קשרים בין קבועים פיזיקליים לערכי גימטריה מקבילים

שו"תקטגוריה: תורה ומדעקשרים בין קבועים פיזיקליים לערכי גימטריה מקבילים
שואל שאל לפני 7 שנים

רציתי לשאול לגבי ספרו של פרופ' חיים שור: "Coincidences in the Bible and in Biblical Hebrew". בספרו הוא מדגים מספר תופעות מפתיעות שמראות על קשר בין קבועים פיזיקליים כמו משך יום/חודש/שנה ליחסים הלוגריתמיים של ערכי הגימטרייה המקבילים של המילים יום/ירח/שנה. אותה תופעה מודגמת גם לגבי היחס בין הרדיוסים של השמש/הירח/כדור הארץ והגימטריות המקבילות ולגבי היחס בין אורכי הגל של צבעים שונים במקרא. תמצית היחסים הללו מודגמים בקישור הזה (מאמר קצר של ארבע דפים – מה שחשוב שם זה בעיקר הטבלאות).  בספרו הוא מזכיר גם שהמילה הריון = 271 בגימטריה מקבילה למשך ההריון האנושי בימים (273 ימים) ועוד שלל דוגמאות. שאלתי אם לדעתך אכן נראה שיש פה קשר לא מקרי בין ערכי הגימטריה של המילים בעברית, והקבועים הפיזיקליים המתאימים. שאלה נוספת, נניח לצורך הדיון שאכן יש קשר לא מקרי, האם ניתן להסיק מהקשר הזה מסקנות כלשהן? ואם כן, אילו?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

כבר שלחו לי פעם את העניין הזה, ואני זוכר שלא הסכמתי. לא עיינתי כעת שוב, ואכתוב רק הערות כלליות.
ראשית, לדעתי אין ראיה שיש קשר. כדי לבדוק זאת באופן שיטתי יש לעבור על כל הקבועים המספריים וכל המילים ולראות בכמה מהם יש קשר ועד כמה הוא ברור (271 מול 273 זה קשר בעייתי. מה עוד שבזמן חז"ל חשבו שהיה גם הריון של שבעה חודשים). לבחור דוגמאות מתאימות אד הוק זה בעייתי. לאחר מכן יש להשוות זאת לש]ות אחרות ולראות מה יוצא.
שנית, מן המפורסמות הוא שלוגריתמים תמיד מסייעים להתאים ערכים כי הפונקציה הלוגריתמית מרככת את הרגישות למשתנה הלא תלוי. הרי הבדל קטן בערך הלוג הוא הבדל עצום בערכים האמיתיים (כך למשל ערך של פי 10 מוסיף רק 0.3 לערך הלוג בבסיס 10). כך נבנו חוקים אוניברסליים שיחסי מסלולי הכוכבים מתאימים לכל יחס שהוא עלי אדמות (לא זוכר את שמו של הדני שמצא זאת). יש מעריכי חזקות אוניברסליים שלא אומרים הרבה.
——————————————————————————————
שואל:
אם נניח שהיה קשר לא מקרי. אילו מסקנות היית גוזר מקשר כזה (אם בכלל) ?
——————————————————————————————
הרב:
אם הקשר היה מובהק סטטיסטית הייתי מסיק מכאן שמי שכתב את התורה כיוון את זה. אגב, זה לא מוכיח הרבה על יכולותיו של הכותב, שהרי גם אני יכולתי לעשות זאת. בהנחה שאני בונה את השפה ואת ערכי האותיות, אין בעיה גדולה לבנות מילים שיתאימו לערכיהן במובן הזה. לכן זה נשמע לי לא מאד חשוב.
אם הערכים הללו לא היו ידועים בזמן הכתיבה של הטקסט – זה היה משנה את התמונה כי זה היה אומר שיש לו ידע מעבר למה שהיה בעולם של אז. 

השאר תגובה

Back to top button