שאלה על האמונה היהודית

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה על האמונה היהודית
מ' שאל לפני 11 חודשים

אקדים ואומר שאין לי "תואר אקדמאי" בשום תחום… למדתי בישיבה חסידית שמרנית מאוד, ואין לי שום מושג רציני בכל מה שקשור ל"מדע"… אני רק מנסה להשיג ולצבור ידע דרך האינטרנט – שגם הוא חסום אצלי ע"י נטפרי, כדרישת החברה שבה אני לוקח חלק ללא רצוני…  [מקווה שכתיבתי בלשון נוכח אינה מהווה בעיה… אני רגיל לדבר אצלי במגזר עם אנשים מכובדים בלש' נסתר]
האמת שאיני מכיר כ"כ את הרב אלא רק ממאמרים שונים שקראתי ושיעורים מוקלטים ברחבי הרשת [הפתוחה בנטפרי]. מאוד התחברתי לגישה ולסגנון, ובעיקר ל"ראש הפתוח" שאינו מחוייב כלל ל"הנחות יסוד" השמרניות של היהדות החרדית… 
מטרידות אותי כמה שאלות לגבי הוכחה היסטורית לאמיתותה של מסורת הר סיני:
א. האם רמת ההוכחה היא מדעית? לאור קריאת די הרבה חומר היסטורי על רמת ההשכלה והרציונליות והרדידות שהייתה קיימת בתקופת הביניים [וראיית סרטים המתעדים אותה ואת אמונתם בכל דבר שצץ…], אני בספק גדול אם לא ניתן לעבוד על עם שלם [שאיני יודע כמה נפשות הוא מנה] ולספר להם סיפורי סבתא… נראה לי מאוד מאוד קל לעשות את זה
ב. במאמר מסוים שלך [או ראיון] ראיתי כי אתה טוען כי האמונה כי התורה נתנה במעמד הר סיני אינה "אמירה היסטורית" אלא "אמירה נורמטיבית", הייתי רוצה להבין מילים אלו.
ג. מה בדיוק מהותה של ה"התגלות" [ראיתי כי אתה מאמין שגרעין התורה ניתן מה' – ונוספו לו במשך הדורות הרבה חידושים], הרי לפי המידע שיש לנו לא קיים דבר כזה [אמיתי – יש הרבה פנטזיות אך הם אינם מחייבות…], ועל כן מאוד קשה לי לקבל את סיפורם של מעבירי המסורת, אף אם ההוכחה תהיה ברמה של הוכחות אחרות, הדבר דומה לאותם צלחות מעופפות הנעות ומסתובבות לנגד עיני ואיני רואה ומבחין בהם – שאף אם יהיו לכך הוכחות מוצקות כל שלא יהיו ברמה של הוכחות מתמטיות לא אאמין לכך. היות ואין לי שום דרך להסביר את החוויה אותם עברו בני ישראל בהר סיני – קשה לי מאוד לקבל שהיה שם משהו מלבד הדמיון, או שגם זה לא היה.
ד. כמו"כ הייתי רוצה לקבל את מאמרך אודות "אנוסי התבונה" שאני מרגיש חלק מהם… [אני חלק מחברה שמרנית מאוד – מקום בו החשיבה מחוץ לקופסא – כמוה ככפירה ביסודות היהדות, או גרוע יותר – ביסודות האדמורו"ת…]
ה. כמו"כ אשמח לקבל כמה שיותר מאמרים שלך באופן כללי [בלי קישור למקום סגור בנטפרי. שוב, אין לי גישה לאתר], ובפרט בנושא המדובר.
 
לא נעים לי להטריח, כמובן שאשמח לתשובה מפורטת על שאלותיי, אבל אם יש מאמר שמקיף את כל הנושא אותו העליתי, אשמח לקבלו
אני מצפה בכיליון עינים לתגובה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 11 חודשים

שלום רב.
 

