גוי שההלכה לא הכירה וטעמא דקרא

שו"תקטגוריה: הלכהגוי שההלכה לא הכירה וטעמא דקרא
אורן שאל לפני 12 חודשים

שלום הרב,
ידועה שיטתך לגבי גוים בימינו שמכיוון שהם מוסריים הם לא בגדר עובדי עבודה זרה וניתן לחלל עליהם שבת. אבל לכאורה יש פה דרישת טעמא דקרא, שכל איסור שקשור בעובדי עבודה זרה נובע מטעם של חוסר מוסריות, והרי קיימא לן שלא דורשים טעמא דקרא. איך ניתן ליישב זאת?
בברכה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

יש להשיב בכמה אופנים: 1. כשהטעם ברור כן דורשים (תוס' רא"ש ב"מ צ). 2. לגבי הלכות שנלמדות מדרשות או פרשנות כן דורשים. רק הלכות שכתובות להדיא בקרא לא דורשים. שהרי כל דרשה מבוססת על שיקול של טעם. 3. לא ייתכן שבגלל מגבלה פורמלית נפגע באנשים. כשהדבר נוגע לפגיעה באנשים כן נדרוש (כל עוד ברור לנו שזה נכון). 

אורן הגיב לפני 12 חודשים

ומניין שעובדי ע"ז של פעם היו לא מוסריים? הרי גם הם האמינו באל שברא את העולם, גם להם היו מערכות צדק ומוסר (כמו חוקי חמורבי), גם הם האמינו בגמול על מעשים טובים ועונש על מעשים רעים, וכי רק בגלל שהם האמינו באל סערה שמוריד גשם זה הופך אותם ללא מוסריים?

מיכי הגיב לפני 12 חודשים

אתה דן בזה כאילו הייתה זו שאלה פילוסופית-אפריורית. לפי תיאורי המקרא וחז"ל זה היה המצב. הם היו שם וראו. מיתן כעת לחשוב למה זה קרה וכו', ואני חושב שיש תשובות טובות, אבל זה לא נוגע לעובדות.

בס"ד עש"ק וביום השמיני ימול פ"ב

לאורן – שלום רב,

באחרונה ראיתי שהתחלת להתעניין בסיפורי המיתולוגיה האלילית. יש שם טיפת מוסריות? בימי חז"ל היו ה'שעשועים' של הרומאים שראו עצמם כ'שיא התרבות' צליבות ומשחקי גלדיאטורים אכזריים.

אכן הפיכתם למונותאיסטים לא עידנה אותם. אדרבה ה'שעשועים' קיבלו הנמקה דתית והצליבה הומרה לשריפה, בשל היותה 'מוות ללא שפיכת דם'.

ה'קידמה' של אירופה, החליפה את הצידוקים הדתיים בצידוקים אידיאולוגיים שונים ומשונים.את הרציחות הוציאו מכיכרות הערים, והעבירו אותם לשדות קרב ומחנות ריכוז והשמדה שבהם אפשר לחסל מיליונים. גם 'אומות נאורות' שלא השתתפו ברצח ההמוני – סייעו בחסמן את הדרך בפני פליטים.

לפני כ-80 שנה אירעה ל'עשיו' תקלה. נשק ההשמדה ההמוני שכמה יהודים פציפיסטים סייעו לפתח – יצר 'מאזן אימה' שנעל את הדלת בפני מלחמות עולם, רק בפריפריה קורות מלחמות פה ושם. שאר העולם צופה בהן באדישות. האדם המודרני לא צריך ללכת לכיכר או לזירת הגלדיאטורים כדי לצפות בזוועות. כלי התקשורת מביאים לו את ה'שעשועים' למסך 24/7.

אי אפשר לומר שהאנושות לא התקדמה 🙂

בברכה, פאנם אט קירקנזם מודרנם

ומוסריות שכולה עיוות הגיב לפני 12 חודשים

אפילו את הערכים הפכו לבלתי מוסריים, למשל את ערך 'אי-האלימות'. למשל כאשר מנחה אירוע לועג למראה של אישה הסובלת ממחלה הגורמת לנשירת שיער. במקום שמארגני האירוע ישלחו 'על המקום' סדרן שיעיף את המנחה הפוגע לכל הרוחות ויזמנו את הלועג לחולה למחרת ל'שימוע לפני פיטורין – שתקו המארגנים לנוכח הפגיעה האכזרית, ונזעקו דווקא למראה סטירת הלחי הצודקת שהעיף בעלה של הנפגעת לפוגע הנבזה.

אלימות היא נוראה מאד אצלם, 'אך על 'המלבין פני חבירו ברבים – הרי הוא כשופך דמים' הם לא שמעו. איזו 'מוסריות'!

כך נראה 'מוסר' ללא תורה המעצבת ומנחה אותו~

בברכה, עמיעוז ירון שניצל"ר

אבנר הגיב לפני 12 חודשים

אפשר לחשוב שעונשי המוות בהלכה היהודית לא אכזריים. ואם תאמר שאלו עונשים נדירים אז הם עדיין קיימים (גם אם פעם ב70 שנה) וגם יש דרכי הריגה נוספות כמעלין ואין מורידין, קנאים פוגעים, הכנסה לכיפה ועוד. שלא לדבר על קטיעת גפיים, אפים ועוד שביצעו רבנים גדולים בעבר, קשירה לעמודים ועוד.
מה גם ששריפה כמשמעה הייתה קיימת גם ביהדות בידי הצדוקים וסקילה לא פחות אכזרית לדעתי משריפה. אולי אפילו יותר כי בשריפה אם האש חזקה האדם מת די מהר.

בכל התרבויות היו עונשי מוות מזוויעים יותר ומזוויעים פחות ולא ניתן לשפוט אנשים של תקופות קדומות לפי אמות המוסר של ימינו. היום גם האנשים הדתיים ביותר יזדעזעו אם יקיימו את ההלכות האלו בימינו ורבנים, הרבה פעמים בטיעונים אפולוגטיים, קובעים שהלכות אלו לא תקפות בימינו.

השאר תגובה

Back to top button