שאלה על רבנים שמתגלים לי שוב ושוב פשוט כחרטטנים

שו"תקטגוריה: הלכהשאלה על רבנים שמתגלים לי שוב ושוב פשוט כחרטטנים

מחילה על השאלה המוזרה אבל אני כבר מתפוצץ.
אבל ממש.
 
יש ארגון כלשהו שמשיב תשובות בכשרות (ונניח שאין להם אג'נדות פוליטיות…)
לאחרונה שמתי לב שעונים שם כנראה עמי הארצות או תואר קרוב לזה.
הם כמובן לא מתביישים לצאת נגד רבנים וארגונים אחרים (אולי מעט יותר ליברלים מהם, אבל בטח תלמידי חכמים ולא עסקנים ליצנים חרטטנים, כאילו בדמות צדיקות כמותם) 
תפסתי אותם כבר ב 3 מקרים בפומבי.
1. רב בקהילתו לפני שמסכנים  להכניס מוצרים חדשים מברר.
אמר לי שהמדיניות שלו שכשנכנסת משחטה חדשה לשוק, הוא מברר ומשתדל להכניס לאזור שבתחומו אם היא עומדת בסטנדרטים הגבוהים לפי טעמו. 
ולמה ?
כי בדרך כלל משקיע חדש שרוצה להיכנס לשוק מוריד מחירים, וטוב שיהיה לציבור עוף טרי במחיר לא יקר אם הכשרות משביעה רצון.
נכנסה משחטה חדשה והארגון ההוא פרסם נגד, הורה הרב לא להכניסם בתחומו.
אבל אח"כ השקיע ובירר והתברר שזו סתם השמצה שהם קנו משוחט מריר שפוטר ואין שום הצדקה הלכתית להכפישם.
הרב שהתפתחה להאמין להם אמר לי שהוא מלא צער שגרם נזק כספי לבני הקהילה (1 מגדולי הרבנים הנחשבים)
 
2. בשביעי של פסח האחרון שהיה צמוד לשבת  הם פרמו הלכות איך להתארגן במטבח לקראת שבת (קצת גלשו מתחום הכשרות שהוא כאילו רשמית האג'נדה היחידה שלהם) ופרסמו שאסור עם שעון שבת ביום טוב, בדקתי בהלכה גם ספרים מחמירים כמו שש"כ-נויבירט ועוד, וזה מותר גלאט.
פרסמתי שהם טועים ומטעים ומחמירים שלא מן הדין (סתם ערמה של עמי הארצות שם משפריצים הלכות) ולא התנצלו ולא תיקנו. (הכבוד שלהם יותר חשוב מאמיתה של תורה כנראה)
3. מישהו שאל אותם על ציפס' (חטיף-בניילון) והם ענו שאסור.
למה ?
חשש (סביר) של בישולי נכרים.
הערתי לרב שם שזה לא עולה על שולחן מלכים וזה מאכל רחובי פשוט (וכך ענה הגרי"ש אלישיב, שלחתי לו עדות) וזה מותר, וכצפוי לא חזר בו.
נראה שיש עסק עם גאוותנים חרטטנים עמי ארצות בינוניים וכאילו שמרנים מקפידים, בעוד שהם מרבים להשמיץ רבנים וארגונים חשובים אחרים. (שחטאם שלא נחשבים לשמרנים)
מותר ? ראוי ? לפרסם זאת בקהל ?
בשמם במפורש ?
שידעו להתרחק מהליצנים האלו ?
3 מקרים שאני במקרה נחשפתי זה מספיק ?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

גם אני לא אוהב את הארגונים הללו וחושב שיש להם השפעה חזקה מדיי של אג'נדה, אבל דבריך כאן גם הם מוטים. בטח לא הראית שהם עמי ארצות.

  1. זה שקיבלו עדות בטעות זו לא עמארצות. עד אחד נאמן באיסורים (בטח כשאין חזקה, בארגון חדש). הם לא עלו על זה שהוא עד מוטה. יכול לקרות לכולנו. איני חושב שיש ארגון כשרות אחד שלא נפל בדבר כזה.
  2. אני מניח שהם מתבססים על שיטה שהם עצמם מחזיקים בה וזו זכותם. אתה יכול לא להסכים איתם וגם לא ללכת לפיהם, אבל מכאן ועד המסקנה שמדובר בעמארצות המרחק גדול.
  3. השאלה מה עולה על שולחן מלכים תלויה בהערכות ובהחלט סביר שיש חילוקי דעות לגביה. הרי במהותה זו שאלה של נורמות מקובלות. זה שהרב אלישיב אמר משהו לא אומר שכולם חייבים להסכים עמו.
  4. אתה יכול לפרסם מה שאתה יודע ומה שאתה חושב באופן מנומק. אם העובדות בדוקות והעמדות מנומקות. אתה לא יכול להשמיץ אותם ולומר שהם ליצנים או עמארצים, לפחות לא על הבסיס שהצגת כאן.

 

השאר תגובה

Back to top button