המהרהר אחר רבותיו

שו"תקטגוריה: כלליהמהרהר אחר רבותיו
צחי שאל לפני 3 שנים

בס"ד
אמנם הרב קנייבסקי והרב אדלשטיין כנראה אינם רבותיך. והביקורת שלך כלפיהם במאמרים על הקורונה והחרדים היא נוראה למקרא.
ובכל זאת, ישנו סרטון מפורסם ביוטיוב "בטח שאני יודע הרב קנייבסקי בהתבטאות נדירה" שבו נשאל הרב קנייבסקי על המהרהרים אחר ידיעותיו ברמת השטח הציבורי והוא משווה אותם לקורח ועדתו המהרהרים ומערערים אחר משה ואהרן.  אבל כנגד זאת הוא מציין באופן ברור – "בטח שאני יודע"!!!!!! 
לא שאלת את הרב קנייבסקי לשיטתו ודעתו בעניין ה"קורונה" או נושאים אחרים שאולי אתה מהרהר ומערער עליהם. פשוט באת והטחת את הדברים מבלי לבדוק באופן אישי עם נשוא הביקורת. 
מעבר לכך שייתכן שגם פרסום הביקורת לוקה בחלק מהטענות בלשה"ר\ אבק לשה"ר\ הוצאת שם רע\ ביזוי ת"ח. בפרט כשהדברים לא נבדקו עם הרב בעצמו.
נכון, אני לא תמים. אני יודע שלא תוכל להיכנס אליו ולשטוח את טענותיך ובאותה מידה הרב שליט"א לא יענה לך תגובה בשום אתר. ואף אני איני יודע כלל את שיטתו אבל זהו חלק ממה שחונכנו להאמין בדברי החכמים ולא להרהר.
ובשלמא אם היה זה אחד שיש לפקפק בכוח מנהיגותו. אך גם אם לא נכתיר את הרב קנייבסקי בתארים כאלו ואחרים. אין ספק שידיעותיו בכל מכמני התורה עצומות וברכותיו מושיעות ועצותיו והדרכותיו הן נר לרגלינו.
האם עדיין אין שום שמץ של מחשבה שיש בביקורת הנוראה משום דמיון למעשה קורח ועדתו? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ברור. גם לקורח היו רגליים.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

החריידים האמונים על התיירע עיוותו את הפסוק:
"נֵר־לְרַגְלִ֥י דְבָרֶ֑ךָ
  וְ֝א֗וֹר לִנְתִיבָתִֽי"
חיים. ק, הפך לאלוהיהם, ל"בעל פעור" מודרני, את סירחונם תולים בו וזוהי עבודתו.

mjh הגיב לפני 3 שנים

בס"ד
טוב, לא חשבתי שהתגובה תהיה אחרת. וכמו שאמר ר' חיים בסרטון הנ"ל – "רחמנא ליצלן"!!!
וזאת למודעי לכל הקורחים המודרנים שעוברים בשאט נפש על הציווי "ולא יהיה וכעדתו" –
יש משנה במסכת אבות – הוי זהיר בגחלתן שלא תכוה, שנשיכתן נשיכת שועל, ועקיצתן עקיצת עקרב, ולחישתן לחישת שרף וכל דבריהם כגחלי אש.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

mjh יקר, אולי הגיע הזמן שה"גדוילים" יפסיקו להתנהג כשועלים, עקרבים, שרפים וגחלי אש ופשוט יאמצו את ההתנהגות האנושית הרגילה, זו הראויה לכל אדם מהשורה… ?

mjh - צחי הגיב לפני 3 שנים

בנימין היקר!! אתה מייעץ למשנה הנ"ל מה לעשות ומה להגיד? הרי ההקדמה למסכת אבות משה קיבל תורה מסיני וכו'
אלא"כ אתה לא מאמין שזה מסיני ואז אתה אפיקורוס וכופר כמו מרבית האתר הזה.
אין צורך לומר ש"הגדוילים" לא מתנהגים כך אלא זה מציאות בבריאה מתוך כוח התורה וכבוד התורה שלהם.
ואם נתקלת ב"גדוילים שמתנהגים כך אז בהחלט יש בזה פסול.
אבל אני מתמקד בגר"ח קנייבסקי או בגר"ג אדלשטיין שבוודאי לא מתנהגים כך, אז כדאי להיזהר בכבוד תורתם. אחרת אתה מצטרף לעדת קורח. (וידוע מה היה בסופו)

