שאלות בנוגע למדעי החופש

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשאלות בנוגע למדעי החופש
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב
עיינתי בספר מדעי החופש לאחר שהפניתי אותי אליו.מספר שאלות:
1)ממה שהבנתי, פעולה רצונית תתבצע ע"י יצירת שדה כוח (נניח) שתשפיע על תנועת חלקיקים וכו'. לא הבנתי איך זה מסתבר עם קביעתך שהעולם הפיזיקלי הוא קבוע ואין בו מרווחים. אם אין מרווחים, אז איך ייתכן שאני בבחירתי "אמציא" שדה כוח יש מאין? הרי אתה אומר שהמערכת קבועה ואין בה מרווחים, אז איפה המקום להכנסת "שדה חשמלי" לתוך זה, אם אין מרווחים?
2) ברוח השאלה הראשונה- ממה שהבנתי ממך אינך דוגל בשיטת "אלוהי הפערים". אך האם אינך מסתמך על כך שעדיין לא ניתן להסביר את כל המערכת העצבית של האדם כתוצאה ישירה ומוחלטת מנתונים שהועברו למוח? הרי לפיך ישנו שיקול שלי איפשהו באמצע. ועצם זה שעדיין לא הוכח שאפשר לראות קשר מוחלט בין הנתון למו לבין הנעשה בסוף, זה מה שנותן לי את האפשרות להגיד שיש לי בחירה באמצע. אך האם אין זה טיעון אלוהי הפערים? שהמדע פשוט עדיין לא הצליח להוכיח זאת מניסוייו אך בעדיין ייתכן להוכיח זאת?
3) מדוע הנך אומר שיותר סביר שהמוח יוצר שדה כוח ולא אלקטרונים? מה ההבדל? האם יש לזה השלכה לגבי השאלה הקודמת, של מה שאפשר להוכיח בניסוי ושל מה שאי אפשר להוכיח?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

את הדברים הללו הסברתי בהרחבה בספר עצמו.
1. טענתי היא שהעולם מתנהל על ידי חוקי הטבע עם התערבויות של בחירות של בני אדם. זה טבע העולם עצמו (ראה בדיון שם על שיקולי לקס ספציאליס). בטבע הזה נראה שאין מרווחים, אם כי גם את זה אי אפשר לקבוע באופן קטגורי (הקב"ה אולי מתערב לפעמים, אבל לא נראה כך ובוודאי לא לעיתים קרובות ובטח לא באופן שוטף).
2. אני לא מוכיח את קיומה של בחירה מהפער. אני טוען שיש בחירה בגלל חוויה בלתי אמצעית שלי, וטוען שהמדע לא הפריך זאת כי יש פערים. אם בעתיד זה יוכח, אני מקווה שאהיה מספיק ישר כדי להודות בטעותי.
3. לא כתבתי על האפשרות שמוח ייצור אלקטרונים, ובכלל הדיון הוא על הרצון ולא על המוח. העליתי שתי אפשרויות: הרצון יוצר שדה כוח שמניע אלקטרונים. הרצון מניע אלקטרונים בלי כוח. בין שתי אלו הראשונה נראית סבירה יותר, אבל זה ממש לא חשוב. מבחינתי אתה יכול לבחור בשנייה. טענתי היא שאם אתה ליברטאן אין מנוס מבחירת אחת משתי אלו.
——————————————————————————————
שואל:
2. מדוע תודה בטעותך? הרי יש לך גם טענות פילוסופיות שימשיכו להיות תקפות גם אם יראה שבמציאות אין בחירה. הרי לא אמרת שזה סותר את עצמו אם אגיד שאין בחירה? כי את הטענה הזו בעצמה אמרתי כביכול מתוך שיקול דעת וכו.
——————————————————————————————
הרב:
אכן. אבל אם אשתכנע מדעית שאין לנו בחירה, אצטרך לשקול שוב את טיעוניי. כשאהיה במצב הזה (אני מקווה ומעריך שזה לא יקרה) אוכל לענות לך קונקרטית יותר.  

השאר תגובה

Back to top button