ביטול שבעה נקיים

שו"תקטגוריה: הלכהביטול שבעה נקיים
dhiv שאל לפני 9 חודשים

ראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא טוען כי מאחורי הקלעים מתנהל מאבק בתוך הציונות הדתית נגד הלכות נידה.

"יש היום קמפיין לעקירת שבעה נקיים בתוך האליפסה של הציונות הדתית", תקף הרב שפירא בכנס השקה לספר 'המקף והאליפסה' שחיבר הרב פרופ' יהודה ברנדס, נשיא מכללת הרצוג.

הרב שפירא אמר את הדברים בהקשר של אחוזי הנשירה מהדת, שקיימים בתוך הציבור הדתי-לאומי. לדבריו, הזלזול ביסודות הלכתיים הוא בבואה לנשירה של צעירים וצעירות מחיי הדת והאמונה. "אני מריח תכנון ותזמון, אבל לא יודע להגיד. בעיניי זו עקירת התורה. נכון, תורה שבעל פה, אבל הפוסקים אומרים שעקירת תורה שבעל פה היא עקירת הכל. הקמפיין הזה זוכה לבמות רבות, ומכה גלים למעשה בבתים שלצערנו גם הם מתרבים".

בפאנל שבו השתתפו גם ראש ישיבת הר עציון, הרב יעקב מדן, ומנהל תיכון הימלפרב לשעבר, הרב ירמי סטביסקי, לא נקב הרב שפירא בשמות האנשים או הארגונים שעומדים לדעתו מאחורי התופעה. לאחרונה התפרסמו באתר 'כיפה' מאמרים וראיונות שבהם נטען כי יש לבטל את שבעת הימים הנקיים ונכתב שמדובר בחומרה מרחיקת לכת. בתגובה, פורסמו מאמרים בעלי עמדה מנוגדת מצד רבניות ויועצות הלכה של מכון פוע"ה.

לטענת הרב שפירא, אחוזי הנשירה בציונות הדתית גדולים לעין שיעור מאלו שבמגזר החרדי, והסיבה לכך היא היעדר גבולות בהלכה. "אני חושב שהעולם החרדי יודע לשים גבולות שאנחנו לא יודעים. יש בינינו מחלוקות חריפות מאוד, אבל יש לנו הרבה מה ללמוד מהעולם החרדי. מה אנחנו מכילים? אני לא זוכר שהרב קוק דיבר כל כך על המילה 'הכלה'. זה תרגום מאוחר למה שעשה, ואני לא בטוח שזה מה שהוא התכוון".

מנגד, הוא הדגיש את המחלוקת שקיימת עם בית המדרש החרדי: "החרדים לא מספיק מכירים במעשה השם הגדול והנורא. אני לא יכול להתחבר לזה, אני רואה את זה בעיניים. אולי לא הייתי רואה את זה לבד, אבל אחרי שרבותיי וכל כתבי הרב קוק הראו לי את זה – זה כמו שאם מישהו יגיד לי ביום שעכשיו לילה, מה אעשה? גם אם ינשרו הילדים שלו פחות, זה עדיין יום".

הרב שפירא אף הציג נתונים מדאיגים, ולפיהם רוב בני הנוער במגזר המכונה ליברלי עוזבים את הדת. "כמה אחוזי נשירה יש בכל אחד מהציבורים, לפי מה שיש בידנו? בחסידי 2%, בליטאי 3%, בספרדי 8.5%, בחרד"לי 21%, במרכז הציונות הדתית 31% ובציונות הדתית הליברלית 51%.

"אני חושב שקורה לנו דבר, ואנחנו צריכים לשקול מה גבולות ההכלה במקרים כמו הקמפיין לביטול שבעה נקיים. אני שואל: האם יש קשר בין המספרים להתרחשות הזו? האם כשאנחנו רוצים שהכל יהיה אלוקי, זה אומר שכל דבר הולך על פי התורה, והאם היכולת להציב גבולות היא לא חשובה – כדי שאת הלפיד הבוער ממעמד הר סיני של 'בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם' נוכל להעביר לדור הבא, והוא ירצה לקחת את זה ביד ולהמשיך את זה לדור שאחריו?".

כנראה שזה הולך ביחד עם אתחלתא דגאולה…

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

יש כאן שאלה?
אני לא מסכים כמעט עם אף מילה שלו, כרגיל. אפילו לא עם העובדות המוטות שהוא מציג, ובטח לא עם הקונספירטיביות של הפרוטוקולים של זקני הליברליות. אבל אין כאן שום דבר חדש.

Alan Lencz הגיב לפני 9 חודשים

הרב חושב שהנשירה לא פחות בעולם החרדי?

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

אני מניח שפחות, אבל אפילו בזה איני בטוח. יש המון נשירה פנימית, כאלו שנשארים עם המעטפת אבל חלולים מבפנים. מעבר לזה, כמובן יש המון מחירים שלדעתי לא מצדיקים. ומעבר לזה, אלו שנשארים זה במקרים רבים מתוך לחץ ולא אמיתית. ועוד מעבר, אלו שנשארים זה במקרים רבים בגלל עזרה שמקבלים מבחוץ (כמו מכופרים כמוני למשל). בקיצור, התמונה מורכבת מאד, אבל לדעתי אין בכלל שאלה שלא נכון להתנהג כחרדי, וגם לא כדי למנוע נשירה.

אחיה הגיב לפני 7 חודשים

זאת אומרת שהרב חושב שאפשר להתיר לנהוג 7 נקיים מהתןרה?

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

לא כתבתי כאן מילה על שבעה נקיים. נשאלתי על כך ועניתי במקומות אחרים.

השאר תגובה

Back to top button