ברכת מחיה המתים

שו"תברכת מחיה המתים
איש גמזו שאל לפני 3 שבועות

האם מברכים ברוך מחיה המתים על אתר באינטרנט שירד וחזר לאחר 12 חודש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

ברור. השאלה האם להוסיף שהחיינו או הטוב והמיטיב.

נחום הגיב לפני 3 שבועות

האם מברכים על ראיית פני חבר לאחר 12 חודש כשרואים בזום?

mikyab123 הגיב לפני 3 שבועות

אני חושב שלא. זאת למרות שלדעתי ניתן להצטרף למניין בזום וכו'. הסיבה לכך היא לא שזום אינו מפגש, אלא שבעידן הזום אין משמעות לפגישות ולהפסקות ביניהן. זה רק עניין של החלטה האם להיכנס לזום או לא, ולא עניין של טיסה לאוסטרליה, או נסיעה לקריית שמונה או לאילת.

noam הגיב לפני 3 שבועות

לא הבנתי את הטענה "ענין של החלטה" הרי גם נסיעה לאוסטרליה זה עניין של החלטה ואולי כוונת מורנו הרב שליט"א שבגלל שישנה אפשרות להתראות או לפחות להתעדכן במצבו של החבר בכל רגע אז אין סיבה לברך אכן ???

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

נסיעה לאוסטרליה יש בה כמובן גם החלטה אבל היא אינה עניין של החלטה בלבד. צריך גם לנסוע ולשלם ולהקדיש לזה זמן, ולא בכדי מעטים מאד עושים זאת ולא לעתים קרובות. אבל כניסה לזום היא החלטה שמתבצעת בקלות ברגע אחד. לכן נתק בזום אינו עניין משמעותי ואין סיבה לברך עליו.

noam הגיב לפני 3 שבועות

משתמע מהרב שאם הם גרים ממש בסמיכות אך לא מתראים במשך 12 חודשים הוא הדין שלא מברכים? ובכלל איך קובעים מתי זה ענין של החלטה גרידא ומתי מעבר?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

ההלכה לא עוסקת במצבים פתולוגיים ומיוחדים. היא מדברת על המצב הרגיל והכללי. זום מעצם טבעו אינו מתאים לברכה כזאת. בלי זום, גם אם יש מישהו שחי לידי יש מקום לברך (אם כי לא בטוח) כי לא פלוג.

השאר תגובה

Back to top button