רגש אהבה טבעי

שו"תרגש אהבה טבעי
הראל שאל לפני 4 שנים

שלום הרב, 
כמדומני שכתבת פעם (אם אני לא טועה זה בטור על סגולת ישראל) שאתה לא רואה בהרגשת האהבה למשפחה יותר מאשר עובדה, כלומר היא איננה ערך. הערת שיש לה אולי חשיבות טכנית לשם ביצוע דברים מסוימים שראוי לעשות לטובתם אך בעצם האהבה הרגשית כלפיהם אין ערך, ולכן לא נכון להגיד ש'צריך לאהוב אותם'. האם הרב יוכל להסביר למה? פשוט אני כרגע חושב שזה דבר בעל משמעות, עצם הרגשת החיבור והאהבה כלפי בני המשפחה, וגם אם אני עושה 'כל מה שצריך' ואפי' בפנים צוהלות אבל לא מתלוה לכך רגש אהבה זה נראה לי חסר. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

בעיניי לרגשות כשלעצמם אין ערך. זו עובדה, וככזו אין טעם לראות בה ערך.
אולי ניתן לראות ערך באדם שעובד על פיתוח רגשותיו כלפי בני משפחתו (ולא בעצם קיומו של רגש כזה). אמנם גם לגבי זה, אני נוטה לחשוב שברגש כשלעצמו אין ערך. בפעולות למענם יש ערך.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

ראה בטור 22.

הראל הגיב לפני 4 שנים

יש חילוק בין עצם הקיום של מנת משכל גבוהה לבין עצם קיומם של רגשות? שניהם לא באו מההתקדמות של האדם ע"י בחירה חופשית. ואני אכן התכוונתי לעבודה והפיתוח של הרגש (אם כי אתה חולק גם על זה).

הראל הגיב לפני 4 שנים

האם אתה רואה חילוק בין עצם הקיום של הרגש לבין עצם הקיום של שכל? לדעתי גם לרמת משכל כלשהי אין משמעות ערכית אם היא לא תוצאה של בחירת האדם וההתקדמות שלו (ואני מבין שאתה כן מחלק ביניהם כאשר הם תוצאה של עבודה).

שי זילברשטיין הגיב לפני 4 שנים

בכל אופן, ניתן לראות באדם שתיקן את מידותיו הנפשיות והוא אלטרואיסט ולא אגואיסט (שזו בעצם מהות האהבה) אדם נעלה ומתוקן יותר.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

כפי שכתבתי, אכן ניתן, כי זו עבודה שלו, אבל אין הכרח בזה. אם זו לא עובדה אלא עבודה של האדם, זה תנאי הכרחי אך לא מספיק להיות הדבר ערך. השאלה האם זה באמת ערך או לא, לגביה אני קצת מתלבט ונוטה לחשוב שלא.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

משום מה לא מופיעה כאן תגובתי לשאלות של הראל.????
כתבתי לו שבקיומו של שכל מבריק אין ערך, שהרי גם זו רק עובדה. אבל בניגוד לרגש, לדעתי פיתוח השכל הוא כן בעל ערך.
כעת אני חושב שזה לאו דווקא ערך מוסרי אלא אנושי – מימוש עצמי. ולפי זה יש לדון שוב בפיתוח הרגש, שאולי יש בו ערך בגלל שגם הוא מהווה מימוש עצמי (פיתוח עוד חלק באישיות שניטע בנו וראוי לפתחו). לא יודע. בכל אופן, גם אם כן, נראה שהערך הוא בעצם הפיתוח של אותו חלק בנפש (מימוש עצמי) ולא דווקא ברגש מעצם היותו רגש. כלומר לפי זה גם אימונים אינטנסיביים בתחום ספורטיבי כלשהו הם ערך, שהרי גם הם מפתחים חלקים בנפש ובגוף שלנו (רמה ספורטיבית גבוהה אינה רק גוף, כמובן). ודברי הרב קוק על כך ידועים. ראה למשל כאן:
https://www.yeshiva.org.il/midrash/4234

השאר תגובה

Back to top button