איך מוצאים זמן

שו"תקטגוריה: כלליאיך מוצאים זמן
אבי שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
הייתי רוצה לשאול אותך שאלה קצת שונה. אני מהנדס אלקטרוניקה, בן 31, רווק. ולמרות רווקותי אני לא מוצא זמן ראוי ללמוד ולקדם את עצמי בצורה שתאפשר לי להרגיש מספיק טוב עם הניצול של הזמן. 
כשאני חוזר מהעבודה אני עייף מכדי ללמוד משהו עמוק, בימי שישי, בהם אינני עובד, אני בנסיעות, קניות, נקיונות והכנות לשבת. בין לבין מנסה לפגוש מועמדות פוטנציליות לחתונה. השבתות עוברות מהר ואני חש מיואש מהיכולת להגיע לידע משמעותי כל עוד אני לא יוצא לפנסיה, ואפילו לא יכול לחשוב מה יהיה לכשאהיה נשוי, עם ילדים. 
בעבר חשבתי להמשיך לתארים מתקדמים ולקוות שאוכל להתברג למשרת הוראה בתיכון או באוניברסיטה, משרה שתשאיר לי זמן רב יותר לעסוק בעולם הרוח.
לצורך ההמחשה, את ספרך שתי עגלות וכדור פורח לקח לי כשבעה חודשים לסיים.
אתה מעורר בי השראה להמשיך לקדם את עצמי ולא להתייאש, בכיסיך מספר תארים אקדמים לצד לימוד רחב ומעמיק בעולם הרוח.  איך עושים זאת? אשמח אם תוכל לחלוק מהתובנות שצברת עם השנים בנושא זה.
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

יש לי כמה עצות אבל לא משהו מיוחד.
ראשית, הכנס עצמך למסגרת לימודית, חברותא ו/או שיעור, גם אם זה קצת על חשבון העבודה. אל תתפשר אחרת קשה להחזיק.
שנית, נסה ליצור משהו משלך. התמקד בסוגיא אחת ולא דף אחרי דף. כתוב מאמר על הנושא כשתגמור ללמוד אותו. נסה לתת שיעורים. כל זה מחייב ומסייע ללמוד ולגבש את הנושאים.
נסה לחבר את הלימוד עם נושאים שמעניינים אותך. חיבורים כאלה מסייעים להתמיד בלימוד וביצירה. חפש איפה יכולה להיות תרומה ייחודית שלך לעולם הלימודי. אגב, גם בנושאים ה"חיצוניים" כדאי לעשות הכל ברצינות. ללמוד נושאים שונים בקורסים ובאופן שיטתי, להגיע לרמה טובה ואז לנסות ולחבר אותם ללימוד התורני. מניסיוני הבעיה היסודית של הבעלבתים אינה דווקא בלימוד תורה אלא בכך שהם לא עושים ברצינות שום דבר שאינו חלק מהקריירה שלהם. כדאי אולי להתחיל בחיפוש תחומים שבהם תרצה ותוכל להתמקד ברצינות ושלא קשורים לעבודה שלך. אם תצליח בזה אני מקווה שזה יעבוד גם בלימוד תורה.
בהצלחה,
 

אורן הגיב לפני 7 שנים

יש לי עוד כמה טיפים להוסיף לגבי התנהלות יעילה מבחינת זמנים:

1. שמיעת שיעורים מדיסקים או מהטלפון החכם באוטו בנסיעות לעבודה ומקומות אחרים.
2. שמיעת שיעורים תו"כ סידורים, ניקיונות ובישולים בבית (ככה זה גם עובר יותר בכיף).
3. יש מסגרת שנקראת "עיתים לתורה" שיכולה להתאים לך, ראה בלינק הזה: http://www.itimlatora.co.il/ (אני בעצמי הולך לשם).
4. להקפיד על סדר לימוד יומי קצר ומגוון ממקורות שונים כמו פרק רמבם יומי, פרק משנה יומית, פרק תנך יומי וכו (עדיף אחרי תפילת שחרית ולא לדחות לסוף היום, שמא לא תיפנה).
5. לשים תזכורת בטלפון ללכת לישון מוקדם, ככה תהיה פחות עייף במהלך היום ועם יותר אנרגיה ללימוד.
6. לנצל את הזמן בשבתות וחגים ללימוד משמעותי (אפשר עם חברותא מהמשפחה). אפשר לוותר על שנ"צים בשבתות/יו"ט.
7. להתחיל ליישם את האמור לעיל מבלי לחשוב על ההשלכות של זה לטווח ארוך, אלא פשוט להתחיל ולהתאים תו"כ תנועה את העומס, מתוך מחשבה שאתה רק בתקופת ניסיון.
8. חשוב לא להעמיס בבת אחת יותר מידי, אלא להעלות את העומס בהדרגה, ובמידה ואתה מרגיש חנוק, להפחית עומס בהדרגה ולא לזרוק הכל בבת אחת.

שיהיה בהצלחה.

השאר תגובה

Back to top button