איני יודע באיזה שלב אתה בחייך, אבל אני מצפה מאדם לנהוג כפי שהוא מבין ולא כפי שמוכתב לו מהחברה שסביבו. בחור צעיר  כמובן כפוף להוריו ולמוסד בו הוא  לומד, אבל אדם מבוגר יותר אמור לנהוג כפי דעתו שלו. למשל לגבי סינונים באינטרנט ועוד.
 
א. עיסוק באירוע היסטורי שייך להיסטוריה, והיסטוריה אינה מדע. הטיעונים לגבי מעמד הר סיני בעיניי סבירים מאד, ופירטתי זאת בסוף ספרי המצוי הראשון. אל לך להתרשם מסרטים שמציירים את ההיסטוריה כפי דעתו של הבמאי/תסריטאי. אמנם הטענה שאולי עבדו על עם שלם יכולה להיות נכונה, אלא שבתוך המסגרת המחשבתית שאני מציג בספרי הנ"ל לדעתי היא לא סבירה.
 
ב. כוונתי לפרטי ההלכה. רובם התחדשו לאורך הדורות ולא ניתנו למשה בסיני, אבל עלינו להתייחס  אליהם כחלק מהתורה שניתנה שם. זו הוראה נורמטיבית ולא עובדה היסטורית. לעצם המעמד, ראה סעיף א.
 
ג. לא הבנתי את השאלה. מה לא קיים? מעבר לזה, ההטיות הפסיכולוגיות שלנו לא אמורות להכתיב את אמונותינו. זה שאינך יכול להבין את החוויה של ההתגלות זה מפני שלא חווית אותה. אתה גם לא יכול להבין חוויות אחרות שלא חווית. אז מה? ההתגלות היא עובדה ולא חוויה, ולכן לתוכן החוויה אין חשיבות במישור העקרוני (היה או לא היה).
 
ד. אני מצרף את מאמרי הנ"ל.
 
ה. קשה לי מאד לשלוח לך סתם מאמרים. יש מאות רבות מאד. אם תבקש משהו מסוים אוכל לנסות. אני מזכיר את דבריי בתחילת המייל. אם תדאג לאינטרנט שמאפשר לך גישה לאתר הכל יהיה נגיש לך.
 
כל טוב,

מ' הגיב לפני 11 חודשים

קודם כל אני מודה לך על ההתייחסות המפורטת!

אני די צעיר, בן 26, נשוי פלוס 3… לצערי הרב… אני גם מצפה מעצמי כדבריך, אולם מה לעשות שההטיות הפסיכולוגיות הן אלו שמכתיבים לי את התנהלותי החברתית… לא חונכתי לחשיבה מחוץ לקופסא וכ"ש וק"ו להתנהלות על פיה…

א. האם יש איזה מאמר שבו תמצתת את דבריך שבסוף ספרך המצוי הראשון? ואם לא, היכן אוכל לקנות את הספר? [אני מתגורר בירושלים].
אני כמובן לא חושב שהסרטים השונים מציירים את ההיסטוריה כפי שהיא הייתה, אבל אני כן חושב שהם מבססים אותם על סמך הידע ההיסטוריוני שיש כיום [ומגזימים קצת]. אנשים היו פעם הרבה פחות ביקורתיים מבחינה רציונאלית, ויותר פתיים ומאמינים בתאוריות חסרי בסיס [לא שהיום זה השתנה באופן גורף]. כתבת שבתוך המסגרת המחשבתית שאתה מציג בספרך לא סביר שעבדו על עם שלם, אך האם אתה מתייחס לחוסר סבירות זאת בכזאת רצינות עד כדי התחייבות מליאה לסיפור הזה?

