פיתולים באמונה

שו"תקטגוריה: אמונהפיתולים באמונה
שמואל שאל לפני 7 שנים

לכבוד הרב ד"ר מיכאל אברהם 
שלום וברכה
 
כאדם עם ספיקות ולבטים לא פשוטים בענייני אמונה אני מתעניין ואף קורא בספריך (בעיקר "אלוהים לא משחק בקוביות") ומאמריך ומנסה למצוא נקודת אחיזה כזו או אחרת בדת אבותינו אך אז עולה לי כל הזמן השאלה המציקה כדלהלן:
האם אין אנו חוטאים לאמת כאשר אנו מנסים ליישב את מציאות הקב"ה עם הממצאים המדעיים ועם הפילוסופיה כאשר הרבה יותר קל לשלול את אלוהים למעט אם יוכח אחרת?
אני אסביר מהיכן השאלה נובעת…
התחושה היא שאני נצמד למשהו בכל הכוח, ומנסה בכל מחיר (אפילו במחיר ויתור על אקסיומות דתיות כמובן) להסביר את אלוהים מול שפך המידע שסותר לרוב את הימצאותו או את המסרים שמתיימרים לומר בשמו… 
הרי בסופו של דבר אם נלך בדרך בה אנו מקלפים את הקליפות ונצמדים לבסיס (למשל, בקווים כלליים, שוללים את המושג תורה מן השמיים ברובו כפי שאתה מציע בדרך זו או אחרת) האם הבסיס עצמו לא בטל כדין עדות שבטלה מקצתה?? כשכאן לא מקצתה בטלה אלא רובה!!
אני רק אציין שאצלי זה מה ששובר את הקש, עצם העובדה שאני צריך להמציא אמונה חדשה (קשה לקרוא לזה אחרת) בשביל לשמור על משהו שאולי לא קיים ולא זקוק להגנה שלי עליו… מצד אחד אני רוצה את זה כי זה יקל עלי להמשיך להיות דתי (גם כלפי פנים) במיוחד לאור העובדה שאני נשוי ואב לילדים ולא הייתי רוצה שזה יתפרק חלילה..
מצד שני אני בדילמה – האם יש משהו שעשוי לשכנע את המשוכנעים? כמוני? או במילים אחרות האם נגזר עלי לפתל פיתולים כל חיי כדי להביא צידוק לאמונתי הדתית?
חשוב לי לא להרפות ואני מוכן להילחם עוד, רק אשמח שתגיד לי שיש על מה
האם יש סיכוי שאקבל מעט מן הביטחון שיש לך כאשר אתה מדבר על אלוהים? כי אני מאד רוצה בזה, יותר מכל דבר אחר בעולם…. זה יסדר לי אחלה הרבה דברים בחיים כולל את החיים עצמם =) 
אם כן… אנה הפנה אותי בכיוון הנכון…
 
תודה רבה מאד מראש על תשובתך
בהערצה ובהערכה רבה 
אני הקטן 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
אני ממש לא מסכים שההנחה הפשוטה היא אתאיסטית ושהאמונה היא תירוצים. לדעתי מי שלא מאמין באלוקים אינו רציונלי, ודווקא הוא צריך להביא תירוצים דחוקים. השאלה לגבי התנ"ך או המסורת שלנו היא קצת אחרת.
תוכל לראות במחברות שלי. ארבע הראשונות על עצם האמונה ובחמישית המעבר למסורת שלנו. 
 

השאר תגובה

Back to top button