שאלה מתוך מחברות האמונה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשאלה מתוך מחברות האמונה
איציק שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכי. 
אני עדיין לא מבין כיצד במחברותייך אתה עוסק באלוהים, קרי היש הטרנסצנדנטי שעליו לא ניתן לדבר ויש רק לשתוק לגביו? על אחת כמה וכמה שאתה מתעסק בהגדרתו שכבר יכולה להתעורר כאן בעיתיות של עצם התיחום של אלוהים. 
כיצד ניתן לדבר על דבר שהוא מעבר לשכל של בן אנוש? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אם החלטת שהוא מעבר לשכל שלך ואין לדבר עליו – אל תדבר.
אני לא חושב כך, ולכן אני מדבר. הנה דיברתי, ויצא  מובן למדיי, לא?!

מושה הגיב לפני 5 שנים

כיצד ניתן לדבר על דבר שהוא מעבר לשכל של בן אנוש?

פשוט מדברים עליו לפי מעשיו… כל השאר זה פילוסופיה..

ישי הגיב לפני 5 שנים

איציק
בשאלה שלך אתה מצליח גם לעסוק באלוקים, גם להגדיר אותו, וגם להגיד ששני הדברים בלתי אפשריים. רק שתשים לב.
בכל אופן, המחברות בסך הכול מדברות על ישות שבראה את העולם (4 הראשונות) ושיש לשמוע בקולה וגם התערבה קצת בהיסטוריה (החמישית). אם אתה לא רוצה לקרוא לישות הזו אלוקים (כי היא לא עונה ל*הגדרה* שלך לאלוקים), קרא לה מפלצת הספגטי המעופפת או החד קרן הורוד הבלתי נראה (או בשמות סבירים יותר כמו הבורא), ואני בטוח שהרב מיכאל לא יכעס עליך (אולי על ורוד בלתי נראה הוא יטרח להעיר).

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

ישי, רק תכלת. לא ורוד ח"ו.

ד' הגיב לפני 5 שנים

איציק כתב:

בהמשך לשאלתי:
זאת הנקודה שעליה אני שואל- איך אתה יכול לדבר עליו? אלוהים לא מחוץ לאקסזיסטנציה שלך בצורה מוחלטת? אם לא, אז מהי הנחת היסוד שעליה אתה נשען ובזכותה אתה יכול לדבר עליו ואף להגדירו?

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

אני לא מבין כלום. הסברתי וישי הסביר שוב. הראיות מדברות על בורא העולם ולא על אלוקים. תקרא לו יענקלה אם אתה רוצה. אני מוכיח את קיומו ולא מדבר עליו בשום מובן שהוא. זה הכל. יש משהו לא נכון בטיעון? אנא הצבע עליו. אם אנחנו נשארים בסיסמאות אין לי מה לעשות עם זה.

Gil הגיב לפני 5 שנים

האחרון שכינה את ה' יענקלה היה יעקב פראנק שר"י תלמידו של שבתאי צבי ומייסד הפראנקיזם. היה מקורי ביותר וגידד אזכרות של ספר תורה ובמקומן כתב יעקב. כך פתח הספר ;בראשית ברא יעקב את השמים והארץ". מובא בספר משיחי השקר ומתנגדיהם של ברגר. הדבר שאינני יודע מה עשה בפרק ב? ביום עשות יעקב יעקב ארץ ושמים? או ה' יעקב? אולי יעקב ה'?.. ולמעלה מכך. מה עשה בשמות פרק ו;"וארא…באל שד-י ושמי ה' לא נודעתי אליהם".

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

צ"ל המבורגר (ולא ברגר)

השאר תגובה

Back to top button