ג. אנסה שוב לשאול את שאלתי [מסתבר שלא הסברתי אותה מספיק מקודם], והיא מתחלקת לשתיים:
1. כל החוויות שאני מכיר כיום, יש לי גם הגדרות שמגדירים אותם [לא עברתי עדיין על כולם, אבל לפחות על מקצתם ועל מה שעברתי עד היום נראה לי שיש לי הגדרות, ומה שלא – אני אכן לא מקבל כרגע ב-100 אחוז אם תשאל אותי]. אמנם יש חוויות שאני לא מסוגל לחוות ולדמיין בעיני רוחי, אבל אני כן מסוגל "להגדיר" אותם. לפי מה שאני חושב כיום – כל מושג חייב להיות מוגדר. אם לא הוא פשוט לא קיים, כלומר השכל לא יקבל אותו וישתכנע באמיתותו.
2. ה"התגלות" שמספרים לי עליה, אני פשוט לא מבין בכלל[!!!] מה מספרים לי כאן. אולי פירושה של "התגלות" היא הרגשת אהבה לכוכב מסוים?… או הרגשה של הכנעה לאש גדולה?… אין לי מושג מה תוכן ההרגשה, ועל כן, אין לי מושג מה הם הלקחים והמסרים שאני אמור לקבל על עצמי כתוצאה מה"התגלות" הזאת. אני כן מודע להשלכות שהיו לאותם אנשים שנכחו שם וחוו זאת, אבל אין לי מושג אם הם הפיקו מהחווייה את הלקחים המתאימים או שלמדו מכך דברים שלא קשורים. בקיצור: נניח שאאמין לסיפור חווית ה"התגלות", אך למה אני אמור להאמין למשמעות והפרשנות שהם נתנו לאותה "התגלות"? [וממילא גם הפיקו לקחים מסוימים]

ד. אני מודה לך ממש על צירוף המאמר. קראתי אותו והתענגתי על תוכנו. כמו"כ הזדהיתי מאוד עם כל מה שכתבת שם על הציבור החרדי ועל סגירותו. שאלתי היא רק לפני כמה זמן נכתב המאמר? והאם מאז יש איזושהי התקדמות לדעתך בעניין?

ה. כרגע אני נמצא בחברה כזאת, שאם לא יהיה לי במחשב סינון של נטפרי, לא יקבלו את בנותיי למוסדות הלימוד, ואשתי תכעס עליי מאוד, וכן הלאה… כמו"כ וממילא אספוג הרבה עלבון ובזיונות וכו' וכו' אני מתאר לעצמי שאתה כבר יודע על מה אני מדבר… [אנוסי התבונה…] אני נורא "פוחד" לעשות את מה שאני חושב שאני צריך לעשות. לא יודע מה יהיה… ה' יעזור…
האם אין דרך כלשהי להעלות את כל מאמרי הרב למקום מסוים שפתוח בנטפרי, שמשם יוכלו כל החרדים שמעוניינים בתכנים אלו להוריד אותם על ידי קישור? אני מאמין שיהיו רבים שיוכלו ליהנות מהם…

