שמחה בנפול אויבך

שו"תקטגוריה: כללישמחה בנפול אויבך
אורן שאל לפני חודש 1

שבוע טוב הרב,
האם ראוי לשמוח כאשר עזתי חולה בסרטן ומת מתוך הסתכלות על הכובע הקולקטיבי שלו שהוא חבר בקולקטיב שמבקש את רעתי? או שאולי הכובע האינדיבידואלי שלו יותר חשוב ולכן לא ראוי לשמוח במותו של אדם.
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לא מבין את השאלה. עזתי או בלגי אנונימי כלשהו מת מסרטן. מה זה נוגע אליך? אני מניח שזה לא אומר לך כלום וזהו.

אורן הגיב לפני חודש 1

ואם העזתי מת מנזק היקפי של תקיפה ישראלית? ראוי לשמוח מזה או לא?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

בעיניי זה אותו דבר. זה אונס וזה אונס. אני לא רואה כאן את השאלה. מה שתרגיש תרגיש (מניח שלא תרגיש כלום).

אורן הגיב לפני חודש 1

אם נניח מדובר על רעידת אדמה גדולה בעזה, ונניח שיש לי טכנולוגיה שיכולה לחזות רעידות אדמה כאלה, האם ראוי להזהיר את העזתים ממנה? או שדווקא ראוי שלא?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אני ממש לא הייתי מזהיר אותם. זה התחליף החוקי והקביל של פצצת אטום.

אורן הגיב לפני חודש 1

לפי זה, האם תתנגד לטיפול בחולים עזתיים בבתי החולים הישראליים?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

במצב הנוכחי (כלומר בהנהגת חמאס) כן.

אורן מרגלית הגיב לפני חודש 1

כלומר היית מחלק פה בין ערביי עזה לערביי יהודה ושומרון?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לא הייתי מחלק. אין סיבה לטפל באויבינו.

אורן הגיב לפני חודש 1

אבל ההנהגה ביהודה ושומרון היא לא חמאס

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

כשכתבתי חמאס התכוונתי אויבים. לאפוקי מהנהגה חדשה שמוכנה לחיות לצידנו.

הלב שבאומות הגיב לפני חודש 1

בס"ד י"ב בשבט פ"ד

לענ"ד ייעודו של עם ישראל הוא להיות ה'לב שבאומות' שבו מתקיים 'ונברכו בך כל משפחות האדמה. כמה צער צריך להיות לנו בראותנו אנשים שנבראו בצלם ומאמינים בייחוד ה', השבויים בידי הנהגה רודנית ואכזרית המסיתה אותם לשנוא אותנו ולהילחם בנו כדי להסיח את הדעת מדיכויים על ידי שליטיהם הרצחניים.

צריכים אנחנו לעשות כל מה שאפשר כדי לנצח במלחמה ולהגן על חיי אזרחינו וחיילינו ובמלחמה יש גם 'יחידים הנספים בלא משפט' ואין מנוס מזה. אך תחושת צער על הצורך לבצע 'ניתוח כואב' – ראוי שתלווה אותנו, ומתוכה ראוי לעשות מה שניתן כדי לעזור לאזרחים למרות פשעי הנהגתם. מי מהם שיחווה את אנושיות היהודים – יש סיכוי מסויים שלא ייגרר למעגל השנאה והטרור. וכמובן, שלא נשכח ש'חייך קודמים'.

בברכה, פיש"ל

אורן הגיב לפני 21 שעות

בהמשך לשאלה הזו, נניח שאני רופא בבית חולים בתורנות בשבת והגיע לפני מקרה של עזתי שנזקק לטיפול מציל חיים, האם מותר לחלל עליו שבת?

mikyab צוות הגיב לפני 19 שעות

לא הבנתי את השאלה. מה שונה עזתי ממישהו אחר? אם הוא מחבל אז עקרונית אין לטפל בו גם בחול (למעט חוקי המדינה ויחסי ציבור). ואם אינו מעורב ומותו לא נחוץ לניצחון אז מטפלים בו כמו בכל אחד.

אורן הגיב לפני 19 שעות

לעיל כתבת שלא היית מזהיר את העזתים מרעידת אדמה. כלומר אני מבין שלא היית עושה מעשה אקטיבי כדי להציל עזתים. אז למה שתחלל שבת בשבילם?

אורן הגיב לפני 19 שעות

ועוד כתבת שאתה מתנגד לטיפול בחולים עזתיים בבתי החולים בישראל. אז אם במקרה הגיע כבר חולה עזתי לבית חולים ישראלי, למה שנחלל שבת בשבילו?

mikyab צוות הגיב לפני 17 שעות

יש הבדל בין מדיניות. אם לתת שירותי רפואה לעזה, שלזה אני מתנגד, לבין חולה מאושפז שאיני מטפל בו ומשאירו למות. כשיש אצלי חולה (שאינו מחבל) מטפלים בו כמו כל חולה, בחול ובשבת.

אורן הגיב לפני 9 שעות

אבל אם אתה מתנגד לתת שירותי רפואה לעזה, זה סימן שערך החיים שלהם אינו מספיק חשוב, או שיש שיקולים אחרים שדוחים אותו. ואם כן, ברגע שערך החיים שלהם נדחה, איך מותר לחלל עליהם שבת?

אגב, האם מותר לחלל שבת להצלת מחבל אם זה נדרש מטעם חוקי המדינה או יחסי ציבור?

mikyab צוות הגיב לפני 5 שעות

זו לא רק שאלה של ערך החיים. מתן שירות רפואי אינו חובה של מדינה לאזרחי מדינה אחרת. אנחנו לא מנותנים שירותים כאלה גם למדינות אחרות ידידותיות. מדינה לא חייבת לספק שירותי רפואה לאזרחי מדינות אחרות, ובטח לא לאויבים. אבל זה לא קשור לערך החיים של אדם. ערך חיי אנשים מכל מדינה הוא אותו דבר. לכן אם הוא מאושפז אצלנו אי אפשר ולא נכון לא לטפל בו, גם בשבת. אבל לא עלינו המלאכה לתת להם שירותי רפואה. שיטופלו באירופה או אצלם. ואם הם לא מסתדרים זו בעיה שלהם.

mikyab צוות הגיב לפני 5 שעות

עקרונית אין לחלל שבת בדאורייתא אלא לשם פיקו"נ. אם להערכתך יש סיכון לחיי יהודים או אנשים אחרים בגלל שלא תטפל יש היתר לטפל. וכשמדובר במדינה, הסיכונים רחבים הרבה יותר (גם אם יחרימו אותנו או לא יספקו לנו נשק בגלל זה – זה יכול להיות פיקו"נ).

השאר תגובה

Back to top button