פתיחות

שו"תקטגוריה: אמונהפתיחות
אנונימי שאל לפני 8 שנים

שלום הרב מיכי,
נקודה בה רציתי לשתף אותך, ושמדיוני הפייסבוק (שאפשר ידועים לך) אני מסיק שרבים שותפים למחשבותיי.
בראיון שלך ב'בשבע' ובמאמריך, אתה מציע אלטרנטיבה להסתגרות. פשוט לפתוח.
בזמנו, רבים מאוד אכן צהלו לקראת שתי עגלות, שכתוב בניחוח ישיבתי ומשלב דברי הגיון ומגן משוח מפני החילוניות.
באמת, מהמדגם הלא מייצג שאני מכיר, דוסים-משכילים רבים שמחו על המציאה וראו בה תרופה לבעית טיאטוא השאלות מתחת לשטיח.
והנה, בשנים האחרונות אנשים מתוודעים לפער שבין הכתוב בספרים (בד"כ נימה שמרנית) ול'רב מיכי הישן' שהכירו לבין הנאמר על ידך כיום (באתר בעיקר, אבל גם שמועות שבע"פ)- כפירה בחלק נכבד מי"ג עיקרים קריאה לקיצוץ התפילה ועוד.
[חשוב לי להדגיש, אינני בא כלל להביע ביקורת אישית על דעותיך בענייני אמונה, אם כי אינני שותף להן. הביקורת שלי היא רק על הפיתרון המוצע.]
הבעיה היא, שבמקום דוגמא לתורה עם פתיחות נהיית כאן דוגמא הפוכה- 'תראו מה קרה לרב מיכי, היום הוא כופר בעיקרי האמונה'. שמעתי את זה לא אחת ולא שתיים.
הבעיה היא- לבחורים יש שאלות שמביאות אותם לידי חילון. הפתרון שאתה מציע הוא- למדו אותם הכל וכך תסכנו אותם בסיכון גבוה (כך זה נתפס, ו'מה שאירע' לכבודו ראיה לזה) לכפירה בחלק מהעיקרים,
שהיא לרבים רעה מאוד, לא הרחק מחילון.
עדיף כבר להישאר סגורים- אומרים אותם אנשים ומהרהר בכך אף אני- ולפתוח את השאלות רק לעת מצוק.
בכבוד רב,
אנונימי.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

טענה מוזרה מאד. לא לגלות לאנשים את האמת אחרת הם עלולים לגלות את האמת. כך גם חילונים לא מרשים לעצמם ללמוד שמא יחזרו בתשובה ח"ו. אפשר לשמור על האמונה והמחוייבות אם עובדים את האלוהים הלא נכון (כמשל הפיל של הרמב"ם), ולכן עדיף לא לעבוד אותו נכון.

אנונימי הגיב לפני 8 שנים

זה לא "לא לגלות לאנשים את האמת".
לפתוח אנשים להכל זה אומר שהרבה אנשים יאמינו ב'לא אמת' מהסיבות הלא נכונות. כי לא חכמים מספיק או כי הדברים לא הועברו אליהם בצורה הנכונה, או שלפחות נתפסו בעיניהם בצורה הלא נכונה.
אנחנו מאמינים שאנחנו מחנכים לדבר הנכון, איזה טעם יש לפתוח את הכל לכתחילה?
אם יש למישהו שאלות, ברור שיש להציג לו את מיטב הטיעונים, ובזה אני כמובן מסכים איתך שמצב בשטח לא טוב (התלמידים גוברים על רבותיהם), אבל לענ"ד הסתפקות בפתרון בעיות פרטניות עדיפה על פתיחות מאסיבית לפילוסופיה שתגרום ללא מעט לנשירה.
התרחיש של ילד טוב שנפתח לאנליטיות יתר ביוזמתנו (בהנחה שלא היה נפתח לזה לבד) ולכן נהיה 'אנליטי מדי' באופן בלתי נשלט, הוא די סביר.
ופקפוק במה שאנשים רואים כתורה מסיני (גם בדברים שהם טעות) גורם לאנשים להשליך את כל החבילה. ולפעמים עדיף שיאמינו בקשקושים (כי מה לעשות, אין לנו שליטה על מה שאומרים להם בבית או מורים 'פשוטים') ובאמת משיכפרו בשניהם.

מושה הגיב לפני 6 שנים

אנונימי היקר,
מעניינים דבריך אבל תוכל להסביר מה שכתבת ולא הצלחתי להבין : "אנחנו מאמינים שאנחנו מחנכים לדבר הנכון, איזה טעם יש לפתוח את הכל לכתחילה?"

דיימון סאלבטור הגיב לפני שנה 1

יוכל כבוד הרב להתייחס בבקשה לדברי אנונימי? תודה רבה רבה מראש

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

כתבתי כאן תשובה לא פעם. אחזור בקצרה. ככלל, אני לא דן השקפה לפי התוצאות שלה. מעבר לזה, בעיניי בירור האמת היא חובה ואין להסתירה (ראה בטור האחרון, 576, ועוד). ואם מישהו ניזק מכך זה לא מצדיק פגיעה באחרים כדי להציל אותו. מעבר לזה, יש רבים שהאמת הזאת דווקא מותירה אותם מחויבים לתורה, למרות שאכן יש גם אחרים. אין ערך לשמר אמונה לא נכונה. יש ערך בשימור אמונה נכונה. לכן הסתרת האמת כדי לשמר את האמונה זו שפיכת התינוק עם המים.

השאר תגובה

Back to top button