מיכי צוות הגיב לפני 11 חודשים

שלום רב.
זה שלא חונכנו על משהו אינו תירוץ לכלום. גם פגאנים חונכו לע"ז, וחילונים חונכו לחילוניות ועוד ועוד. אדם אמור להיות מסוגל להיחלץ מכבלי החינוך והחברה ולפעול כהבנתו. כתבתי לא מזמן באתר שלי שאצל החרדים אני מוצא שוב ושוב חוסר באומץ לב. רבים רוצים שינוי ואפילו מהפכה, אבל אף אחד לא מוכן לשלם את המחירים שנדרשים לשם כך. אז או שעוזבים או שנשארים ב"ארון". אבל אין מהפפכות אינסטנט, ולמהפכה יש מחיר.
התחושה של כל אחד כזה היא שהחברה אשמה ואין לי אישית מה לעשות. אבל החברה היא אתה והוא והמכלול של הפרטים. כשכל פרט לא פועל נכון יוצאת חברה מעוותת. סליחה שאני מתעקש, אבל אני שומע את הדברים הללו שוב ושוב, וזה מקומם אותי. כפי שכתבתי באתר לא פעם, יש אחריות של אזרח סובייטי להתנהלות של ברית המועצות, למרות שאזרח בודד שם לא יכול היה לעשות כלום. אבל ברית המועצות היא סך כל אזרחיה, ולכן גם אם אין אשמה על אדם בודד, אבל האחריות קיימת על כך אחד (ההבדל בין אשמה לאחריות הוא יסוד חשוב מאד שרבים מפספסים אותו). קישרתי זאת לאנשי שכם בפרשת דינה כמובן. שים לב שאדם חרדי לא צפוי לשלם מחיר כמו שהיה משלם אזרח סובייטי שמתקומם נגד מדינתו (סכנת מוות ועינויים ואבדן כל מה שיקר לו). אצל חרדים זה קצת לחץ חברתי, ולכל היותר להגיע למצב שיצטרכו לעזוב את החברה הזאת. ברוב המקרים זה סתם פחד שהופך כל עכבר לפיל. כשתתנהג באופן עצמאי מתוך ביטחון בפנימי בדרכך, יש סיכוי לא רע שתמצא פתאום שהחברה החרדית מצליחה לעכל אותך, ופתאום תראה שיש עוד כמוך ואפילו תמצא שידוך וכדומה. כשכל אחד מפחד ואף אחד לא מעז לפרוץ את הגדרות הללו, זה גופו מה שמחזיק את הגדרות.
נכון שאם מדובר באשתך שלא מסכימה לדרך, זה הרבה יותר קשה. אבל לפעמים גם אצלה זה רק הפחד וההרגל, ולכן גם אצלה צריך לעבוד על האומץ (אלא אם היא באמת לא מסכימה באופן פנימי עמוק. אצל נשים זה כמובן קשה יותר כי הן לא למדו ולא יודעות שלא כל לוקש שמאכילים אותן ירד למשה בסיני).

א. אפשר לקנות את הספר בירושלים. צלצל לאשתי דפנה, 052-3322444, והיא תנחה אותך. מדובר במכלול שיקולים שמתחיל מאיות לקיומו של אלוהים פילוסופי, שכן בעיניי כל המכלול הזה צריך להיבחן יחד ולא כל פרט לחוד. השאלה האם לא יכולים לעבוד על עם שלם צריכה גם היא להיבחן בפריזמה הכוללת ולא לבדה. כמובן שאין ודאות בכלום, אבל כך זה בכל תחום בחיים.

ג. לא הבנתי מה הבעיה. העובדה שלא חוויתי התגלות לא אומרת כלום. כמו שעיוור לא חווה ראיה. אם הוא משתכנע שמישהו אחר חווה זאת, הוא יכול להאמין לו (ויכול שלא). הוא לא צריך להכיר ולחוות זאת בעצמו. אני מניח שאם אתה בוגר חחינוך חרדי אינך מבין ברפואה ובפיזיקה ובמתמטיקה, ובכל זאת אתה מאמין לאנשים שבונים מכשירים ויוצרים תרופות על בסיס התחומים הללו.

ד. המאמר נכתב מזמן. לגבי התקדמות, אני חש שכן אבל כמובן זה מאד סובייקטיבי (אני כבר לא בתוך החברה החרדית המון שנים). מתפתחים מעגלים שונם בתוך החברה החרדית והיא לומדת לחיות איתם (למרות המלחמות והכעסים, ואולי בגללם). אני חוזר ומפנה אותך להקדמתי למייל הזה.

ה. ראה הקדמתי למייל הזה. רק כעת כתבתי באתר בתשובה לשאלה דומה שמבחינתי זו מדיניות לא להתחשב יותר מדיי בבקשות הללו. הן מגיעות אליי הרבה מאד פעמים. אני שולח חומרים במייל למי שמבקש כמובן, לפי בקשה והוא צריך לומר מה בדיוק הוא רווצה. אבל איני עושה מאמץ לפתוח פלטפורמה נגישה (אני גם לא יודע אם היא תישאר נגישה, שהרי הסינונים שם הם אידאולוגיים). אני מצפה ממי שזה חשוב לו שיעשה הוא את המאמץ וישתמש בשירות אינטרנט וסינון אחר ולא ייכנע לסינונים אידאולוגיים ופוליטיים שנכפים על החברה הזאת משיקולים זרים. צריך קצת אומץ ומוכנות לשלם מחירים. אין מהפכות אינסטנט.

השאר תגובה

Back to top button