שאלוה בעניין ידיעה ובחירה ואלוקים

שו"תקטגוריה: אמונהשאלוה בעניין ידיעה ובחירה ואלוקים
גיא שאל לפני 6 שנים

קראתי את המאמר שלך על חופש הרצון שמופיע באתר. בסוף המאמר אתה כותב שה' לא יודע מה האדם יעשה בעתיד. 
רציתי לשאול: האם לדעתך הקב"ה לא יודע את העתיד כי אין דבר כזה עתיד ממשי והוא רק מושג אנושי או שיש כזה וה' פשוט מוגבל ביכולת לדעת אותו. ובדוגמא, האם ה' יודע שהכדור יכנס לסל כי יש לו 100% קליעה(תמונת מצב פיזיקלית שאין רווח אפיטסטמי) אך אם יש עוד משתנים(הבחירה חופשית של האדם) המשוואה לא מלאה ולכן אין לה פתרון, לא מבחינת ה' אלא מבחינת המשוואה. או שאתה רוצה לטעון שזה פשוט לא מוכרח שה' כל-יודע ולכן הוא לא יודע את העתיד בהכרח(אם כן,אז מה היחס לדעתך למציאות פיזקלית).
ובמילים אחרות האם זה מצד חפצא(העתיד) או הגברא(ה')?
קצת הסתבכתי בתיאור השאלה מקווה שהבנת…
ד"א איך אתה רוצה שיפנו אליך?גוף שני/שלישי/אחר…לא כל כך הבנתי מהאתר מה מקובל.
תודה ויום טוב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום.
אפשר לפנות בכל צורה שתרצה (רצוי מאד לא גוף שלישי). זה לא ממש משנה.
לא הבנתי את שאלתך (בד"כ כשמסתבכים בניסוח השאלה אין שאלה. לכן מומלץ לחשוב שוב ולנסות ולנסח במדויק).
מה פירוש אין עתיד? הרי בפועל משהו יקרה, לא? אני טוען שלדעת משהו שתלוי בבחירה זה כמו לעשות משולש עגול. בעצם זה לדעת מידע לא קיים. לכן אין ביכולתו של הקב"ה לדעת זאת וזו לא פגיעה בכל יכולתו.

גיא הגיב לפני 6 שנים

אפשר להגיד שענית לי. הכוונה שלי הייתה האם העתיד הוא דבר ממשי כלומר קיים כבר ברצף הזמן כמו קלטת וידאו שאנחנו נמצאים בנקודה כלשהי והידע על העתיד כבר "כתוב" עליה ואנחנו פשוט לא רואים אותו כי אנחנו חווים את הזמן בצורה כרונולוגית או שהזמן הוא מושג אנושי לתאר את הדברים שיקרו בהמשך וכל הדיבורים על נבואה הוא לא על "ראיית העתיד" אלא על "חיזוי העתיד" כמו ע"י משוואה מורכבת. לפי מה שענית לי ש"המידע לא קיים" הבנתי שאתה סובר שהעתיד לא ממשי אלא מושג אנושי ואפשר לדבר רק על חיזוי כמו בתמונה דטרמיניסטית אידאלית לגבי דברים פיזיקליים אך לגבי משתנים כמו בחירה חופשית המידע פשוט לא קיים.
הבנתי אותך נכון?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

שוב הניסוח מעורפל. כוונתך כנראה לומר שהמידע על העתיד לא קיים עכשיו (ולא העתיד עצמו). לדעת מידע לא קיים הוא אוקסימורון כמו משולש עגול. על ההבחנות הללו עמדתי בפירוט בספר הרביעי בסדרת לוגיקה תלמודית (לוגיקה של זמן).

אייל זאבי הגיב לפני 5 שנים

אינני מצליח להבין:
ניחא אם הבורא יכול לדעת מה יקרה בעתיד אך בוחר שלא לדעת, אז אין כל בעיה לכאורה. אך אם הוא פשוט לא יודע, האם אין כאן מגבלה ביכולתו האינסופית של הבורא ?

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

שלום אייל, אתה שואל אותי כל פעם בשרשור אחר, ואני שב ומפנה אותך.
העובדה שהוא נתן לנו בחירה חופשית פירושה שהוא בחר שלא לדעת. זה הולך עם זה, ואין אפשרות אחרת. אם הוא יודע אין לנו בחירה, ואם יש לנו בחירה הוא לא יודע. ברור שהוא בחר שלא לדעת, אבל זה לא שהוא יכול היה לדעת למרות הבחירה שלנו, אלא הוא יכול היה לשלול מאיתנו את הבחירה ואז לדעת. שהוא יידע ביחד עם רצון חופשי לנו זה אוקסימורון.

השאר תגובה

Back to top button