לנסוע בסגר כדי לבנות סוכה לאבא

שו"תקטגוריה: הלכהלנסוע בסגר כדי לבנות סוכה לאבא
מנחם שאל לפני 3 שנים

שלום הרב
אם לא אסע לאבא שלי. המבוגר מאוד לבנות לו סוכה, לא תהיה לו סוכה בחג. בניית הסוכה במרפסת שלו מסובכת מאוד למי שלא מכיר.
האם בגלל הסגר צריך לוותר השנה על סוכה? אני רוצה להגיע לשם , אבא יהיה בחדר, אבנה את הסוכה , אומר שלום מרחוק ואלך. אבל אצטרך לנסוע הרבה יותר מקילומטר, נגד חוקי הסגר.
מה דעתך?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

החוק לגבי המרחק הוא טכני פורמלי. כל עוד שומרים על מרחק ומסכות איני רואה בזה בעיה עקרונית. יש חשיבות לשמירת החוק, אבל יש לשקול מולה את מצב רוחו ומצבו הנפשי של האבא. אם אפשר להסביר לו שהוא לא חייב בסוכה (כי הוא אנוס) כדאי לא לנסוע. אם לא, איני רואה מניעה מנסיעה אבל בזהירות המתבקשת.

אהרן הגיב לפני 3 שנים

לפי הוראות משרד הבריאות, מותר לצאת מהבית בשביל "סיוע לאדם שיש לו קושי או מצוקה".

האם אין זה מתיר לנסוע כדי לסייע לאבא לבנות סוכה?

י הגיב לפני 3 שנים

אני לא מבין גדול בתקנות, אבל תבדוק טוב אם דבר כזה אסור…. ממה ששמעתי זה לא ברור בכלל..
ד"א אולי כדאי לך לנסוע לפני יוה"כ? כי בטח מתכננים להחמיר את התקנות. למרות שגם אז בטח כזה דבר יהיה מותר, אא"כ יחליטו לנסות "לנצל" את השבוע של סוכות לסגר כמעט הרמטי וכו', כדי לא לפגוע בכלכלה וכו'.

בס"ד ד' בתשרי תש"פ

לאהרן – שלום רב,

אינני מבין מה השאלה. הרי בתקנות משרד הבריאות מפורש שמותר לצאת כדי לעזור לאדם הנמצא בקושי או במצוקה, ומה שמותר – מותר!

בברכה, ש"צ

שאם לא היה מותר, היה הבן חייב למצוא מישהו במקומו של אביו שיהא שלוחו לבנות הסוכה, ואפילו בתשלום, משום שזו חובת הגוף של הבן לעזור לאביו, ולא שייך בזה 'כיבוד אב משל אב'.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

באמת לא יודע. האם דבר כזה נקרא סיוע? הוא לא צריך זאת לחייו. לא ברור לי, ואני בספק אם זה ברור למישהו.

'באסא' נוראית (לרמד"א) הגיב לפני 3 שנים

בס"ד ד' בתשרי תשפ"א

לרמד"א – שלום רב,

תלוי מי האבא. אם הוא למדן ליטאי קר, וקאנטיאני נטןל פניות רגשיות 🙂 -, הרי שאם ע"פ הדין הוא נחשב 'אנוס' וליכול וליחדי בלי סוכה, ובפרט שכל עניין ה'השגחה' שהסוכה מסמלת אותו, כבר עבר ובטל מהעולם 🙂

ברם למי שאינו בקטגוריה הנ"ל, להישאר בחג בלי סוכה – זו 'באסא' נוראית, ואם הבן לא יבוא לעזור לבנות את הסוכה – האבא 'מתבאס' יותר ויותר. זה ברור לכל מי שחי בחברת בני אדם.

עכ"פ, כדאי לענ"ד לבדוק את האפשרות למצוא בשכונתו של האב, מי שיעזור לו בבניית הסוכה, ואפילו בתשלום. יש הרבה נערים שיעשו זאת בשמחה, בתשלום לא גדול ואף בהתנדבות. וזה אולי עדיף על נסיעה ב'סגר', שכן תמיד עלול להופיע איזה שוטר מחמיר שיאמר 'קים לי כרמד"א' ויקנוס את הבן, כמאמר אסתר: 'לך קנוס את כל היהודים' :).

ולפיכך, למעשה, עדיף לענ"ד לחפש 'שליח מצווה' בשכונתו של האב.

בברכה, ש"צ

בס"ד ד' בתשרי תשפ"א

לתנועת 'בני-עקיבא' יש צוות מתנדבים לעזרה למשפחות הזקוקות לעזרה בבניית סוכה. קישורית לרישום נמצאת באתר 'בני-עקיבא', במדור 'צוות הבונים תשפ"אי

ניתן לפנות גם למוקד הטלפוני:

דרום:
נגה – 0538/238688

ירושלים:
עדי – 0545/351343
נועה – 0544/495788

מרכז:
הודיה – 0502/242311
ליאן – 0505/515512

צפון:
הדר – 0542/285149

בב"ח לתו"ע, שמשון (שבט ישורון, סניף ירושלים-מרכז)

אהרן הגיב לפני 3 שנים

לרב ולשמשון,
מלשונו של השואל הבנתי שאין החשש שלו מקנס.

מקנס קל להתחמק. הוא יכול לטעון שהוא נוסע לעבודה, הוא יכול לטעון שהוא נוסע לעזור לאבא שלו בצרכים אלמנטריים (כמו רחצה ובישול) וכדומה.
הבנתי ששאלתו היא מה ראוי.
אם מצד התקנות הדבר אסור, לא יעזור שנייעץ לו להיעזר במתנדבים, כי גם להם אסור, וכמו שלא ראוי שהוא יפר את התקנות גם לא ראוי לו לגרום להם להפר.

השאלה היא האם "סיוע לאדם שיש לו קושי או מצוקה" כוללת סיוע בצרכי דת.

אני מניח שאם היינו שואלים את מתקני התקנות הם היו מקלים, ולמה? כי למרות כל ההגבלות, הם התירו לצאת מהבית למטרת רכישת צרכי הסוכה, אות היא שהם מבינים שזה נקרא "צורך חיוני". אם זה צורך חיוני בשביל השואל, זה גם צורך חיוני בשביל אביו של השואל כדי שיהיה מותר לבן לצאת ולעזור לאב.
אבל מכיוון שלא כל שוטר הוא בר הכי להבין זאת, כדאי לעזור לאב גם בעניין נוסף, ואז לספר לשוטר שהנסיעה היא בשביל לעזור לאב בכמה צרכים, בין השאר אלמנטריים.

השאר תגובה

Back to top button