ביקור בקברות צדיקים

שו"תקטגוריה: הלכהביקור בקברות צדיקים
בעז אשל שאל לפני 2 חודשים

שלום לרב,
חבר סיפר לי על קבר של צדיק בו צריך להגיע לקבר ברצף (שני חמישי שני) ולהשאיר מאכלים לעניים. לאחר תפילה בכוונה מובטח כי זכותו של הצדיק תועיל בתפילה.
אותו חבר סיפר לי שאמא שלו הייתה בקבר זה פעמיים וראתה ישועות בשני המקרים תוך פחות משנה. מתוך הכרות איתי החבר ציפה שאני אזלזל בדבריו אך אני החלטתי שאנני יכול לשלול עדות לתופעה כזאת בקלות. החלטתי שאני רוצה להגיע לקבר של אותו הצדיק ולהתפלל שם בכוונה.
תוך דיבור עם כמה מחברים שכמוני מגדרים את עצמם "רציונאלים" הועלה החשש שזה עיסוק בעבודה זרה. 
 
רציתי לשאול את דעת הרב, האם לדעתו יש איסור לעלות לקברי צדיקים, והאם הוא מאמין שתפילה יכולה לשנות מציאות. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

כשלעצמי איני מאמין בדברים כאלה. גם אם הייתה הצלחה זה יכול להיות מקרה, ולא תמיד ברור מהי הצלחה וכו'. לאורך שנה יכולים לקרות הרבנ דברים. וכל זה גם בהנחה שתפילות אכן נענות, מה שלדעתי בעצמו בספק רב.
באשר לאיסור, לדעתי כל מה שאינו מעניין תפילה יש בו סרך איסור. אפילו עצם ההגעה לקבר, אבל בזה היקלו רבים. אבל הגעה בימים מסוימים, אמירת משהו מסוים דווקא וכו', כל אלו לא הייתי עושה בכל מקרה.
ובכל אופן, יש להיתלות בתפילה ולא בשום דבר או מישהו אחר.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

הבהרה חשובה. האיסור אינו תלוי בהצלחה. גם אם תחשוב שהצליח לך זה לא אומר שאין בכך איסור.

בעז אשל הגיב לפני 2 חודשים

תודה רבה!
אשמח להמשיך ולברר, הרי לכל אורך התנך אנו נתקלים במעין שילוב של פעולות מגאיות ותפילה. דוגמא לכך יכולה להיות תהליך החייאת הילד שאלישע עושה.

חביתת השייטים ברצפה על מנת לנצח במלחמה, ואפילו משה שמכה בסלע.

תוכל גם להפנות אותי למקורות שעליהם אתה מתבסס לאסור?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אני מתנהל לפי ההלכה. פרשיות בתנ"ך אינן מקור הלכתי, וניתן לפרשן בצורות שונות (לכן גם איני נוהג ללמוד אותן). על פי הדיבור וכדומה. הלכתית יש איסור ניחוש וכישוף בכל העניינים הללו. ראה רמב"ם הל' ע"ז פי"א (שם הוא גם טוען שזה לא עובד בפועל) ובטור 392.

השאר תגובה

Back to top button