ייתכן שיש לחלק בין הרבנים לבין צאן מרעיתם. וכנראה יש דברים שהצאן צריך להשתנות. אך בהתייחס למגיפת ה"קורונה" באופן ספציפי או כפי שכתבתי גם לטענות אחרות.
לא ניתן לעשות זאת בלי להיכנס אל הרב ולשאול (כן!! בדיוק כמו למשה רבינו!!) ואם אינך יכול לעשות זאת, תצטרך לקבל על עצמך אמונת חכמים!!! ולא להרהר אחר דבריהם! אפילו אומרים לך על שמאל שהוא ימין ועל ימין שהוא שמאל!!!
מעניין אותי לדעת האם כל אותם קורחים מודרניים או סתם מבקרי היהדות למיניהם. אם היו בתקופת קורח או הצדוקים והבייתוסים או המתייונים ובדומה שבתאי צבי שר"י והפראנקיסטים ושאר הדוגמאות למי הייתם מצטרפים???????
ה"פרושים" ודאי לא היו נראים כמוכם. (בפרט שהפרושים אמרו את המשנה הנ"ל)

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

mjh, מדוע כבוד ה"גדוילים" מטריד אותך אותך מכבודו של אלוהים ?

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

*אותך יותר

mjh - צחי הגיב לפני 3 שנים

בנימין, הא בהא תליא. כבודם של הגדוילים הוא כבוד התורה שהוא כבודו של האלוקים.
אבל מנין ראית בדברי שלא מטריד אותי כבוד האלוקים??? ודאי שאני חרד לכבודו! ומשתדל לכבדו בכל יכולתי!
השאלה שכתבתי בשו"ת היא בתגובה למאמרים באתר זה שבהם יוצאת קריאה והוראה הזויה לגר"ח קנייבסקי לצאת לגלות ולהפסיק להנהיג את הדור. (????)
(*ניסיתי קצת ללמוד על אישיותך בגוגל ולא ברור לי בדיוק. אבל אם אתה חרדי או חרדי לשעבר ודאי אתה מודע לכך שיש גרסאות שונות ומשונות לחרדים. אני אישית לא מהמיין סטרים ובהחלט יש לי דעות משלי. ויחד עם זאת אני חושב שצריך לכבד את הרב לפי מעלתו וכבודו.
בדיוק כפי שאני רוצה שיכבדו את הרב קוק זצ"ל או הרבי מליובאוויטש זצ"ל או רבי נחמן מברסלב וכד'. כאלה שיש קושיות על דרכם ושיטתם ולצערנו הרב ישנם המחונכים לשנוא או ללעוג לרבנים ולתלמידיהם.
הרבנים הללו ידועים כקדושי עליון ואין להרהר אחריהם. ואם יש למישהו קושיה אין זו חכמה לתקוף כיום כשאין את מי לשאול. מי שלא מתאים לו השיטה ודרכה שימצא לו רב אחר.
לענ"ד השמעת ביקורת על גדולים אמיתיים בקנה מידה כזה זהו חיפוש צרות מיותר.)
שיהיה לך כל טוב.

י.ד. הגיב לפני 3 שנים

צחי – MJH
חשבת על כך שהם לא הרבנים של כל הציבור ואפילו לא של רוב הציבור?
אנחנו מעריכים אותם על גדלותם בתורה אך מנגד מצטערים שאין בהם דעת (לפחות במובן שאנו סבורים שזו דעת). אז יכול להיות שאנחנו הטיפשים והסומים אבל במבחן התוצאה אי אפשר למחוק את חילול השם הגדול והנורא שהתרחש כאן, ובחילול השם אין חולקים כבוד לרב.

אז מצידם יכולות להיות שתי תגובות:
– התמודדות ישירה עם הטענות ותשובות מספיקות לטענות
– הסתגרות מתנשאת שרק מסגירה את האמת שאין להם תשובות לטענות. הם נקלעו למעמדם בלי הכנה טובה לתפקיד או בלי להיות מעורב בדעת עם הבריות ומשם הוציאו הוראות לא רלבנטיות ולא קשורות.

אתה רוצה להמשיך לסנגר עליהם. בהצלחה. אבל לפחות אל תנסה למכור לוקשים לאנשים שאינם חסידים שלהם.

צחי mjh הגיב לפני 3 שנים

י.ד. הנכבד.
לא מובאת בדברי שום סנגוריה על אף רב. ולא מכרתי לוקשים כי לא תירצתי שום טענה.
כתבתי באריכות יתר. על כך שאם יש למישהו טענות שיגש לרב וישאל.
וכעת אומר זאת בצורה בוטה יותר.
אם לאפרוח כלשהו יש איזה מחשבה שבמקום חילול ה' אין חולקים כבוד לרב והוא מבין מכך שכאפרוחון קטן מותר לו לפעור את פיו כנגד הרב. אז מומלץ לו להרהר במעשיו של קורח. זה הכל!!!

צחי mjh הגיב לפני 3 שנים

ברצוני להוסיף שאם יש לך אילן גדול להיתלות בו.
ואם יש איזה רב (לא אפרוח) שפסק שצריך למחות נגד הגר"ח קנייבסקי. אז ארצה לדעת מיהו.

