שאלה בעקבות פודקאסט שבו השתתפת (הקיפוד והשועל)‎‎

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה בעקבות פודקאסט שבו השתתפת (הקיפוד והשועל)‎‎
נ׳ שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב,
 
שמעתי אותך בפודקאסט הנ"ל לאחרונה ורציתי לשאול שאלה שבטח נשאלת הרבה ומייגעת אותך עד מאד.
לפי מה שהבנתי, אתה טוען שאמונה באלוהים היא הדבר המתבקש מבחינה לוגית (פילוסופית?).
 
לפני 10-15 שנה, הייתי טרוד מאד בסוגיה הזו ובמהלך הזמן נוצרה אצלי אמונה (יוקדת אולי) שאלו סוגיות שאינן ניתנות להוכחה/הפרכה, לא במובן הריגורוזי של המילה (הרפרנס היחידי שיש לי הוא הוכחות במתמטיקה, אגב, הסיכומים של הבן שלך מעולים ומועילים).
הדבר נוגע הן לגבי טיעונים מהמסורת וביתר שאת טיעונים כלליים יותר ("לא ייתכן שכך וכך")
כך שאם תוכל בבקשה להפנות אותי לספרים/מאמרים המכילים הוכחה שכזו אשמח מאד.
 
לפני שאני מבקש הוכחה לקיום אלוהים חשוב לי להגדיר למה אני בכלל מתכוון באלוהים:
מה זה לא אלוהים? כשהתחלתי לשאול שאלות כאלו נאמר לי "תסתכל על כל העולם המורכב הזה, נראה לך שזה נוצר מעצמו?" (טיעון השעון) זה טיעון חסר משמעות בעיני (מעבר לכשלים הלוגיים שבו) כאילו אני בא וטוען שללא אלוהים הכל ניתן להבנה.
אני משוכנע בזה שיש דברים שאינם ניתנים להבנה, וזה לא פונקציה של זמן, ידע או מנת משכל.
כך שטענה שבסופה מראים לי שאני לא יודע להסביר משהו מחטיאה את הנקודה.
מה זה כן אלוהים מבחינתי? זה לא מוגדר היטב אבל מבחינתי אלוהים זה מישהו ולא משהו, ואולי אלוהים זה משהו שנותן תיקוף מוסרי למשהו, לא תיקוף שלי או שלך אלא תיקוף אינהרנטי לקיום.
 
תודה,

 
אגב, אני מוסיף כאן עוד טיעון בעייתי בעיני, אבל המייל הזה גם ככה ארוך.
 
שמעתי לא מזמן טענה ש"אין הוכחות של 100%" אבל יש הרבה טיעונים טובים של "90%" וצירופם יחד מביא אותנו כמעט אל סף הודאות (מה שזה לא אומר).
נתקלתי באובייקטים (אבסטרקטיים) מוגדרים היטב באופן פשוט למדי ועדיין חישוב ההתפלגות שלהם היה קשה עד קשה מאד, לכן, כאשר אדם עם בינה ממוצעת (וגם לא ממוצעת) טוען על דברים שמערבים "אינסוף", "סיבת הסיבות" ולמען האמת אפילו את אינסוף הפרמטרים שמקיפים אותנו ביומיום – כי זה מעיד על X ב 90% זה נשמע לי כמו מלל חסר פשר.
אם מתמטיקאים מבריקים מתארים את המסחר בבורסה כ random walk (נכון שגם על האובייקט הזה אפשר לומר דבר או שניים) לא מסתדר לי שרב בית כנסת ממוצע מצליח להגדיר התפלגות של מאורע שכולל את הבורסה, את הפלנטה שבו נמצאת הבורסה ואת כל מה שביניהם.
(השורה האחרונה לא מדויקת, לא תמיד הקושי באנליזה גדל ככל שהמאורע כולל יותר פרטים, זו סתם דרך לנסות ולהסביר עד כמה זה יומרני בעיני לתת הסתברות לכל מיני סברות אקזוטיות)
בנוסף, מניסיוני הקצר בהוכחות מתמטיות, אם זה כמעט נכון, וזה מרגיש נכון, ולכל תרחיש סביר שאני מעלה על דעתי זה נכון – אז זה לא נכון בחלק לא מבוטל מהמקרים.
ככה שאני די סקפטי לגבי "גישת האחוזים".

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 חודשים

שלום רב.
אני מעדיף מאד שאלות דרך האתר.
באשר לדבריך, קשה להאריך כאן. יש בהם לא מעט טעויות לדעתי. ביקשת הפנייה, אז אני יכול להפנות אותך לספרי המצוי הראשון שעוסק בנושא הזה בהרחבה רבה. שם אני עונה על כל מה ששאלת כאן ועוד הרבה.
לגבי החצי השני של דבריך, מי שמדבר על הסתברות בשאלות כאלה לא מודע למשמעותו של המושג הסתברות. בהקשרים אלו צריך לדבר על סבירות ולא על הסתברות. בזה אין צורך לחשב או לדעת התפלגויות.
כפי שכתבת לגבי דוגמת הבורסה (השגויה בעליל), הגדלת ההיקף של המבט והנושא לא בהכרח מגדילה את המורכבות של הדיון. להיפך, לפעמים הסתכלות בסקלה גדולה מפשטת מאד את הדיון. זה קורה לא מעט במתמטיקה ובפיזיקה עצמם. אבל הכי פשוט לראות זאת דרך היחס בין המדעים השונים. חשוב על הביולוגיה. אם היית עושה ניתוח פיזיקלי מלא של כל חלקיק במערכת ביולוגית לא היית מגיע רחוק. חוקי הביולוגיה הם מיצוע של כל הניתוחים הללו על כלל החלקיקים, והם נותנים כלי פשוט יותר והרבה יותר אפקטיבי לדיון ביולוגי (אבל גם מבלבלים מאד ביולוגים. למשל חוקרי אבולוציה שחושבים שיש בה מרכיב רנדומלי).
אגב, זה קורה גם ביחס להוכחות לקיומו של אלוהים. הירידה לפרטים מדעיים היא מיותרת בעליל ומסבכת את הדיון ללא צורך. גם שם נכון להרחיב את המבט לכלל הבריאה ואז המסקנות ממש מתבקשות. ראה בספרי הנ"ל.
ואכן, אין הוכחות של 100%. אגב גם לא במתמטיקה ובטח לא בשום תחום אחר. כל הוכחה מבוססת על הנחות, וההנחות אינן 100%. היו כמה פיילוסופים לאורך ההיסטוריה שניסו להעמיד הוכחה שלא דורשת הנחות (אלא נגזרת מניתוח מושכי בלבד. קאנט כינה זאת טיעון אונטולוגי). דקרט או אנסלם הן שת יהדוגמאות הבולטות ביותר. גם גדל הציע הוכחה מתמטית לקיומו של אלוהים (דנתי בה בטור באתר שלי). לכן אם אתה מחפש הוכחות ודאיות לגמרי למשהו עלי אדמות (לא רק לאמונה), אני יכול כבר עכשיו לחסוך לך הרבה מאד זמן ולומר לך שלא תמצא. בכך עסקתי בספריי, שתי עגלות ואמת ולא יציב, וגם במאמרים ושיעורים שונים.
כל טוב וחג שמח,

השאר תגובה

Back to top button