איך לפתח אצלי חשיבה רציונלית ועצמאית אמיתית

שו"תקטגוריה: כלליאיך לפתח אצלי חשיבה רציונלית ועצמאית אמיתית
ישי שאל לפני 12 חודשים

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

לחשוב רציונלית אמיתית.

א הגיב לפני 12 חודשים

הדרך הנכונה לדעתי זה לערער ולהקשות על כל דעה שעולה. לא לנסות להוכיח דברים עלא להפריך אותם. אתה חושב משהו, ואז לנסות להפריך אותו או להקשות עליו. אם לא ניתן אז סיכוי טוב שזה נכון. אבל כמובן לא לפסול על הסף דברים שנויים במחלוקת שאין ראיות ברורות נגדם אלא לשים אותם בצד.

בס"ד כ"ד בסיון פ"ב

לישי – שלום רב,

ההבחנה בין 'חשיבה רציונלית' לשאינה, היא פשוטה: צמה שמתקבל על דעתי הוא 'רציונלי' ומה שלא נראה בעיני – אינו רציונלי 🙂

בסופו של דבר, באמת אין מנוס מכך שהאדם ישקול בשכלו מה הגיוני ומה לא, אך בכל זאת כדאי שייזהר האדם מלדחות בצורה נמהרת את מה שלא נראה לו ב'מבט ראשון'.

מה שיכול להציל את האדם מהחלטה נמהרת ושטחית, הוא לנסות להפעיל את 'עיקרון החסד' גם כלפי דיעה שאינה נראית לו.

בדרך כלל יגלה מעיין מעמיק שגם בדיעות שלא מסכימים להן יש צדדים הגיוניים וצודקים, אך הם מעורבים בשיקולים מוטעים, ולכן אין לקבלן כמו שהן ללא זיקוק ובירור של ניצוצי האמת מסיגי הטעות.

וכך למשל תפיסתו של קורח ש'כל העדה כולם קדושים' – יש בה הרבה מן האמת. כל אדם מישראל צריך להרגיש שיש לו משהו ייחודי שבו הוא 'גדול הדור' ובו הוא יכול לחדש ולתרום. הטעות של קורח היתה שייחודיות וחשיבותו של כל היחיד אינה אמורה לעמוד בניגוד למנהיגותו של משה. אדרבה על יסודה של תורת משה – יכול כל יחיד 'למצוא את האות' הייחודית שלו.

בברכה, יקותיאל שניאור זהבי

זו היתה דרכם של בית הלל שהיו מקדימים את דברי בית שמאי לדבריהם, וביאר החת"ס שזה לא היה רק עניין של נימוס, אלא ניסיון כן לעמוד גם על סברת החולק מתוך נכונות לקבלה אם תימצא צודקת. בדרך זו יצאה דעת בית הלל מחוזקת שהרי התברר ששיקול הדעת של החולק אינו זר להם, ובכל זאת הם מכריעים אחרת.

ובקיצור: הניסיון להבין גם את דעת החולק – מאפשר לאדם לבין את מערכת השיקולים המורכבת,ולכן ההכרעה בטוחה יותר, מכיוון שהיא באה אחרי שיקול דעת מעמיק של כל הצדדים.

בברכה, הלל פיינר-גלוסקינוס

השאר תגובה

Back to top button