שאלות על סדרת השיעורים על לימוד תורה

שו"תקטגוריה: כללישאלות על סדרת השיעורים על לימוד תורה
י' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב, שמעתי את סדרת השיעורים על לימוד תורה ויש לי מספר שאלות.
האם בישיבות שלומדות רק גמרא עיון אין פספוס מסויים של עולם לימוד ההלכה? נוצר מצב בו אנשים עוזבים את הישיבה בלי ידע בסיסי בהלכה! הרי רוב האנשים לא ישארו חמש עשרה שנה ללמוד, זה לא אפשרי, אז שיצאו עם ארגז כלים הלכתי! פשוט נשמע שהרב מסכים לדרך לימוד של עולם הישיבות.
ב. האם המידות לחקר ההלכה' של הרב עמיאל אינו סוג של אנציקלופדיה לסברות שאותה הרב חיפש בשיעור?
נ.ב. לדעתי בעולם הישיבות הציוניות לא מספיק מושרשת ההכרה שצריך שנים ארוכות של לימוד כדי להגיע לרמה טובה של למדנות, קשה למצוא מי שלומד 10-15 שנה עיון..

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

א. לדעתי אין פספוס. מטרת הישיבה אינה הקניית ידע אלא מיומנות. הידע הוא בונוס. לימוד פרטי הלכה (כמו מ"ב או קיצוש"ע) אינו עניין של מיומנות אלא של ידע. את זה אפשר גם לעשות לבד.
המדיניות המקובלת בישיבות היא שהמטרה שלהן לגדל ת"ח. השאר הם רק תוצא לוואי. אולי זו טעות, וייתכן שצריך גם ישיבות שמיועדות לגדל בעלבתים ולהפריד בין אלו לאלו. המדיניות כיום היא שונה, ואולי בכך יש בעייה.
 
ב. זו לא אנציקלופדיה אלא כתיבה של כמה ערכים מתוכה. הבעייתיות ביצירת אנציקלופדיה היא לא לכתוב את הערכים אלא לארגן ולמיין את הערכים כולם. כפי שהסברתי שם, מה שחסר הוא המפתח למיון. בזה הרב עמיאל לא הועיל הרבה.
 
אני חושב שההכרה הזאת כן מושרשת שם, אלא שאנשים לא חותרים להיעשות למדנים (לפחות זה לא שווה להם את המחירים הלא פשוטים שזה דורש מהם. ראה בטור 34 באתר) ולכן לא נשארים שם.

השאר תגובה

Back to top button