פרדוקס באל היהודי

שו"תקטגוריה: אמונהפרדוקס באל היהודי
Ro שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,
מצאתי בעיה באל היהודי שאני לא יודע מה להשיב עליה, אשמח אם הרב יעזור לי.
מצד אחד, אין סיבה להגיד שהאל רוצה שנעשה מצוות. גם אם אנחנו אומרים שהוא קיים, הוא אמור להיות כל כך גדול (בצורה אינסופית) מאיתנו ככה שהוא לא ירוויח כלום מזה  שנעשה את מצוותיו.
מצד שני, אם נגיד שהוא רוצה משום מה שנעשה את מצוותיו, למה הוא לא מחייב את כל בני האדם? למה האל היהודי מחייב מצוות רק את היהודים?
שני הצדדים נראים לי בעייתיים, אשמח אם הרב יוכל לפתור לי את הבעיה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני לא מוצא טעם לעסוק בכוונות של הקב"ה. קטונתי. אם אתה מקבל שיש  מסורת שמחייבת אותנו במצוות אז זהו המצב גם אם אינך מבין מדוע. אם אינך מקבל את המסורת אז גם בלי העיונים המטפיזיים הללו המסקנה ברורה.

סיגמא הגיב לפני 2 שנים

זה כמו להגיד שאין טעם להיזקק לפשפוש במניע של הנאשם, אם נראה שהוא אשם אז הוא אשם גם אם המניע לא ידוע, ואם נראה שהוא לא אשם אז גם אם יהיה מניע המסקנה ברורה.
אלא שהעדר מניע מעורר חשש אולי טעינו בדיאגנוזה והנאשם לא אשם.
כך, השאלה האם העיונים המטפיזיים האלה מקטינים את הסיכוי שאכן אלוהים ציוה מצוות ורק ליהודים.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

לא, זה לא כמו. אין לנו אפשרות להבין את מניעיו ומטרותיו ושיקוליו, ולכן זה דיון חסר ערך. מכאן שאת ההחלטה צריך לקבל על בסיס יחסך למבורת, כפי שכתבתי.

סיגמא הגיב לפני 2 שנים

למה אין לנו אפשרות להבין. אני למשל הבנתי שאתה מבין שהוא רוצה שאנשים יבחרו בטוב ואז הוא מוציא מן הכח אל הפועל את פוטנציאל ההשתלמות שלו ונעשה מושלם גם בהשתלמות

. הגיב לפני 2 שנים

החלק הראשון יש מלא סגנונות של תשובה כמו רמח"ל ושני כוזרי נניח לא?

תוכל גם לשאול שאלה על בעלי חיים למה הוא ברא בעלי חיים הרי אין להם מצוות בכלל?

אולי הוא בורא מגוון 🙂

βερνολι הגיב לפני 2 שנים

לפי נוסח המסורה הארנבת מעלה גירה, אבל בתרגום השבעים רשום ההיפך. שאינו מעלה גירה. השפן לא מופיע ומוחלף בארנבון וגם הוא לא מעלה גירה. אפשר לטעון שמדובר בשיבוש שלא מופיע בנוסח המקורי של המקרא.
אם כי יותר סביר להניח שמתרגמי המקרא היו בעלי חינוך הלניסטי והבינו בזאולוגיה ותקנו את הטעות.
גם בערך הפאי תרגום השבעים נותן קירוב די מדוייק של הפאי שלפי המסורה ערכו בדיוק 3. אבל במקרה הזה יש בסיס יותר חזק להגיד שהמתרגמים היו בקיאים במתמטיקה של זמנם.
בעולם הנוצרי הטיעונים האלה כלל לא עולים בדיונים עם אתאיסטים.מעניין מה אומר נוסחים אחרים כמו נוסח קומראן.

βερνολι הגיב לפני 2 שנים

יתכן גם שבנוסח המקורי לא הוזכרו השפן והארנבת, רק בתקופה מאוחרת יותר הכהנים נתנו דוגמאות והם כנראה טעו.
אבל בסופו של דבר כל התירוצים האלה זה אפולוגטיקה.

לעם ישראל יש תפקיד מיוחד הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ח"י באלול תשא"ף

אלקי ישראל הסביר בבהירות לפני מעמד הר סיני את ייחודו של עם ישראל ביחס לכלל האנושות, באומרו: 'ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש'. בני ישראל הם ה'כהנים' המביאים לכלל האנושות את אמונת התורה וערכיה הבסיסיים, הגלומים ב'שבע מצוות בני נח', לא לעבוד אלילים, ולא לגנוב, לנאוף ולרצוח, ולא להיות ברברים האוכלים 'אבר מן החי'.

כ'כהני ה" מצווים ישראל במערכת מצוות הדורשות מהם הקפדה יתירה הן בבין אדם לחבירו (השבת אבידה, איסור רבית, מעשרות שמיטה ויובל וכיו"ב) והן בהקפדה יתירה על ענייני קדושה (למשל איסורי מאכלות) וקרבת אלקים. תפקידו הייחודי של עם ישראל מחייב אותו לא רק 'להיות בסדר', אלא להצטיין ב'עשות משפט ואהבת חסד' ובמקביל 'הצנע לכת עם אלקיך' (ובלשון חז"ל: ביישנים רחמנים וגומלי חסדים').

בהתנהגות מוקפדת של קדושה וקרבת אלקים מתמדת – מכשירים בני ישראל את עצמם להקרין את רוח התורה לאנושות כולה, לחנך את האנושות ע"י דוגמה אישית של חיי אצילות.

בברכה, עמיעוז ירון שניצל"ר

סגולה = ואסאל? הגיב לפני 2 שנים

זכור לי מאמר (כמדומני של פרופ' בנימין אופנהיימר) שהראה שבאכדית משמעות 'סגל' היא 'ואסאל', שליט מקומי המייצג את המלך, השליט המרכזי. וכך ביאר את דברי ה' 'והייתם לי סגלה מכל העמים', שאנחנו נהיה ה'ואסאלים' של מלך מלכי העולם, המייצגים אותו מול כל העמים.

בברכה, אליעם פיש"ל וורקהיימר

תיקון וציון מקור הגיב לפני 2 שנים

בשורה 1
… שהראה שבאוגריתית משמעות 'סגלת' היא 'ואסאל', …

פרטי המאמר:
בנימין אופנהיימר, 'סגולה', בית מקרא כב (תשל"ז), עמ' 427-434.

השאר תגובה

Back to top button