אסף הגיב לפני 3 שנים

צחי היקר!
אתה משווה את הגרח"ק למשה רבינו, משה הוסמך ע"י ה' וזה נותן תוקף ללכת אחריו ר' חיים עם כל הידע היר"ש והגאונות בכל מכמני התורה הוא עדיין בן אדם רגיל- בלשון הרב, משה היה סמכות פורמלית ור' חיים הוא לכל היותר סמכות מהותית
ממילא מומלץ לשמוע לו במה שהוא מבין במה שלא-לא וגם במה שהוא מבין אני יכול לפקפק כי אין לו סמכות פורמלית ולכן אני גם לא צריך לשאול אותו כל דבר למה הוא עשה את זה אני יכול להניח שהוא טעה (במיוחד שכל אדם בר דעת מבין זאת בסיטואציה הנוכחית) אם יש לרב הסבר טוב שיכנס את עם ישראל בצומת השומר ר' עקיבא ויסביר את עצמו.. אם הוא מודע למצב בחוץ הוא גם מודע לביקורת כלפיו…
אתה יכול לחלוק על השקפת עולם זו אבל כדאי שתחשוב על זה לפני שאתה תוקף זה נקודות שמוזכרות בלי סוף באתר..

mjh - צחי הגיב לפני 3 שנים

שלום אסף,
זה בהחלט קשה כשמגיבים בכתיבה לתת את הטון הנכון לתשובה. (וגם חשוב לקרוא עד הסוף)

1. מבחינת ההשוואה למשה רבינו. יש בזה שני היבטים:
א. ההיבט השלילי של המהרהרים אחר הרב כאילו אינו יודע מה הוא סח – על זה אמר רבי חיים עצמו שכבר היו דברים כאלה מעולם. קרי – הליצנות של קורח. ואין לזה קשר לדרגת הקדושה או לסמכותו של רבי חיים. "קורחים" נגד רבנים היו בכל דור ודור! (וזו הייתה ההתחלה העיקרית של השרשור)
ב. ההיבט החיובי – כפי שכתבת שמשה רבינו נבחר ע"י ה'. ואילו לרבי חיים קראת "סמכות מהותית". אז בהחלט לא התכוונתי לקבוע שרבי חיים הוא בחיר ה' כמשה רבינו. למרות שאני מאמין שוודאי כשהציבור מקבל את הרב עליהם להנהגה, זה נקבע ומוכרז בשמים.
ג. מי שקיבל את רבי חיים כרבו, מורה דרכו, מנהיג, גדול הדור, "סמכות מהותית" – צריך להיכנס מתחת להגדרה ההלכתית של תלמיד ורב. כפי הנפסק בספרי ההלכה.
ד. מי שלא קיבל את רבי חיים כרב או מורה דרך וכו' כנ"ל. שיבחר בשמחה כל רב אחר.

2. אני לא חושב שצריך לשמוע דווקא לרבי חיים או למי שחולק עליו. אם עשית לך רב או שהחלטת לפסוק לעצמך. תפאדל'. אך יש הבדל עצום בין לא לשמוע לרבי חיים לבין למתוח עליו בקורת כאילו הוא בדרגתך. ולהיתלות במושג ש"במקום חילול ה' אין חולקים כבוד לרב". (אדרבה, בא נשמע מיהו הרב שפסק שכך צריך לעשות?)

3. מדוע רבי חיים צריך לעמוד ולתת הסברים ותשובות לכל מבקר – אפרוחון??
אם אתה ממילא לא שומע בקולו אז יש לך את הרב שלך או שאתה פוסק לעצמך.
אבל אם יש אדם שהחליט לקבל עליו את רבי חיים כרב, מורה דרך וכו' כנ"ל… והוא רואה את הדברים באופן כזה ש"אפילו אומר לך על שמאל שהוא ימין ועל ימין שהוא שמאל". אז הוא יבצע את הדברים בלי צורך בתשובות מהרב. (ואני בענ"ד אכן לא צריך תשובות מהרב.)

(שים לב שעדיין לא כתבתי שום תירוצים והסברים לשיטתו של רבי חיים. למרות שהכל ברור לי ואני באמת לא מבין מה אתם לא מבינים… אבל אם אנסה לתת הסברים, כבר זלזל המגיב הקודם בכותבו – "אל תמכור לוקשים".
ולכן אני מסתפק בכך שאני רוצה להעיר את תשומת לבכם שלבקר את רבי חיים (או רבנים אחרים בדרגה גבוהה ואין זה משנה מאיזה חוג ומאיזו עדה) זה נראה לי כמעשה קורח ועדתו. ועל זה נאמר במשנה היזהרו בגחלתן.

מקווה שהובנתי כראוי.

השאר תגובה

Back to top button