שאלה בענין חוק בישיבתי

שו"תקטגוריה: הלכהשאלה בענין חוק בישיבתי
אדם שאל לפני 3 חודשים

שלום הרב מיכי.
בישיבה בה הנני לומד יש חוק שאומר שבחור שאינו נכנס לבית הכנסת עד השעה שבה מתחילה התפילה (8:10), אינו יכול להיכנס לאחר מכן. זאת אומרת, שנניח ובחור נכנס ל׳זאל׳ בשעה 8:14, המשגיח יאמר לו לצאת ולא להיכנס. 
כתוצאה מכך, יוצא שהבחור לא יוכל להתפלל במנין באותו זמן, כי אין בתי כנסת בקרבת מקום כלל, ורק אם יעלה על אוטובוס לשכונה סמוכה יוכל למצוא מנין להתפלל בו, ואז יוצא שעם הנסיעות יפסיד את חלק מהלימודים שמתחילים כשעה אחר סיום התפילה. המציאות בשטח היא שבחור שנאסר עליו להיכנס בגלל איחור יושב בחדרו ומתפלל ביחידות.
אשמח אם תוכל ללמד אותי את דעת ההלכה בענין, כי הדבר נראה לי תמוה שבגלל האיסור לאחר, יוצא שבחורים אינם יכולים בכל זאת להיכנס ולהתפלל. (גם אם זה אומר שיירשם להם חיסור על התפילה, לפחות שיוכלו להיכנס ולהתפלל כהוגן במנין.)
האם יש היתר הלכתי למשגיח למנוע כניסה לתפילה? (במידה וקשור, היחיד באיזור)
 
יישר כוח על הקריאה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

אין שום בעיה הלכתית במדיניות כזאת. זה כמו האיסור להתגלח בחוה"מ, שמטרתו שלא ייכנס מנוול לחג. אבל כתוצאה מזה אם אדם לא יתגלח הוא יהיה מנוול בחג. אדם שרוצה להתפלל שיבוא בזמן. אם לא בא בזמן הוא בישל את הדייסה לעצמו בעצמו.

אדם הגיב לפני 3 חודשים

יישר כוח. כך חשבתי, הצגתי טענה ששמעתי מאחד הבחורים.

אשאל לדעתך האישית בנוגע לתועלת החינוכית שיש במדיניות זו, ואוסיף פרט חשוב והוא שבחור שחיסר 2 תפילות בשבוע – נוסע לביתו עד להסדר ההתחייבות בעמידה בזמן בתפילות עם המשגיח.
זאת אומרת, נכנסת 2 דק באיחור, אתה יוצא החוצה, עשית זאת פעם שנייה באותו שבוע? אתה נוסע הביתה לתקופה של כמה ימים.(מפסיד לימודים וכו). וגם אין החרגות בכלל, זאת אומרת שגם בחור שבד״כ מגיע, אין התחשבויות.
האם לדעתך זהו מהלך חינוכי נכון?

(אני לא כותב כי זה מפריע לי אישית, אני אוהב להקפיד על זמנים. אך במבחן המציאות הרבה בחורים נפגעים מהכלל הזה, כי אנושי ולגיטימי לאחר ב1/2 דק)

יישר כוח על הזמן, תשובותיך עוזרות לי להתמקד בהגיון ההלכתי והבריא.

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

זה נראה קצת מרובע, אבל יש היגיון לקבוע כללים קשיחים אחרת קשה לאכוף ומתעוררים ויכוחים.

תמריץ אחר לא לאחר הגיב לפני 3 חודשים

בס"ד י"ז בכסלו פ"ד

בסמינר לרבנים בבודפשט נהגו בשנות ה-20 של המאה ה-20 בשיטה אחרת למוע איחור לתפילה. הבחורים היו מקבלים בתפילה כרטיס המזכה בארוחת בוקר. הכרטיסים היו מחולקים בעת אמירת 'פסוקי דזמרא', כך שמי שאיחר לא הפסיד תפילה במניין, אבל הפסיד את ארוחת הבוקר!

בברכה, פיש"ל בר-שד"ה

דוד ש. הגיב לפני 3 חודשים

את השיטה עם ארוחות הבוקר הנהיגו בישיבה שלי ואני סברתי שמדובר בשיטה מזעזעת, מסיבות רבות.

דוד ש. הגיב לפני 3 חודשים

נ.ב.
אם היא הייתה אפקטיבית במאה אחוז היא כנראה הייתה פחות מזעזעת. אך בפועל בחורים צעירים רבים המתינו לארוחת צהריים שלעיתים התגלתה כדלוחה להפליא.

השאר תגובה

Back to top button