שריפה בשבת – מדינה שאני

שו"תקטגוריה: הלכהשריפה בשבת – מדינה שאני
י' שאל לפני 7 שנים

הרב מיכי שלום 
ע"פ ההלכה "היבשה" – באם פינו ישוב בוודאות (בית מאיר /נטף /חלמיש) אין סיבה לכבות את הדלקה בבתים – כמו שכתב הרמב"ם .
 
אולם נראה שאף פוסק לא יפסוק ככה להלכה כי ברקע מבינים שמדובר על הלכות מדינה ובמדינה הדין שאני 
 
אף אחד לא ישים זאת על השולחן -אבל זו אולי הזדמנות 
 
מה דעתך 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אני לא חושב שזה קשור להלכות מדינה. מדוע במדינה זה משהו אחר? כאן מדובר בסכנה ליחידים וזה לא משנה מי שולט במדינה. בדוחק אפשר לומר שיש חשש שאם לא יתירו אז במקרה אחר שבו תהיה סכנת נפשות אנשים יחמירו סתם, ולכן יש מקום להקל תמיד. אבל את זה היו צריכים כבר המתקנים מהתלמוד לקחת בחשבון. 
 
נכון שבימינו זה לא יתקבל על ידי הציבור הרחב, ויש מקום לראות זאת כמו האילוץ של חיים בין גויים.
 
אעיר שבסוגיית כיבוי דליקה בשבת יש הרבה לפלפל (למשל מדוע זה חשוב אם יש איסור דרבנן לכבות – זה דרבנן כי מדובר במשאצל"ג, כיבוי שלא צריך לפחם – הרי אני אעבור על איסור דרבנן כדי להציל את כל ממוני. כעין מה שכתבו תוס' שבת ד ע"א שאם יאמרו לו לא לרדות את הפת לא ישמע להם).
————————————–
שואל:
לא יתקבל על הציבור -אז זה כמו לגור בין הגויים שיש פיקוח נפש אמיתי
אם היתה בבית שלך שרפה באשכנז הקדומה – האפשרות היחידה להציל את חייך היא לברוח (בתי עץ ואש גלויה לבישול ולחימום -בית החורף…)
 
למה שייך להלכות מדינה – כי יש הבדל אם כפר נשרף או שמדינה תעלה באש (גם אם הצלנו את כולם … בצוללות שביבי קנה) 
 
נראה לי שבשבת האחרונה נמתחה ההלכה "היבשה" עד בלי די… לכאורה ללא בסיס (אנשים התפנו ברכב למרחקים -לא רק כדי להנצל ממות – ועוד 

————————————
הרב:
נו באמת… מדינה נשרפת? אתה בטוח שאנחנו חיים באותו מקום? אין שום הבדל בין השריפות שהיו כאן לבין שריפה של בית בודד (וילה בג'ונגל). רק כאן היו כמה בתים. אז מה?
אגב, אני גם לא מבין למה מפצים את כל המשפחות על הבית שנשרף. מה זה משנה אם נשרפו מאות בתים או אחד. לכל משפחה יש בית אחד שנשרף, ובמשפחה בודדת אף אחד לא מפצה אותה (אלא אם יש להם ביטוח). זו אותה היסטריה שגורמת לאנשים לחוש שמדינה נשרפת.

————————————
שואל:
קרי אם לא תטפל בשריפה – הדבר יצא מכלל שליטה והנזק הוא בלתי נסבל למדינה (אתה יכול לדמיין שכל שכונות הכרמל שרופות במדינה מתוקנת (בהנחה שלא היו מכבאים בשבת כי אין פיקוח נפש) 
 
כל שריפה שהיא מטרור – המדינה מפצה ובצדק (כמו שזורקים אבן ביהודה ושומרון ושוברים שמשה) ומה שלא מטרור כנראה מי שאין לו ביטוח יאכל אותה… …. אלא אם הפוליטקאים ישתפנו ….

————————————-
הרב:
זה אוסף נזקים בלתי נסבל לכל אחד מהאזרחים. עדיין איני רואה הבדל.
אגב, לא רק שאסור לכבות אלא אסור אפילו להציל את הרכוש פרט למזון ג סעודות בגד לאותו יום וספרי קודש (שמא יהיה בהול על ממונו ויכבה).

השאר תגובה

Back to top button