ערכים

EA שאל לפני 5 חודשים

נניח רק לדוגמא שאין איסור פורמלי על הפלת עובר. 
האם אני, כבנאדם מהמאה ה21, יכול לבוא ולהגיד שאמנם אין איסור פורמלי (=כלל הלכתי) על זה, אבל מכיון שמצינו שהתורה מקפידה מאד על ערך החיים (פיקוח נפש דוחה כמעט הכל וכו) , אפשר לבוא (עם פרשנות ערכית כזאת) ולהגיד שעכ״פ הפלת עובר היא נגד רצון השם (לעומת דבר השם המפורש בתורה, המינוח בעקבות תחילת הספר מהלכים בים העומדים) ? במילים אחרות, האם אפשר לבוא ולחדש שהפלת עובר אמנם אינו מפר כלל הלכתי אבל כן מפר עקרון תורני (שמגיע על זה עונש וכו) ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

לא רק שאפשר אלא זה ודאי נכון. או רוח ההלכה או המוסר. עסקתי כאן לא פעם ביחס בין ההלכה למוסר לגבי הפלות.

EA הגיב לפני 5 חודשים

זו הייתה שאלה פרטית להביא אותנו לשאלה יותר כללית, שאלה מתודית: איפה בעצם עובד הגבול/הקו של רצון השם ? האם לכל נושא אוכל לבוא ולהגיד ״טוב אין כאן איסור אבל זה עדיין נגד רצון השם״ ?
בקיצור:
– מתי יש לומר את זה (״טוב אין זה איסור אבל תאמין לי זה עכ״פ נגד רצון השם״) מתי לא ?
– מה השיקולים לומר את זה ? סתם סברה אישית שלי ? או במילים אחרות, איך אוכל באמת לדעת מה הוא רצון השם כדי להגיד אחד כך שX זה נגד רצונו ?

אא הגיב לפני 5 חודשים

אפשר לטעון גם שרוח התורה זה לא לשאול שאלות ערכיות ולא להכריע כמו שאין דורשים טעמא דקרא. אפשר לטעון כמעט כל דבר מהתורה. ואנשים טוענים דברים שונים ממנה. אם היה ניתן להבין מה מטרתה כולם היו מגיעים לאותה מסקנה.
מה גם שגם אם יש התאמה בדברים מסויימים אי אפשר לדעת שההסקה שזאת מטרת התורה נכונה. שהרי יכול להיות שמכוונת לדבר אחר או נסתר שיש חפיפה מסויימת ביניהם.
למעשה הגמרא בברכות אומרת במפורש שמיום שחרב המקדש מה שחשוב זה רק ד אמות של הלכה.

מיכי הגיב לפני 5 חודשים

רצון ה’ הוא או מה שהמוסר אומר, או שאתה יכול להבין מהתורה שכך רצון ה’. ראה מאמרי על הפרשת חלה ותרומה.

השאר תגובה