צורת האות בסת"ם לפי היהדות

שו"תקטגוריה: הלכהצורת האות בסת"ם לפי היהדות
אהרן תבורי שאל לפני 3 שנים

כידוע ישנה מח' באיזה כתב ניתנה תורה, אם בכתב עברי קדום (דעץ) או בכתב אשורי (ארמי). והנה ממחקר התפתחות הכתב נראה שהתורה אכן ניתנה בכתב עברי שכן זהו הכתב שהיה כאן באזור, והכתב האשורי לא היה בנמצא כאן. הוא הגיע יותר מאוחר מהגולה. בכל אופן הכתב הנ"ל באותה תקופה היה עם גופן שונה, שהתפתח במהלך הדורות עד לכתב הנהוג בימנו. בכל אופן, נראה שעזרא כתב בגופן שונה ממה שאנחנו מכירים. גם במגילות ים המלח הכתב שונה בדברים רבים מהכתב שאנו מכנים כתב סת"ם.
גם אם נניח שלפני עזרא לא הייתה בעיה לשנות את הגופן, והוא קיבע את הכתב שהיה נהוג בזמנו כדי לשמר את התורה ואסר על שינוי- עד אלינו הוא וודאי לא הגיע כמו שעזרא רצה. אז מדוע יש מח' בפוסקים על כל תג ותג כשברור שכולם לא כותבים דומה לעזרא!
וגם למה להניח שעזרא תיקן שלא לשנות את הגופן, אם נוסח המקרא יכול להשתמר גם אם יהיה שינוי בגופן? מדוע נדרש מכל לבלרי הסת"ם לכתוב בצורה מסויימת, כאשר בשום מקום אין מקבילה לדרישה כזו? הרי ברור שלכל סופר יש כתב מעט שונה, אפי' בכתיבת סת"ם שיש הרבה דברים שהם מנסים להשוות כתיבתן! וכ"ש בשאר כתבים, שאין שני כתבים זהים.
תודה רבה!!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני לא בקיא בהיסטוריה של השפה והכתב. ההלכה המחייבת היא מה שמקובל היום, וג םאם יש כיום הסתכלות אנכרוניסטית על מה שהיה בעבר זו ההסתכלות שמחייבת להלכה.
גם אם היה שינוי של הכתב זה לא אומר שהשינוי נעשה במכוון. ייתכן שנוצרו שינויים עקב העתקות שונות, אבל תמיד היה איסור לשנות. וכשנוצרו כמה צורות שונות של כתב היה צריך להכריע.
ולבסוף, ההלכה עוברת תהליך של פורמליזציה, כמו לגבי השיעורים. פעם אמה הייתה נמדדת על ידי הנחת היד וזהו. כיום זה נמדד בסנטימטרים. הוא הדין לגבי צורת האותיות.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אגב, גם בין סופרי סתם יש שינויים בכתב. מה שקבעו הוא תקן מחייב, אבל בתוכו יש צורות כתיבה שונות.

אהרן תבורי הגיב לפני 3 שנים

גם אני ציינתי בסוף שיש הבדל בין הלבלרים, וכחיזוק לטענה בדבר המוזרות בקביעה שיש נורמות מחייבות בתחום. שאלתי היא מדוע פתאום הופיעה ההקפדה על צורת האות? וגם אם פתאום היא הופיעה כי היו אנשים שחשבו שלזה עזרא התכוון, למה אנחנו מחוייבים לכך? הרי לא מסתבר לומר שלזה עזרא התכוון, כי זה חסר תועלת ודרישה תמוהה, וגם כי מוכח ממצאים ארכאולוגים שלא כך הם פני הדברים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ועניתי שבה במידה הופיעה גם הקפדה על שיעורים וכדומה. זו דרכה של ההלכה לקבע ולפרמל עם הדורות יותר ויותר.

השאר תגובה

Back to top button