ה’ הוא טוב

שו"תה’ הוא טוב
מנסה להבין שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב, האם ה’ הוא טוב?, יש ראיה לכך?, (מקורות לא יועילו לי,) ואם אין ראיה מדוע אני מחוייב לו?, זה שהוא ברא אותי זה לא מספיק אם אין ראיה שזה בשביל להיטיב לי, וזה שהוא ציווה עליי זה לא אומר שאני צריך להקשיב אם איני יודע אם זה באמת לטובתי.
אם יש על זה במקרה טור או שכתבת על זה באריכות אשמח אם תפנה אותי.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אתה רוצה סרטונים עליו? עדויות אופי? או אולי דו"ח פסיכיאטרי?
אתה אמור לציית לו לא בגלל שזה לטובתך אלא כי זו האמת וכי הוא ברא אותך. לעשות משהו שהוא לטובתך זה לא ציות ולא מחויבות אלא סתם פעולה לשם אינטרס. חפש כאן באתר מאמרי על הכרת טובה פילוסופית.

מנסה להבין הגיב לפני חודש 1

תודה, מקבל את האפשרות של הכרת טובה פילוסופית. בכל אופן ידוע שכתבו הראשונים, גם האחרונים בינהם הרמח’’ל ודומיו, שה’ הוא טוב מניין זה היה להם כ’’כ ברור?.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

מהמקורות.

מנסה להבין הגיב לפני חודש 1

את זה הבנתי. התכוונתי לשאול, איך המקורות היוו להם ראיה?, הרי גם אם ה’ לא היה טוב במקורות היה כתוב שהוא טוב, ומניין להם להניח שהוא טוב?. כמו להבדיל אדם שאומר על עצמו שהוא דובר אמת אין לי סיבה לחשוב שהוא דובר אמת ולא שקרן שמשקר גם עכשיו.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

את זה עליך לשאול אותם. אבל אם אתה חושד בכל העולם ולא משנה מה אומרים לך, אני ממליץ שתפסיק לתקשר עם היקום. אין טעם.

nav0863 הגיב לפני חודש 1

ה' הוא טוב כי הגדרת הטוב היא הדבר הרצוי, והדבר הרצוי הוא הדבר הנכון.

ראה מהר"ל תפארת ישראל פרק ו. "אבל מדברי חכמים נראה שאין לומר כי המצות שנתן ה' ית' בשביל המקבל- שהוא האדם, רק הם גזירות מצד ה' ית' הגוזר על עמו גזירות כמו מלך הגוזר גזירה על עמו. אף כי האמת כי ימשך מזה – מצד שהוא מקיים הגזירה שגזר עליו – הטו בוההצלחה שאין אחריה הצלחה וכו'

ובהמשך דבריו מוסיף שאף "אם נכספה נשפך לומר כי מצות ה' ית' עלינו לטוב לנו כל הימים [כפשט הכתוב "ויצונו ה' אלוקינו לעשות את כל החוקים האלה לטוב לנו כל הימים"], נוכל לומר כך, אבל באופן שיהיה דבר זה ג"כ בגזירה, ולא כמו מי שרוצה להטיב לאחד, ואם אינו רוצה לקבל הגזירה אז המקבל יכול להיפטר על דרך " (יומא סט,ב) כלום נתת לנו רק לקבל שכר, לא איהו בעינא ולא שכרו בעינא".

אם חשקה נפשך למצוא מנוח בשורש שאלת הטוב, ומהו טוב (רמז: הוא לא בהכרח קשור בעונג), אני ממליץ לך לעיין היטב בפרק הנ"ל ובהשתלשלות הדיון בפרקים שאחריו.

השאר תגובה

Back to top button