פתרון אחר. בכל מקרה אם זהו המצב, ודאי לא פשוט לדבר כאן על גזענות. כעין זה הפארק ברמת גן (שכחתי את שמו) שליד בני ברק שסגרו אותו מהצד של בני ברק לחרדים. גם שם מדובר בהתייחסות מכלילה, אבל אם אכן עיריית בני ברק והחרדים לא מטפלים בעצמם באזרחיהם ובונים ישיבות ושחיתות במקום פארקים ומנצלים את השקעתה של עיריית ר"ג כדי להתחמק מחובתם כלפי אזרחיהם, ובפרט אם החרדים מלכלכים את הפארק בגלל חוסר המודעות שלהם (אם אכן זה כך) כי אז יש בהחלט מקום להבין את הכעס ואת הצעדים של עיריית ר"ג נגדם, אלא אם אנחנו ישובים בנוחיות בכורסה. הוא הדין בנדון דידן (אם למשל הרשות המקומית הערבית לא בונה בריכות לתושביה ובונה על הבריכה השכנה ושולחת את המלכלכים לשם). כל זה היפותטי כמובן, אבל שווה בדיקה של העובדות לפני שפוסקים דין בנחרצות.
ולגבי הקריאה לא להשכיר דירות ולא לקנות בבתי עסק ערביים אין לזה בדל קשר לגזענות. זה מאבק לאומי והערבים פועלים בעניין זה באופן הרבה יותר פרוע מהיהודים. הרבנים הללו במקרים רבים רק מנסים לאזן את התמונה (פוק חזי כמה תושבים יהודים יש באום אל פאחם או בעראבה. וראה את העובדות כפי שמדווח ליבסקינד על ההטבות והפיצויים שמקבלים בדואים על בנייה בלתי חוקית).
אגב, אני פרסמתי בעיתונות מכתב חריף נגד הפסק של הרב אליהו ושאר חבריו הרבנים על השכרת דירות לגויים, שכן זו באמת גזענות. כלפי ערבים זו לא גזענות בשום צורה, אם כי אני מתנגד גם לאמירות מכלילות נגדם.
——————————————————————————————
שואל:
תתפלא אבל בדקתי! למועצה איזורית אין בריכה ! הוא דיבר באופן כללי . אני מבין שאתה איש של לוגיקה. אצלי הלוגיקה הרבה יותר פרימיטיבית. כאשר מדברים על קולקטיב אתני כלשהו, אני שם את המילה "יהודי" במקום. לדוגמא שלנו: " לא אתן ליהודים להיכנס לבריכה כי הם מלכלכים…" 
——————————————————————————————
הרב:
1. אכן לוגיקה פרימיטיבית. לוגיקה פורמלית פועלת על המבנים ומתעלמת מהתוכן, כלומר לא משנה אם כתוב יהודי או אינדונזי, כל עוד התרגום נעשה באופן עקבי. בנוסף, זהו גם הניתוח הנכון מוסרית, שהרי אנחנו נגד גזענות. לכן גם אם היה רשום יהודי הייתי כותב בדיוק את אותם דברים (תחת אותן הנחות עובדתיות כמובן, כלומר שהיהודים מלכלכים). אני לא גזען ואני גם משתדל לא לחרוג מהלוגיקה בגלל רגשות. בניגוד לרגשות (!) הנפוצים, חריגות כאלה לא הופכות מישהו למוסרי יותר.
2. כוונתך שלמועצה האזורית שלהם אין בריכה והם הולכים לבריכה של המועצה השנייה? אז אם כך זה בדיוק מה שכתבתי.

השאר תגובה

Back to top button